Sportas

2021.10.13 19:00

LTOK pozicija nustebino Alekną: labai keista, kad į pirmas gretas buvo išstatyti sportininkai

Dovilė Šeduikytė, LRT TV naujienų tarnyba, Rokas Suslavičius, LRT.lt2021.10.13 19:00

„Man labai keista, kad Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) pasirinko tokį modelį ir į pirmas gretas išstatė sportininkus“, – kalbėdamas apie renginį Seime pasakojo parlamentaras Virgilijus Alekna.

Priekaištai politikams, nuogąstavimai dėl ateities ir kaltinimai Lietuvos sporto žlugdymu. Tokie komentarai skambėjo trečiadienį Seime surengtame Lietuvos sporto forume, kuriame žinomi olimpiečiai prakalbo apie tragišką sporto padėtį.

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, Mindaugas Griškonis, Simona Krupeckaitė, Aurimas Lankas, Viktorija Andrulytė, Sandra Jablonskytė ir kiti sporto žmonės vardino bėdas, kurios atsispindi Lietuvos sportininkų rezultatuose. Visi jie vieningai palaikė LTOK poziciją, o jiems turėjęs oponuoti olimpinis čempionas V. Alekna negalėjo sudalyvauti renginyje.

Vėliau su LRT TELEVIZIJOS žurnaliste Dovile Šeduikyte bendravęs Seimo narys atskleidė, kad jį nustebino jam priskirta tema.

„Visų pirmą, tai norėčiau pasakyti apie renginį. Apie jį sužinojau penktadienį, kvietimą gavau antroje dienos pusėje. Man iš anksto jau buvo numatyta tema apie ką kalbėti. Ten buvo tokie žodžiai apie Lietuvos sportą dugne ir kaip mes iš jo lipsime. Tikrai nenoriu su tuo sutikti. Sportas tikrai nėra visiškai kažkokiame dugne. Taip, gal esame kažkiek tokioje užsitęsusioje pauzėje, kuri buvo iškarto po to, kai prasidėjo reformos.

Tik prasidėjus reformai, ji buvo sustabdyta. Daug metų aukšto meistriškumo sportui nebuvo skiriamos papildomos lėšos, dėl ko negalėjo pilnavertiškai vystytis tas mūsų aukštas meistriškumas. Manau, kad čia viena iš priežasčių.

Tiesa, dabar šita situacija šiais metais pasikeitė ir keičiasi į gerąją pusę. Tiek finansavimo atžvilgiu, tiek ir visais kitais dalykais, iniciatyvomis, kurios gimė Seime. Sporto finansavimas didės ir gana ženkliai“, – pasakojo V. Alekna.

Pastaruoju metu Seime kelią skinasi Loterijų įstatymo pataisos, kurios gali visiškai pakeisti LTOK veidą. V. Aleknos teigimu, tokie pokyčiai lems didesnį finansavimą aukšto meistriškumo sportui.

„Šiek tiek persiskirstys lėšos ir loterijų verslo pinigai eis per valstybę. Tai dar nėra priimta, tačiau tokia iniciatyva greičiausiai virs kūnu. Valstybė turi kontroliuoti savo pinigus, o tie valstybiniai pinigai, kurie ateina į LTOK, nėra kontroliuojami.

Valstybė vis keldavo šį klausimą kiekvieną kadenciją. Turime žinoti, kaip naudojami pinigai. Labai panašu, kad tai virs realybe, bet neįtinka LTOK, kurie iš principo negalės skirstyti valstybinių pinigų, nors visa tai lems garantuotą ir ženkliai didesnį finansavimą aukštam meistriškumui iš biudžeto. Sportininkai turės geresnes galimybes rengtis tarptautiniams startams“ – kalbėjo V. Alekna.

Tiesa, su tokia pozicija nesutinka LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, kuri trečiadienį patikino, kad sportininkai yra patenkinti LTOK darbu ir esamu finansavimo modeliu. Paklaustas, kodėl LTOK taip priešinasi galimam jų biudžeto didėjimui, V. Alekna pabandė suprasti ir LTOK poziciją, tačiau negailėjo kritikos dabartinei prezidentei.

„Manau, kad tai susiję su įtakomis, netekus galimybės skirstyti pinigus, federacijos taps labiau nepriklausomos, stipresnės, galės labiau dirbti savo nuožiūra. Galima suprasti ir LTOK, kuriam reikalingi lojalūs balsuotojai asamblėjoje. Dabar federacijos taptų labiau nepriklausomos.

Man labai keista, kodėl LTOK į pirmas gretas išstatė sportininkus. Aš žinau, ką tai reiškia, nes pats buvau sportininkas. Faktiškai olimpiečiai dabar turi kovoti dėl tokių dalykų. Aš tuomet nesuprantu, ką daro prezidentė, nes čia jos darbas ir ji turi dėl to kovoti.

Aš žinau, kaip kariuomenė žiūri į generolus, kurie slepiasi už kareivių nugarų. Tokie generolai pasitikėjimo neturi. Aš manau, kad prezidentė turi daryti tą darbą, kurį turi daryti. Sportininkų reikalas sportuoti, valstybės reikalas sudaryti jiems kuo geresnes sąlygas“, – kalbėjo V. Alekna.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt