Sportas

2021.10.24 17:12

Skandalas kaista: Kosovo boksininkai jau trečią kartą neįleisti į Serbiją, TOK dėl susidariusios situacijos kaltina AIBA

LRT.lt, BNS, ELTA2021.10.24 17:12

Belgrade (Seriba) sekmadienio vakarą prasidės pasaulio bokso čempionatas, tačiau jame dalyvauti norėję Kosovo boksininkai vis dar lieka už šalies sienų – Serbija jau trečią kartą į šalį neįsileido Kosovo boksininkų delegacijos, o tai jau atkreipė ir Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) dėmesį, kuris kaltina ir taip problematiškoje situacijoje vis dar esančią Tarptautinę bokso federaciją (AIBA).

Kosovo olimpinis komitetas (KOK) savo feisbuko paskyroje pasidalino trimis atvejais, kai Kosovo boksininkų delegacija šeštadienį ir sekmadienį buvo neįleista į Serbiją. Kosovo sportininkai į šalį bandė pakliūti ir paslėpę nacionalinius simbolius.

Kaip rašo insidethegames.biz, iš pradžių buvo susitarta, kad Kosovas pasaulio čempionate galės dalyvauti su savo vėliava ir ženklais, tačiau vėliau organizatoriai informavo AIBA, kad Kosovo boksininkai turės dalyvauti po neutralia AIBA vėliava, bet pats AIBA prezidentas Umaras Kremlevas situaciją pavadino nepriimtina.

Insidethegames.biz taip pat yra cituojamas KOK prezidento Ismeto Krasniqi laiškas, kuriame jis teigia, kad organizacinis pasaulio čempionato komitetas įsipareigojo gerbti AIBA chartiją, o tai reiškia, kad turi užtikrinti lygias sąlygas visiems boksininkams, Kosovo delgacija „tapo Serbijos politinės darbotvarkės auka“, o jei delegacija bus priversta dalyvauti su neutralia vėliava „tai priimsime kaip ženklą, kad politika laimėjo kovą prieš sportą“.

Rašoma, kad AIBA prezidentas vėl kreipėsi į Serbijos bokso federaciją ir organizacinį komitetą tam, kad situacija būtų kuo greičiau išspręsta, o jei sprendimas nebus surastas, „bus išmoktos pamokos“.

Šeštadienį į susidariusią situaciją sureagavusi AIBA savo puslapyje rašė, kad Kosovo bokso federacija yra AIBA narė nuo 2014 m. ir organizacija tikisi, kad su šios šalies boksininkais bus elgiamasi taip pat, kaip ir su visais kitais.

Tiesa, susidariusi situacija ir vėl sukėlė neigiamą reakciją iš TOK.

„Reuters“ cituojamame TOK pareiškime teigiama, kad AIBA neatliko visų reikiamų patikrinimų prieš leisdama Serbijai organizuoti šį čempionatą.

„Atrodo, kad AIBA, prieš paskirdama šį turnyrą Belgradui, neatliko reikiamo patikrinimo, nepaisant to, kad TOK ne kartą įspėjo tarptautines federacijas apie tokio deramo patikrinimo būtinybę.

Todėl šis incidentas, kuris kenkia Kosovo sportininkams, padidina TOK susirūpinimą dėl šios suspenduotos tarptautinės federacijos valdymo“, – rašoma „Reuters“ cituojamame TOK pareiškime.

Priminsime, kad mėgėjų bokso pasaulis į liūną krito 2019 metais, kai Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) suspendavo AIBA dėl olimpinių žaidynių, atėmė teisę organizuoti atrankos turnyrus ir patį bokso turnyrą Tokijo olimpinėse žaidynėse. Tuomet kaip pagrindinės AIBA problemos buvo įvardytos skolos, administracinės bėdos ir skandalai dėl teisėjavimo 2016 metų Rio olimpinėse žaidynėse.

AIBA buvo pateiktos rekomendacijos veiksmų, kuriuos įvykdžiusi ir atitikdama tam tikrus kriterijus ji galėtų grįžti į olimpinę šeimą.

Nepriklausomybę nuo Serbijos Kosovas paskelbė 2008 metais. Ją pripažino daugiau kaip 100 valstybių, tarp jų Serbijos nėra. Šalys iki šiol derasi, siekdamos normalizuoti santykius.

Rugsėjo pabaigoje įtampa tarp Serbijos ir Kosovo ir vėl išaugo.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen paragino Serbiją ir Kosovą dialogu mažinti dvišalę įtampą. „Labai svarbu deeskaluoti padėtį ir grįžti prie derybų stalo, kad būtų rastas sprendimas“, - sakė ji trečiadienį Prištinoje susitikusi su Kosovo ministru pirmininku Albinu Kurčiu.

Įtampa tarp Serbijos ir Kosovo praėjusiomis dienomis smarkiai paaštrėjo, ir tai sukėlė būgštavimus dėl smurtinės eskalacijos. Pradžią įtampai davė ginčas dėl abipusio valstybinių automobilių numerių pripažinimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt