Sportas

2016.10.18 16:20

Gudrią kibernetinę schemą sumeistravę sukčiai apšvarino Lietuvos rankinio federaciją

Lietuvos sporto padangėje – dar neregėtas išpuolis. 15min pavyko sužinoti, jog praėjusią savaitę nuo internetinių sukčių nukentėjo ir taip ne geriausius laikus išgyvenanti Lietuvos rankinio federacija (LRF).

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Nuo šių metų vasario LRF prezidento pareigas einantis Donatas Pasvenskas neslėpė, kad programišių ataka prieš jo vadovaujamą organizaciją buvo įvykdyta, tačiau daugiau aplinkybių papasakoti nenorėjo, nes, anot jo, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Visa šita nemaloni istorija įvyko praėjusios savaitės pabaigoje. Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, todėl smulkiai kalbėti apie detales tikrai nenorėčiau. Pasakysiu tik tiek, kad ta sukčiavimo schema žiniasklaidoje buvo aprašyta gana plačiai ir aiškiai. Policija paėmė įkalčius ir tęsia tyrimą“, – 15min pasakojo LRF prezidentas.

Pasak jo, nusikaltimas įvykdytas ketvirtadienį. Kitos dienos rytą, išaiškėjus aplinkybėms, buvo iš karto kreiptasi į policiją.

Schema – puikiai pažįstama

15min šaltinių teigimu, apšvarindami LRF sąskaitas, nusikaltėliai panaudojo pastaruoju metu vis labiau populiarėjantį naują kibernetinio sukčiavimo būdą, kai bendrovių darbuotojai gauna neva vadovų siųstus elektroninius laiškus, prašančius pervesti dideles pinigų sumas.

Ant programišių kabliuko šįsyk užkibo LRF finansininkė Alvyda Dedėlaitė. Moteris į savo elektroninį paštą gavo tariamą LRF generalinio sekretoriaus Migliaus Astrausko laišką, kuriame buvo prašoma pervesti pinigus į sąskaitą užsienio valstybėje.

Panašu, jog nusikaltėliai veikė puikiai žinodami aukščiausių LRF vadovų darbo grafikus.

Prezidentas D. Pasvenskas praėjusią savaitę buvo išvykęs į komandiruotę, tuo tarpu M. Astrauskas dalyvavo Vykdomojo komiteto posėdyje ir taip pat negalėjo atsakyti į finansininkės skambučius.

„Iš tiesų pasakyti kažką konkretaus vargu ar galėčiau. Viskas vyko per mūsų buhalterę. Tądien buvo mūsų Vykdomojo komiteto posėdis, aš išsijungiau telefoną. Taip viskas ir išėjo. Žinau, kad yra pradėtas tyrimas. Šiandien (antradienį – aut. past.) turėsime susitikimą su mokesčių inspekcija, dalyvaus ir buhalterė, galbūt tuomet bus daugiau aiškumo“, – 15min sakė M. Astrauskas.

Vyras neslėpė, kad reikalavimas atlikti pavedimą buvo siųstas iš tariamo jo elektroninio pašto adreso.

Anot M. Astrausko, pavedimas padarytas į Jungtinėje Karalystėje veikiančio „Barclays“ banko sąskaitą.

„Iš karto pirmadienį ryte prezidentas kreipėsi į „Barclays“ banką ir paprašė užblokuoti sąskaitas. Kol kas neaišku, ar pavyko, ką nors padaryti“, – kalbėjo generalinis sekretorius.

Skaičiuoja kiekvieną eurą

D. Pasvenskas nenorėjo pasakyti, kokio dydžio nuostolis LRF padarytas.

„Nenorėčiau atskleisti šios sumos. Supraskite, mes nesame įmonė, o federacija, valdanti valstybinius pinigus. Kol vyksta tyrimas, skaičiais operuoti nenorėčiau“, – kalbėjo D. Pasvenskas.

15min žiniomis, į sukčių sąskaitą buvo pervesta apie 10 tūkst. eurų. „Suma tokia, kaip ir visiems“, – tą leido suprasti ir giliai atsidusęs M. Astrauskas.

Paklaustas, ar ši padaryta žala yra stiprus finansinis smūgis vertinant bendrą LRF metinį biudžetą, prezidentas neslėpė, kad dar prieš keletą metų ant bankroto slenksčio balansavusi federacija jaučia stiprias krizės pasekmes.

„Nors rankinio federacijos finansinė padėtis po truputį ir gerėja, mes vis dar priversti skaičiuoti kiekvieną eurą. Taigi bet kokia lygioje vietoje prarasta suma mūsų organizacijai yra reikšminga“, – kalbėjo prezidentas.

Šiais metais iš valstybės LRF gavo 212 755 eurų. Šią sumą sporto šakos plėtrai skyrė Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondas (112 112), Kūno kultūros ir sporto departamentas (59 661) bei Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (40 982).

Anot M. Astrausko, šiemet LRF metinis biudžetas bus vienas didžiausių per visą istoriją. „Manau, jog jis sieks apie 400 tūkst. eurų. Artėja metų pabaiga, tad pinigai šiuo metu mums ypač reikalingi. Tikrai skaudus ir netikėtas smūgis“, – pripažino M. Astrauskas.

Pasinaudoja programine įranga

Lyg tyčia, penktadienį Kauno policija surengė spaudos konferenciją, kurios metu pasakojo apie naujo kibernetinio sukčiavimo subtilybes.

„Įmonių vyriausieji finansininkai gauna elektroninį laišką, pasirašytą įmonės vadovo, kur į juos kreipiamasi vardu prašoma skubiai atlikti pavedimą į nurodytą sąskaitą užsienio valstybėse. (...)

Kauno policija įspėja visus būti budrius ir prašo didelių įmonių finansininkus gavus laišką, kuriuo prašoma pervesti pinigus, pasitikslinti su įmonių vadovais, ar tikrai yra nurodymas ir ar tikrai laiškas yra tikras“, – sakė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos viršininkė Rima Zieniuvienė.

Pasak jos, prašomos pervesti sumos yra didesnės kaip 10 tūkst. eurų.

Kauno Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus vyriausiojo tyrėjo Dano Tamkevičiaus teigimu, gavus laišką jame nurodomas tikslus vadovo elektroninio pašto adresas, todėl laiškas atrodo kaip tikras.

„Tie laiškai siunčiami ne iš tikro el. pašto adreso įmonės vadovo, bet pasinaudojant tam tikra programine įranga, imituojant, kad tai rašo įmonės direktorius, o iš tiesų panaudojant vertimo programas siunčiami laiškai paprastai būna ne iš Lietuvos“, – kalbėjo jis.

Nustatyta, kad taip uždarbiauti mėgina, įtariama, sukčiai iš Nigerijos. Tai gerokai apsunkina pareigūnų galimybę nusikaltimus išaiškinti.

„Ne visada gali pasisekti, nes priklauso nuo informacijos gavimo iš partnerių, nuo to, kokia šalis, koks kontaktas su ta šalimi. Didžiausią darbą turėtų atlikti bankai, nes pinigų įšaldymas ir sugrąžinimas atliekamas per juos“, – sakė D. Tamkevičius.