Sportas

2016.10.09 10:18

Puikiai žaidusi Lietuvos futbolo rinktinė vėl išleido pergalę iš savo rankų

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2016.10.09 10:18

Vos mėnesio senumo deja vu: rugsėjo pradžioje atrankos į 2018 metų Pasaulio futbolo čempionatą rungtynėse Lietuvos nacionalinė rinktinė paskutinę teisėjo pridėto laiko minutę išleido pergalę prieš slovėnus, o šįkart krito 89 minutę Glazge, nors dar nuo 59-osios po tikslaus Fiodoro Černycho smūgio varė į neviltį Hampden Park stadione susirinkusius škotus. 

Nors Lietuvos vienuolikę (FIFA-117) Škotijos futbolo rinktinės (FIFA-44) namuose pasitiko beveik 50 tūkstančių dėl pergalės gerklę varžovams pasiruošusių škotų, tačiau lietuvių tai neišmušė iš vėžių.

Startinės komandų sudėtys:

Mūsiškiai aktyviai pradėjo rungtynes ir niekuo nenusileido aikštės šeimininkams, o pavojingesnes jų atakas stabdė ir pažeisdami taisykles: už itin kietą pražangą 13 minutę geltona kortele buvo nubaustas Egidijus Vaitkūnas, o 18 minutę – Mantas Kuklys.

Favoritais prieš rungtynes laikyti škotai nesugebėjo svečiams primesti savo žaidimo, o kairiajame krašte varžovus į neviltį varė puikias rungtynes sužaidęs Arvydas Novikovas. Pirma, 21 minutę jis išprovokavo Callumo Petersono pražangą, o kiek vėliau tiesiog „išmaudė“ Oliverį Burke`ą.

Nieko nepešus iš šių dviejų situacijų, lietuviai pamažu atidavė rungtynių vadžias į varžovų rankas. Jau 25 minutę labai pavojingai šalia vartų smūgiavo Chrisas Martinas, o vos už 5 minučių nuo grėsmingo perdavimo iš krašto gelbėjo Vaidas Slavickas bei Lietuvos vartų sargas Ernestas Šetkus.

Nepavykus „pramušti“ Lietuvos gynybos, škotai bandė prašyti ir teisėjo malonės. 37 minutę O. Burke`as krito lietuvių baudos aikštelėje, tačiau rungtynėms teisėjavusio vokiečio Tobiaso Stielerio švilpukas tylėjo, o Škotijos rinktinės puolėjas gavo žodinį įspėjimą už nesportišką elgesį.

Už 7 minučių teisėjo švilpukas vėl tylėjo, kai jau kitoje aikštės pusėje krito Fiodoras Černychas.

Čia pat teisėjas paskelbė ir pirmojo kėlinio pabaigą. Nors škotai kamuolį kontroliavo 58 procentus laiko, tačiau į vartų plotą smūgiavo tiek, kiek ir lietuviai – kartą. Tiesa, keturi jų smūgiai skriejo prie vartų, ką lietuviai padarė kartą.

Antrąjį kėlinį abi komandos pradėjo itin agresyviai, o 47 minutę gerą progą turėjo Arvydas Novikovas, kurio smūgiuotą kamuolį nesėkmingai atmušė Davidas Marshallas, tačiau nuo dar didesnių bėdų išgelbėjo į pagalbą suskubęs Škotijos rinktinės gynėjas.

Vos už kelių minučių porą progų turėjo ir škotai, tačiau itin patikimai žaidė Lietuvos rinktinės gynėjai. Nors teisėjas ir leido kietą žaidimą, tačiau tuo pačiu ir nevengė rodyti geltonų kortelių. 52 minutę buvo įspėti po vieną abiejų komandų žaidėją – Georgas Freidgeimas ir Grantas Hanley.

Škotijos rinktinės pasyvumas privertė aikštės šeimininkų trenerį Gordoną Strachmaną imtis veiksmų – 57 minutę antrajame kėlinyje beveik nepastebimas O. Burke`as vietą aikštėje užleido Jamesui Forrestui.

Tiesa, čia pat škotų optimizmą į miltus sumalė 59 minutę kamuolį po gražios kombinacijos į vartus pasiuntęs komandos kapitonas F. Černychas, kuris sukėlė vieną stadiono sektorių užėmusių lietuvių euforiją.

73 minutę komandos kapitonas rezultatą galėjo ir padvigubinti, kai Arvydas Novikovas jį vienu lietumu išvedė prieš vartus, tačiau smūgis buvo netikslus.

Fiziškai prasčiau pasiruošusius lietuvius pradėjo apleisti jėgos, kuo naudojosi škotai. 79 minutę galva į E. Šetkaus ginamus vartus itin pavojingai smūgiavo aikštėje po keitimo pasirodęs L. Griffithsas, tačiau Lietuvos vartų sargas buvo vietoje.

Patikima mūsiškių gynyba kapituliavo paskutinę pagrindinio laiko minutę, kai galva iš arti pasižymėjo po pertraukos į aikštę žengęs Jamesas McArthuras.

Teisėjo pridėtos penkios minutės sukėlė audrą stadione ir lyg suteikė jos šeimininkams antrą kvėpavimą, tačiau rezultato persverti savo naudai jie nebesugebėjo. Tiesa, lietuviai taip pat turėjo savo progą, tačiau sėkmingai užbaigti kontrataką tiesiog nebeužteko jėgų. 

Būtent tai, kaip vieną pagrindinių problemų, po rungtynių vykusioje spaudos konferencijoje akcentavo ir komandos treneris Edgaras Jankauskas.

„Fiziškai šios rungtynės buvo itin sunkios ir žinau, kad mano komandai reikėjo daug jėgų. (...) Rungtynių pabaigoje apleido fizinės jėgos, o žinant tai, kad škotai žaidžia užsienyje, Anglijos lygose, tai buvo jų pranašumas“, – akcentavo E. Jankauskas.

Komandos treneris pabrėžė, kad lygiosios yra teisingas ir dėsningas rezultatas, bei atmetė prielaidas, kad Lietuvos rinktinės futbolininkų laiko stabdymai buvo skirti „numušti“ rungtynių tempui.

„Mes norime teisingo futbolo, nes tai vienintelis kelias mūsų komandai tobulėti“, – teigė Lietuvos rinktinės strategas.

Jis taip pat negailėjo pagyrų savo komandai: „Mes norėjome žaisti futbolą ir žinome, kad tai galime daryti. Tad neatvykome čia gintis.“

Antros iš eilės itin kovingos lygiosios tai tik patvirtina. Jau antradienį lietuviai tai galės dar kartą patvirtinti – LFF stadione bus egzaminuojama anglams šeštadienį nusileidusi Maltos vienuolikė. 

Škotija 1:1 Lietuva

59` [0 – 1] Fiodoras Černychas

89` [1 – 1] Jamesas McArthuras

Keitimai:

Geltonos kortelės: Egidijus Vaitkunas (13`), Mantas Kuklys (18`), Grant Hanley (52`), Georgas Freidgeimas (52`), Jamesas McArthuras (90`).

Rungtynių statistika:

Škotai prieš tai laimėjo paskutines ketverias rungtynes prieš Lietuvą ir tuo metu kartą sužaidė lygiosiomis. Per šias rungtynes jie praleido vos du įvarčius.

Prieš prasidedant šeštadienio rungtynėms Glazge, lietuviai su škotais buvo žaidę 8 kartus: 5 kartus laimėjo škotai, du kartus sužaidė lygiosiomis, o kartą laimėjo – tai padarė 2003 metų balandį 2004 metų atrankos į Europos čempionatą metu.

Spalio 11 dieną Lietuvos futbolininkų Vilniuje laukia susitikimas su Malta.

Pirmose atrankos rungtynėse lietuviai 2:2 sužaidė su Slovėnija.

Į Pasaulio čempionatą iš karto pateks grupių nugalėtojai, o aštuonios iš devynių antrąsias vietas užėmusių komandų 2017 m. lapkritį dalyvaus atkrintamosiose varžybose.