Sportas

2021.11.08 10:37

Verslo ir sporto kaktomuša dėl ES milijonų gali Pociūnus palikti be sklandytojų

Asta Martišiūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.11.08 10:37

Nuo kitų metų pagal 2022–2027 metų Europos paramos programas didelė dalis lėšų, planuojama, teks geležinkelių ir aviacijos infrastruktūroms plėtoti ir vystyti. Ir štai lobistai jau investuoja šalia Pociūnų aerodromo, o sklandymo sporto bendruomenė nuogąstauja, kad verslas iš aerodromo sportą išstums.

Kauno apskrities aviacijos sklandymo klubas turtą perėmė iš sovietų, permainų metais jį reikėjo slėpti, kad rusų kariuomenė neišsigabentų. Galiausiai infrastruktūra išplėtota tiek, kad klubas ne kartą rengė ne tik Europos, bet ir pasaulio sklandymo čempionatus.

Pociūnų aerodrome prestižiniai čempionatai gali ir neįvykti: priežastis – ES milijonai

Čempionatus klubas gavo teisę surengti ir kitais metais, tačiau neaišku, ar galės. Pasirodo, koją kiša pretendentai į turtą ir vietos valdžia. Prienų savivaldybė Tarybai jau parengė teisės akto projektą, kad turtas būtų perduotas vos prieš kelis mėnesius įsteigtam trijų asmenų klubui, o septynis dešimtmečius tradicijas puoselėjęs ir turtą užgyvenęs klubas gali likti be nieko.

Mokytis skraidyti į Prienų rajoną, Pociūnus, žmonės atvyksta net iš Prancūzijos, tačiau netrūksta jaunimo ir iš Lietuvos.

„Kituose aeroklubuose, pilotų mokyklose tos kainos yra žymiai aukštesnės, nes komercinis interesas yra. Mes dirbame visuomeniniais pagrindais. Pagrindinė dalis mūsų klube yra sportas, mes kultyvuojame sklandymo sportą“, – pasakojo Kauno apskrities sklandymo klubo instruktorius Vidas Žaliukas.

Prienų rajone, Pociūnuose, veikiantis Kauno apskrities aviacijos sklandymo klubas didžiausias ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos valstybėse.

„Lietuvoj tikrai gali skraidyti ir vidutines pajamas turintys žmonės. Jaunimui per eilę metų susiformavusios taisyklės, jeigu tu klube kažką nuveiksi naudingo, ūkinio darbo, gausi kažkiek metrų pakilimo į orą su lėktuvu, o paskui skrendi pats, išnaudodamas saulės ir gamtos jėgas“ – aiškino sklandymo klubo valdybos pirmininkas Darius Liaugaudas.

Kauno apskrities aviacijos sklandymo klubui kitąmet patikėta surengti Europos ir pasaulio sklandymo čempionatus.

„Gavome iš prezidento sklandymo tarptautinės komisijos iš pradžių skambutį. Iš pradžių buvo klausimas, kaip sekasi ruoštis, pasakiau, kad niekaip. Problema, sakau, nežinau, kas pavasarį šituose angaruose bus, ar traktoriai kokie nors su kombainais stovės. Nežinome infrastruktūros ateities“, – sakė Sklandymo sporto federacijos vadovas Vladas Motūza.

Visas klubo užgyventas ir naudotas turtas atiteko Prienų rajono savivaldybei.

„Tai štai matome puoselėtą daugelį dešimtmečių klubo turtą, kuris Vyriausybės potvarkiu buvo perduotas Prienų savivaldybei, kad sportas toliau būtų puoselėjamas, ir paaiškėjo, didžiai nuostabai, kad šie sklandytuvai yra beverčiai, praktiškai nulinės vertės. Jų vertė vieno yra tarp 20–40 tūkstančių eurų tai tokių klube yra ne vienas ir ne dvi dešimtys“, – nurodė Kauno apskrities sklandymo klubo vadovas Mindaugas Žaliukas.

Klubo turtas ne tik angaras su lėktuvais ir sklandytuvais, bet ir gyvenamieji namai bei vasarnamiai.

„Štai matote nulinę vertę popieriuje turinčius namelius, trys Alytaus tipo nameliai, toliau matote mūrinius namelius, miške yra mediniai nameliai mažesni, kurių vertė pasak Prienų savivaldybės yra nulinė“, – aiškino M. Žaliukas

Esą bevertį turtą Prienų savivaldybė žadėjo perduoti klubui, kuris nuo 2000-ųjų surengė 4 pasaulio ir 4 Europos čempionatus.

Tačiau į turtą pretenduoja ir šių metų gegužę įsteigtas Prienų aeroklubas. Prienų Tarybai jau parengtas projektas, kad turtas būtų perduotas būtent jam.

„Valstybė perdavė aviacinį turtą ir dabar mums reikia tą turtą kažkaip padalinti, atiduoti tiems pretendentams, kurių ne vieni yra“, – sakė Prienų meras Alvydas Vaicekauskas.

Kodėl turtas įvertintas nuliais, meras sakė nežinąs, dokumentą rengusi savivaldybės darbuotoja Džiuljeta Čepeliauskienė tvirtino, kad tokia teisės aktų tvarka, mat paskaičiuotas turto nusidėvėjimas.

„Viskas organizuota iš anksto, prieš metus, o gal net prieš kelis. Tik to plano mes sugadinome vieną etapą, kai vyko visuotinis klubo susirinkimas, išrinko naują valdybą, šita valdyba iš karto priėmėm sprendimą atleisti direktorių dėl revizijos komisijos išvadų. Iš karto, kitą dieną ar po savaitės, įsisteigė kitas klubas tam turto perėmimui, nes jau turtas buvo perduotas Prienų savivaldybei“ – sakė Kauno apskrities sklandymo klubo valdybos narys Algimantas Jonušas.

Dėl buvusios klubo vadovybės veiklos Alytaus policijos ekonominių nusikaltimų pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą.

„Klubas paprasčiausiai suskilo į dvi grupes, vieni skaitė, kad gerai, kiti, kad kažkas negerai. Kaip ir šeimose būna, kad išsiskiria, taip ir čia“ – sakė buvęs Kauno apskrities sklandymo klubo vadovas Vytautas Sabeckis.

Naują klubą įsteigė trys privatūs asmenys, tarp jų buvusio vadovo Vytauto Sabeckio sūnus, verslininkas ir už klubo vairo stojęs Tomas Stupuris.

„Jis yra čempionas pasaulio kovos menų, dūšioj jis yra sportininkas, taip pat skraido“, – sakė V. Sabeckis.

Klubo vadovo televizijai pakalbinti nepavyko, jis parašė, kad naują klubą įsteigė, nes nori oriai vykdyti aviacijos sportą, o to daryti esą neleido agresyviai ir destruktyviai nusiteikę senojo klubo nariai.

Prienų meras sako, kad čempionatus iki šiol rengusiam klubui turtą perduoti trukdo teisės aktai.

„Jeigu duodame turtą panaudai, negali vykti ūkinė veikla, tą dalyką reikia išspręsti. O tos ūkinės veiklos tų požymių yra, nes čempionatas ūkinė veikla, nes iš jo gaunamos pajamos. Verslas būtų idealu, kad prisitrauktų, nes verslas šalia to sklypo turi dar sklypų, kaip žinote ir gamykla yra. Verslas turi savo planų, manau kad verslas turi savo planų ir investuos, ir gerai, kad investuotų, nes jie ten galvotų ir apgyvendinimą, ir kitokias veiklas“, – aiškino Prienų meras A. Vaicekauskas.

Sklandymo bendruomenė kreipėsi į Vyriausybę, kad ši perimtų iš Prienų savivaldybės jai perleistą aviacinį turtą.

„Yra interesas iš didžiojo verslo, kuris susijęs su aviacija. Ir tas įmones nacionalinis saugumas įvardijęs kaip keliančias grėsmę. Tačiau vis tiek yra norinčių daryti čia investicijas, kurti infrastruktūrą, tinkamą tų įmonių grupei. Mūsų interesas nėra vien tik kad užtikrinti saugumą, mes saugome kol kas tiesiog sportą“ – sakė V. Motūza.

Tarptautinei sklandymo federacijai dėl Europos ir pasaulio čempionatų organizavimo atsakymą reikia duoti iki lapkričio 15 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt