Sportas

2021.10.19 16:49

Rapšys apie savo pasiekimus: turėjau šimtą kartų pralaimėti, kad vieną kartą labai riebiai laimėčiau

Guoda Pečiulytė, LRT RADIJO laida „Tuzinas“, LRT.lt2021.10.19 16:49

„Nereikia nei pinigų, nei medalių, pats geriausias jausmas, kai atsisukęs baseine pamatai keliomis šimtosiomis sekundės pagerintą rezultatą“, – LRT RADIJUI sako daugkartinis Europos ir pasaulio plaukimo čempionatų prizininkas bei čempionas Danas Rapšys. Panevėžietis su juoku pasakoja apie sunkias treniruotes, Dievo neduotą plaukimą krūtine ir kam patiki savo sugedusį automobilį.

Plaukimas – ne tik raumenys, bet ir protas

Vienas geriausių Lietuvos plaukikų Danas Rapšys tarp pasaulio taurės etapų trumpam grįžo į Lietuvą. Tačiau ir čia kasdien plaukia, miega pietų miego ir negali iki soties prisikirsti mamos lietinių. Valia, psichologinis nusiteikimas ir tikėjimas, kad žmogaus galimybės beribės, – tai tik kelios čempioniškos savybės, vedančios pergalių link, įsitikinęs garsus plaukikas iš Panevėžio.


Paklaustas, kaip įsivaizduoja savo ateitį baigus sportininko karjerą, D. Rapšys tikina apie tai dar negalvojantis. Anot jo, šiuo metu visas fizinis pasirengimas ir protas nukreipti į tai, kad būtų pasiekti geriausi plaukimo rezultatai.

Jeigu nori būti geriausias, tau reikės labai daug dirbti ir tu labai daug kentėsi. Tačiau jei visa tai išmoksi ir žiūrėsi į tai ne kaip į darbą, o kaip į pomėgį, tuomet viskas eisis kaip sviestu tepta.

„Visi mano, kad plaukimas yra tik eiti pirmyn, užpumpuoti raumenis ir jau viskas – varžybas laimi. Tikrai ne! Visame tame dalyvauja ir labai didelis protas, – sako 2019-aisiais geriausiu Lietuvos sportininku išrinktas vyras. – Tam protui reikia laiko ir pailsėti, ir atsigauti, ir t. t.

Stengiuosi visas savo mintis ir visą savo pajėgumą sutelkti grynai į vieną tikslą ir nesimėtyti, kad nebūtų taip, jog plaukiu ir galvoju, kur važiuosiu per atostogas, kokius ten blynus valgysiu. Gyvenimas yra labai nenuspėjamas. Vieni mokosi vieną sritį, o vėliau, žiū, visiškai kitoje srityje kažką daro. Tad aš palieku gyvenimui plaukti sava vaga.“

Šimtas nesėkmių pagimdo vieną riebią sėkmę

2013-ųjų Europos plaukimo čempionas, 2017-ųjų universiados ir Europos trumpojo baseino čempionas, 2018-ųjų pasaulio trumpojo baseino čempionas – ne vieną aukso medalį tiek Europos, tiek pasaulio čempionatuose pelnęs plaukikas sako, kad pergalės, deja, taip lengvai neateina. Be pralaimėjimų neateis ir laimėjimai, teigia jis.

„Realiai aš turėjau kokius šimtą kartų pralaimėti, kad vieną kartą labai riebiai laimėčiau, – tvirtina pašnekovas. – Šitie dalykai labai grūdina. Ko norėčiau palinkėti, tai niekada nenuleisti rankų, jei nepasisekė, nes taip jau gyvenime būna, kad ne viskas iš karto atitenka.“

Mano kojos neišsisuka kaip varlės, kad ir kaip bandyčiau! Kai tik pradedu plaukti krūtine, visi pro mane pradeda plaukti lyg pro stovintį... net mergaitės lenkia. Gėda!

Iš tiesų, norint pasiekti D. Rapšio plaukimo rezultatus, kaip jis pats sako, reikia bent 16–17 metų intensyviai treniruotis. „O tam, kuris dar tik pradeda, dažnai atrodo: „Oi, vargeli, kiek čia daug reikės dirbti, kiek daug kentėti.“ Tačiau aš matau, kad žmonės nori to, jie yra pasiruošę – tada labai džiugu tokius plaukikus matyti.

Štai ir man niekas nepasakė, kad plaukimas bus toks sunkus ir reikės taip daug kentėti, tačiau juk kentėti reikės daug kur gyvenime, nesvarbu, į kokią sritį tu nueisi. Jeigu tu nori būti geriausias, tau reikės labai daug dirbti ir tu labai daug kentėsi. Tačiau jei visa tai išmoksi ir žiūrėsi ne kaip į darbą, o kaip į pomėgį, tuomet viskas eisis kaip sviestu tepta“, – šypsodamasis kalba daugkartinis Europos ir pasaulio plaukimo čempionatų prizininkas.

Plaukia lyg pro stovintį

Sportininkas yra ne kartą prisipažinęs, kad jo silpnoji vieta yra plaukimas krūtine. „Dievas man kažko nedavė, kad galėčiau gerai plaukti krūtine. Mano kojos neišsisuka kaip varlės, kad ir kaip bandyčiau! Kai tik pradedu plaukti krūtine, visi pro mane pradeda plaukti lyg pro stovintį... net mergaitės lenkia. Gėda!“ – viename interviu yra sakęs D. Rapšys.

Panevėžietis tikina, kad, nepaisant šios silpnosios vietos, nuolat treniruojasi ir siekia progreso ir ten, kur nesiseka. D. Rapšys juokiasi, kad plaukti krūtine kaipmat gerai išmoktų tada, jei būtų uždrausti visi kiti plaukimo stiliai.

Jei man uždraustų visus nuotolius plaukti ir liktų tik šis, tada atiduočiau viską, ką turiu. Dieną naktį plaukčiau, kad kaip varlė išsiskėsčiau.

„Gerai, kad yra treneriai, kurie paaiškina ten, kur tu nesupranti, tačiau net jei tau ir aiškina, kartais nesupranti visko iki galo. Tada turi daug dirbti. O kur dar visi plaukimo stiliai! Na, vienas jų man tikrai nėra duotas nuo paties gimimo. Tačiau niekada nesakau, kad štai to aš negaliu padaryti. Jei ko nors nepadarau, vadinasi, turiu per mažai noro arba sveikatos, kad padaryčiau. Jei man tai būtų svarbu ir tai būtų pagrindinis mano plaukimo būdas, aš tikrai labai jį tobulinčiau.

Esu laisvojo stiliaus plaukikas, tad kiekvieną dieną tobulinu būtent šį plaukimą. Turiu vieną būdą, kuriuo nelabai moku plaukti, ir taip jau išeina, kad į jį neįdedu 100 proc. sveikatos, nes jaučiu, jog man tai nėra labai svarbu. Tačiau jei man uždraustų visus nuotolius plaukti ir liktų tik šis, tada atiduočiau viską, ką turiu. Dieną naktį plaukčiau, kad kaip varlė išsiskėsčiau“, – juokiasi pirmuose dviejuose pasaulio taurės etapuose Berlyne ir Budapešte net penkis medalius pelnęs plaukikas.

Kapoto dangčio pats nevarsto

Pašnekovas čia pat prisipažįsta, kad trūkumų turi ne tik profesinėje srityje, bet ir buityje. Danas neslepia mažai išmanantis apie automobilius. „Jei sugenda automobilis, tikrai visiškai nieko nesuprantu, kas ten kur sugedo, – nuoširdžiai prisipažįsta. – Tiesiog vežu apžiūrėti ten, kur supranta specialistai.“

„Buityje yra ir kitų sričių, kur tikrai nesu stiprus“, – juokiasi jis.

Stengiuosi visas savo mintis ir visą savo pajėgumą sutelkti grynai į vieną tikslą ir nesimėtyti, kad nebūtų taip, jog plaukiu ir galvoju, kur važiuosiu per atostogas ar kokius ten blynus valgysiu.

LRT.lt primena, kad Europos čempiono titulo D. Rapšys kitą mėnesį Kazanėje negins – jis kartu su Andriumi Šidlausku jau šį savaitgalį Dohoje, Katare, tęs pasirodymą FINA pasaulio plaukimo taurės varžybose. Taip pat D. Rapšys toliau ruošis gruodį Abu Dabyje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, vyksiančiam pasaulio plaukimo čempionatui trumpajame baseine.

Viso pokalbio su D. Rapšiu klausykitės radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt