Sportas

2021.10.24 10:01

Artėjantis pasaulio bokso čempionatas: gausi Lietuvos rinktinė, milžiniški pinigai ir skrupulingas dėmesys teisėjavimui

Martynas Nesavas, LRT.lt2021.10.24 10:01

Spalio 24 dieną Belgrade (Serbija) prasidėsiantis pasaulio bokso čempionatas dalyvius ir žiūrovus turėtų nustebinti ne tik mastu, bet ir išskirtinėmis sąlygomis bei premijomis.

Neregėtos premijos už medalius

Kovinio sporto mėgėjams įprasta, kad pinigų sportininkai gauna tik būdami profesionalai arba yra apdovanojami valstybės už ypatingus nuopelnus.

Tačiau visiškai neseniai į finansinę duobę kritusi AIBA, regis, vėl tvirtai stovi ant kojų ir šio pasaulio čempionato prizininkams yra numačiusi itin dideles pinigines premijas.

Čempionato prizinis fondas sieks 2,6 mln. JAV dolerių. Pirmą vietą savo svorio kategorijoje iškovojęs boksininkas gaus 100 tūkst. dolerių premiją. Už antrą vietą bus skiriama 50 tūkst. JAV dolerių, o bronza įvertinta 25 tūkst. JAV dolerių premija.

Tarsi to būtų maža, AIBA paskelbė, kad nugalėtojams atiteks ne tik medaliai, bet ir čempionų diržai. O ir patys medaliai, kaip rašoma AIBA puslapyje, bus pagaminti iš vientiso aukso ir sidabro.

Tai nėra pirmas kartas, kai AIBA organizuoja turnyrą, kuriame dalyvaujantys boksininkai mėgėjai sulaukia piniginių premijų, tačiau tokio dydžio sumos bus dalijamos pirmąsyk.

„Tai pirmas kartas istorijoje, kai tokio dydžio premijos bus mokamos pasaulio čempionato prizininkams. Premijos buvu mokamos nuo tada, kai buvo išrinktas naujasis AIBA prezidentas. Premijas jau gavo Europos jaunimo iki 20 metų čempionato dalyviai – Gabrielė Stonkutė už antrą vietą gavo 4 tūkstančius JAV dolerių. Gal buvo pavienių turnyrų, kur premijas mokėdavo organizatoriai, bet iš tarptautinės federacijos tokio dydžio premijų dar niekada nebuvo.

Pinigai visada motyvuoja. Manau, kad AIBA, kuri buvo atskirta nuo olimpinių žaidynių, nori padaryti pasaulio čempionatą ne mažiau prestižiniu renginiu ir pritraukti kuo daugiau pajėgių boksininkų. Galbūt yra slaptas tikslas pritraukti žvaigždžių iš profesionalų ringo. Gal neatvyks aukščiausio lygio profesionalų, bet vidutinio lygio profesionalų gali būti.

Po to, kai buvo leista profesionalams varžytis olimpinėse žaidynėse, į Tokiją jų atvyko nedaug, kiek pamenu, keturi“, – LRT.lt teigė Lietuvos bokso federacijos (LBF) generalinis sekretorius Donatas Mačianskas.

Naujos svorio kategorijos

Svorio kategorijos yra viena iš daugybės itin svarbių detalių boksininko karjeroje. Po ilgų svarstymų galiausiai buvo pakeistos bokso svorio kategorijos.

Seniau vyrai boksininkai varžėsi dešimtyje svorio kategorijų, dabar jų skaičius padidintas iki 13-os. Kai kuriems boksininkams tokie sprendimai yra palankūs, nes nereikės alinti kūno metant svorį iki galbūt palankesnės kategorijos, kitiems dėl šios priežasties padidės konkurencija.

Svorio kategorijų pokyčiai itin palankūs Lietuvos rinktinės nariams Edgarui Skurdeliui, kuris kovos kiek aukštesnėje 60 kg svorio kategorijoje, ir Tadui Tamašauskui, kuris taip pat kovos kiek sau įprastesnėje svorio kategorijoje iki 86 kg.

„Jie naujose svorio kategorijose atrodo gana gerai. Jiems tie svoriai tinka, nereikia pernelyg daug kilogramų mesti arba boksuotis su sunkesniais boksininkais. Tiek Tadui, tiek Skurdeliui šie svoriai yra labai palankūs“, – LRT.lt teigė Lietuvos vyrų rinktinės vyriausiasis treneris Vidas Bružas.

D. Mačianskas teigė manąs, kad galiausiai naujos svorio kategorijos turėtų būti naudingos Lietuvos bokso rinktinės lyderiams, bet pridūrė, kad T. Tamašauskui teko pasistengti, kad prisitaikytų prie naujos svorio kategorijos.

„E. Skurdeliui bus tikrai naudinga nauja svorio kategorija, jam nereikės prarasti energijos metant svorį. T. Tamašauskas perėjo į mažesnę svorio kategoriją. Matėme jį tarptautiniame susitikime, mačiau jo sparingus Sakartvele. Lieka klaustukų, bet jis viską daro profesionaliai, turi bene didžiausią patirtį rinktinėje. Tikimės teigiamo rezultato“, – kalbėjo D. Mačianskas.

Aukščiausio lygio konkurencija ir rekordinis dalyvių skaičius

Galbūt dėl premijų, o galbūt ir dėl to, kad į Tokijo olimpines žaidynes sunkiai pateko visi norintys geriausi planetos boksininkai, į Serbiją sugužės rekordinis dalyvių skaičius – AIBA skelbia, kad turnyre dalyvaus 650 atletų iš 105 pasaulio šalių.

„Pasaulio čempionatas visada sutraukia rekordinį dalyvių skaičių. Buvo išimtis, kai vyko atranka į pasaulio čempionatą, bet apskritai skaičius visada auga. Nėra keista, kad šįkart dalyvaus tiek daug dalyvių. Pirmą kartą čempionate bus 13 svorio kategorijų, bus piniginiai prizai – tai ir pritraukia daugiau dalyvių. Bus apie 50 dalyvių vienoje svorio kategorijoje, vienur daugiau, kitur mažiau, bet populiariausiose svorio kategorijose čempionui bus tikrai daug kovų. Į pasaulio čempionatą kiekviena šalis veža tiek dalyvių, kiek gali, ribojimų nėra“, – rekordinio skaičiaus priežastis vardijo D. Mačianskas.

V. Bružas teigė, kad konkurencija šiame čempionate bus milžiniška ir kiekvienos šalies bokso lygis auga tikrai sparčiai.

„Lygis bus labai aukštas, dalyvaus beveik visi stipriausi pasaulio boksininkai. Visos šalys siunčia maksimaliai dideles ir stiprias komandas. Bus labai sunku ir labai didelė konkurencija, pasaulyje bokso lygis yra labai pakilęs. Tarp šalių lygio skirtumas vis mažėja, visi skiria vis didesnes lėšas“, – svarstė V. Bružas.

Skrupulingas dėmesys teisėjavimui

Kaip pranešė AIBA, teisėjai bus atrenkami pagal griežtus kriterijus, visada galios ir netikėtumo kriterijus, kad procesui įtakos negalėtų daryti vienas žmogus.

Be visų šių priemonių, kiekvieną kandidatą teisėjauti šiame čempionate tikrins profesoriaus Richardo McLareno sudaryta komisija. R. McLareną AIBA paskyrė atlikti nuodugnų tyrimą dėl korupcijos bokso turnyre 2016 metų Rio olimpinėse žaidynėse bei kituose organizacijos renginiuose. Akivaizdu, kad profesoriaus, kuris išgarsėjo atskleidžiant Rusijos dopingo skandalą, pagalba bus pasitelkiama ir toliau siekiant atkurti organizacijos ir paties bokso sporto įvaizdį.

„Labai džiaugiuosi, kad AIBA imasi tokių žingsnių. Aišku, suprantama, kodėl tai vyksta – AIBA dar reikia atkurti savo reputaciją ir grįžti į olimpinę šeimą. Tikiuosi, kad šis čempionatas niekam neužklius. Deja, patirtis rodo, kad tokių kabliukų vis dar būna.

Tiesa, kvietimo dirbti šiame čempionate Lietuvos teisėjai negavo. Nežinau, su kuo tai susiję. Turime net keturis aukščiausios kategorijos teisėjus, bet kvietimų negavome. Tai neigiamas veiksnys, nes turėti savo teisėją bet kokiose varžybose, kur boksuojasi tavo komandos boksininkai, yra naudinga“, – kalbėjo D. Mačianskas.

Lietuvos rinktinėje – jaunystės ir patirties mišinys

Lietuvos vyrų bokso rinktinei šiame čempionate atstovaus 8 sportininkai: Edgaras Skurdelis (svorio kategorija iki 60 kg), Modestas Žmuidina (iki 63,5 kg), Saimonas Banys (iki 71 kg), Vytautas Balsys (iki 75 kg), Robertas Liorančas (iki 80 kg), Tadas Tamašauskas (iki 86 kg), Simonas Urbonavičius (iki 92 kg) ir Jonas Jazevičius (virš 92 kg).

Rinktinės branduolį ir toliau sudarys E. Skurdelis, V. Balsys ir T. Tamašauskas, tačiau atsirado ir visiškai naujų vardų.

J. Jazevičius, Lietuvos bokso čempionate kiek netikėtai įveikęs Algirdą Baniulį, dar labiau įsitvirtino Lietuvos rinktinėje ir gins jos garbę pačioje sunkiausioje svorio kategorijoje.

Rinktinės veteranai T. Tamašauskas ir E. Skurdelis yra patirties ir stabilumo simbolis rinktinėje – 31-erių ir 28-erių boksininkai dalyvavo daugybėje aukščiausio lygio varžybų ir rinktinei galės padėti ir už ringo ribų.

„Tai yra rinktinė, kurios beveik visi nariai nuolat treniruojasi kartu. Federacija visiems šiems sportininkams duoda šansą. Yra naujų veidų – Žmuidina, Liorančas. Jie yra nacionaliniai čempionai, bus matyti, kaip jiems seksis. S. Urbonavičius yra pakviestas į rinktinę – jis pusfinalyje pralaimėjo T. Tamašauskui, bet pastarajam perėjus į kitą svorio kategoriją atsirado rinktinėje vieta, jis įrodė savo vertę. Mes į jo siuntimą į pasaulio čempionatą žiūrime kaip į tam tikrą investiciją.

Šiemet gavome rėmimą iš tarptautinės federacijos, esame tikriausiai vieninteliai, kurie gavo paramą iš AIBA, kad galėtume dalyvauti pasaulio čempionate, o ir valstybė šiais metais skyrė rekordinę sumą. Tai leido sudaryti pačias geriausias sąlygas tokiai gausiai rinktinei. Visa patirtis iš šių sportininkų grįžta ir tarp mūsų plinta kaip virusas“, – apie aukščiausio lygio varžybų naudą juokavo D. Mačianskas.

Rinktinės vyriausiasis treneris V. Bružas teigė, kad pasiruošimas šiam čempionatui vyko sklandžiai, boksininkai yra tinkamai pasiruošę ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai.

„Manau, pagal dabartinę situaciją viskas sekėsi gerai. Turėjome kelias pasiruošimo stovyklas. Nepaisant sudėtingų COVID-19 sąlygų, viskas pasisekė.

Boksininkai yra sveiki, psichologiškai nusiteikę, visi yra kovinės parengties. Varžybos parodys, ką pasiekėme. Stovyklose visi atrodė gerai, rezultatus pamatysime čempionate.

Tikslus keliame didžiausius. Nenoriu vardyti pavardėmis, kokius tikslus kam iškėlėme, bet kaip vyriausiasis treneris noriu, kad jie padarytų tai, ką sugeba, kad nebūtų taip, jog treniruotėse atrodo gerai, o varžybose – prastai“, – apie lūkesčius pasaulio čempionate kalbėjo V. Bružas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt