Sportas

2021.10.14 16:38

Trakuose sudegus jaunųjų buriuotojų laiveliams buvo ašarų: skaudi pamoka dėl draudimo ir lėšų rinkimas svajonėms tęsti

Paulius Cubera, LRT.lt2021.10.14 16:38

Sekmadienio naktį Vilniaus buriavimo bendruomenę sukrėtė skaudi nelaimė – Trakų jachtklube sudegė Vilniaus vaikų buriavimo akademijos pastatas su beveik visu jame esančiu inventoriumi. Piniginė žala siekia apie 30 tūkst. eurų, tačiau dar skaudžiau yra morališkai. Visa laimė, kad gaisras kilo jau po sezono, tad mokyklos vadovai turi laiko iki pavasario pabandyti atkurti vietą, kur buriuoti norintys vaikai galėtų pildyti savo svajones. Į pagalbą kibo ir mokyklos bendruomenė.

Kaip LRT.lt pasakojo „Gero vėjo klubo“, kuriam ir priklauso Vilniaus vaikų buriavimo akademija (VVBA), prezidentas Mantas Klimantavičius, kol kas neaišku, dėl ko bazėje kilo gaisras.

„Gaisro priežastis nėra aiški. Gali būti trumpas elektros sujungimas, praeivio pamesta nuorūka, nes buvo vakaras, tamsu. Turbūt tiriama ir padegimo tikimybė, nes nieko jachtklube tuo metu nebuvo. Mes niekam nenusikaltome, priešų neturime. Patalpos ne mūsų, mes jas nuomojamės ir vykdome čia veiklą“, – teigė pašnekovas.

Trakų jachtklubas priklauso miesto savivaldybei, o vilniečiai jame nuomojosi pastatą, ten buvo vaikų mokymo klasė ir persirengimo kambariai. Skaudžiausia netektis – sudegusi įranga, be jos neįmanoma užsiimti buriavimo sportu.

„Sudegė viskas, kas buvo elingo viduje, laivų korpusai, kurie buvo lauke arti pastato. Elinge laikėme didžiąją daugumą „Optimist“ klasės laivelių, kuriais buriuoja vaikai nuo 7 metų. Jų turėjome 25, dar kelis nuosavus tėvų. Liko trys, jei gerai skaičiavome. Taip pat ten buvo visų šių laivelių burės, stiebai, vežimėliai, virvės – viskas, kas įeina į komplektą. Elinge buvo ir „Laser“ jachtų klasės stiebai ir burės. Kadangi tie laivai didesni – korpusai stovi lauke. Dar sudegė ir du trenerių kateriai – guminės valtys su varikliais.

Visas tas inventorius nebuvo naujas, bet jis buvo nuolat naudojamas tiek įvairiose varžybose, tiek pradedančiųjų buriuotojų. Viso mūsų inventoriaus vertė – apie 30 tūkst. eurų. Bet nuostolis yra didesnis, nes įrangai surinkti tikrai reikėjo daug laiko. Atstatomoji vertė didesnė, jeigu dabar reikėtų nusipirkti alternatyvų inventorių, kainuotų žymiai brangiau, bent dvigubai. Rinkoje greitai negautume, reikėtų greičiausiai pirkti viską naują“, – kalbėjo M. Klimantavičius.

Paklaustas, kodėl elinge buvusi įranga nebuvo apdrausta, pašnekovas teigė, kad tai skaudi, bet gera pamoka ateičiai: „Kodėl nedrausta? Visų pirma, jos daug vienetų, kiekvieno individualiai drausti nelabai pavyktų, reikėtų drausti kaip tam tikrą inventoriaus vienetą. Tai tikrai įmanoma, ateityje geriau apie tai pagalvosime. Per 30 metų, atrodo, nieko panašaus nebuvo nutikę.“

Didžiausia VVBA bėda – patalpos buvo jau senos ir tikrai prastos būklės, bet mokykla naudojosi tuo, ką turi. Pastatų savininkas jau seniai norėjo atlikti pastatų remontą, tačiau to neleidžiama daryti dėl specifinės jachtklubo vietos – jis įsikūręs nacionaliniame parke.

„Tų pastatų savininkams neleidžia atnaujinti, gali būti, kad dėl to elektra ir galėjo būti netvarkinga. Mes finansavimo šaltinių daug neturime, tad naudojamės tuo, ką gauname. Vilniaus prisidėjimas prie buriavimo yra labai simbolinis, lyginant su kitais miestais. Miestas padeda mums išlaikyti trenerius, jie yra trys, bet tas išlaikymas tik dalinis. Klubas rūpinasi inventoriumi, yra ir tėvų indėlis, jie finansuoja vaikų išvykas į varžybas. Savivaldybei jau aprašėme situaciją, kreipėmės į juos dėl galimos finansinės pagalbos. Ar jie mums kaip nors padės – klausimas jiems“, – teigė M. Klimantavičius.

Vis dėlto mokyklos vadovybė ir „Gero vėjo klubas“ rankų sudėję nesėdi ir vien valdininkų malone nepasikliauja. Iškart po gaisro feisbuke buvo pradėta paramos lėšų rinkimo akcija, jos rezultatai per keletą dienų maloniai stebina.

„Visi, aišku, reagavo tragiškai, liūdėjo, kai kurie vaikai verkė. Bet palaikymas yra, visi nori, kad veiklą tęstųsi. Ji yra svarbi, buvo tėvų susirinkimas, visi dalijosi idėjomis, kad gali padėti, kas ką pažįsta, kur įmanoma ką nors gauti.

Vienintelis geras dalykas, kad gaisras įvyko po sezono, turime visą žiemą veiksmų planui parengti. Turime didžiulį palaikymą feisbuke, paskelbėme apie paramos rinkimą, džiaugiamės, kad žmonės aktyviai prisideda, aukoja, jau surinkome apie 10 tūkst. eurų per kelias dienas. Niekada tokio dalyko nedarėme ir nesitikėjome, kad gali prireikti tokio finansavimo modelio. Tikimės, kad bendromis pastangomis iki pavasario kažkaip pavyks atsigauti“, – sakė M. Klimantavičius.

Mokyklą norėtųsi turėti toje pačioje vietoje, bet jeigu nebus įmanoma atstatyti buvusio namelio ir elingo, M. Klimantavičius jau turi idėją, kaip pavasarį būtų galima pratęsti buriavimo veiklą. „Galvojame apie laikinus statinius, konteinerius, kokį nors modulinį sprendimą. Iš principo laivai gali būti laikomi ir lauke, tam tikrose konstrukcijose su stogeliu. Tam nereikia statinio, pakanka konstrukcijos. Persirengimo kambariai gali būti moduliniuose konteineriuose, sakykime. Šiandien mūsų mąstymas ir galimas sprendimas yra toks.“

LRT.lt paklausė Vilniaus miesto savivaldybės, ar buriuotojai gali tikėtis vienkartinės paramos po tokios nelaimės. Vicemeras Valdas Benkunskas elektroniniu paštu atsiųstame atsakyme paragino dalyvauti infrastruktūros gerinimo konkurse.

„Labai gaila dėl šios nelaimės Trakuose. Suprantame ir užjaučiame buriuotojų bendruomenę. Savo ruožtu VMS kaip tik netrukus skelbs sporto projektų konkursą, jame bus galima gauti finansavimą sporto iniciatyvoms ir sportui reikalingam inventoriui įsigyti. Tikimės, kad šios priemonės prisidės prie greitesnės buvusios situacijos atkūrimo“, – rašoma vicemero atsakyme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt