Sportas

2021.09.26 09:04

Čempioniško plano meistriškos detalės – kaip ir kodėl Usykas nugalėjo Joshua?

Martynas Nesavas, LRT.lt2021.09.26 09:04

Atsitiko tai, kuo tikėjo retas, – ukrainietis Oleksandras Usykas sugebėjo nukarūnuoti britą Anthony Joshua ir iš jo paveržti trijų pagrindinių profesionalų bokso organizacijų čempiono diržus. Ukrainietis buvo geresnis visų teisėjų akimis (117:112, 116:112, 115:113) ir per žingsnį nuo nokauto – koks buvo O. Usyko pergalės raktas ir kas laukia toliau?

Matant, kaip 12-o raundo pabaigoje galingą ataką atlieka ir smūgius beria O. Usykas, abejonių dėl jo pergalės neturėjo likti nei vienam.

Ukrainietis nuskambėjus kovos pabaigą skelbiančiam gongui pradėjo vaikščioti po ringą, o A. Joshua teko skausmo perkreiptu veidu grįžti į savo ringo kampą ir tik kai buvo skelbiamas teisėjų verdiktas britas vėl pakilo ant kojų.

Tai buvo meistriško kovos plano kulminacija – O. Usykas ringe padarė viską, ką ir turėjo padaryti, atrodė kaip itin nestandartiškas sunkiasvoris ir įvėlė A. Joshua į savo žaidimo pinkles.

Ukrainietis taip pat įsirašė į bokso istorijos metraščius. O. Usykas tapo trečiuoju žmogumi istorijoje, kuris iškovojo pasaulio čempiono titulus ir „cruiserweight“, ir sunkiausio svorio kategorijoje. Prieš jį tai buvo padarę tik Evanderis Holyfieldas ir Davidas Haye`us.

O. Usykas šiuo metu yra WBA, WBO ir IBF sunkiasvorių čempiono diržų savininkas.

LRT.lt pateikia šios kovos analizę.

Judėjimas ir agresyvumas

O. Usykas atsakė į klausimus, kilusius prieš kovą dėl jo galimybių efektyviai judėti ringe būnant sunkiasvoriu. Nepaisant to, kad šioje kovoje jis buvo sunkiausias per visą savo karjerą, O. Usykas buvo itin vikrus, greitas, o tai jam padėjo pergudrauti A. Joshua.

Britas ringe nusprendė užsiimti centrą ir iš tos pozicijos organizuoti savo atakas, tuo pačiu taikyti nuolatinį spaudimą. Tai yra labai logiška taktika, ypač žinant tai, kad O. Usykas yra žemesnis ir turi trumpesnes rankas nei A. Joshua.

Tačiau kol britas kovojo dėl ringo centro kontrolės, O. Usykas kontroliavo kojų pozicijas, o tai ir buvo vienas iš lemiančių faktorių šioje kovoje. Susidūrus boksininkams, kurie kovoja skirtingose stovėsenose – O. Usykas yra kairiarankis, o A. Joshua yra dešiniarankis – didžiulį pranašumą bet kuriuo kovos momentu turi tas, kurio priekinė koja yra išorėje.

Tai leidžia boksininku judėti sau patogia kryptimi ir paruošti galingesnius smūgius galine ranka. O. Usykas ypač atidžiai užsiėmė priekinės kojos pozicijos kontrole, o tai jam leido rasti tiesius smūgius kaire ranka, išvengti pavojaus ir kurti tuos nepatogius britui atakos kampus iš šono.

Taip pat O. Usykas puikiai išnaudojo Rytų Europos bokso mokyklos pagrindus. Jei jam tekdavo trauktis, to nedarydavo tiesia linija iki ringo virvių, o iškart mėgindavo suktis ringo perimetru, klaidindavo savo varžovą keisdamas kryptį.

Visų šių veiksmų simbiozė kovoje žiūrovams leido pamatyti lėtą, klampų ir šešėlius besivaikantį A. Joshua ir itin greitą, vikrų ir, regis, visur esantį O. Usyką.

Toks judėjimas ir kuriamos grėsmės iš įvairių pozicijų išvargina oponentą, o tas ir pasidarė akivaizdu „čempioniškuose“ raunduose kovos pabaigoje, kai O. Usykas pradėjo rasti vis pavojingesnius smūgius, o 12-ame raunde beveik užbaigė kovą nokautu, o britą išgelbėjo per anksti nuskambėjęs gongas.

Ukrainietis didžiąją kovos dalį buvo agresorius, pats kurdavo atakas, kontratakas, o taip pat ir surasdavo ilgesnes smūgių kombinacijas. Tai buvo netikėta daugeliui ekspertų, bet tai buvo vienintelis realus kelias į pergalę – norint užspausti aukštesnį varžovą yra būtina kurtis progas ringe pirmajam.

Jėgos smūgiai ir tiesūs smūgiai

Visos kovos metu kovotojai dažniausiai keitėsi tiesiais smūgiais. Būtent tiesių smūgių kova ir buvo pagrindinis akcentas šioje dvikovoje ir atrodė, kad abu kovotojai manė, kad tas, kurio tiesūs smūgiai bus efektyvesni, ir galės laimėti šią dvikovą.

Jau minėta priekinės kojos pozicija leisdavo O. Usykui atlikti galingus smūgius galine ranka – kai ukrainiečio priekinė koja yra išorėje, jis yra toliau nuo pavojaus ir A. Joshua tiesių smūgių dešine ranka, o pačio O. Usyko galinė ranka susilygina su brito kūnu ir būtent tada ukrainietis tampa labai pavojingas. Taip jis ir sugebėjo keletą kartų sužeisti A. Joshua.

A. Joshua, akivaizdu, norėjo būti aktyvesnis ir galbūt surengti ir ilgesnes atakas, tačiau ukrainiečio gynybinis darbas jam neleisdavo pataikyti smūgių arba tie, kuriuos jis pataikydavo, nebūdavo akcentuoti, tad britui buvo sunku susikurti ritmą, ar rasti atakų tęsinius.

Verta paminėti, kad A. Joshua kovos eigoje prisitaikė prie varžovo – pradėjo daugiau atakuoti ukrainiečio korpusą, taip pat protingai naudojosi tais momentais, kai O. Usyką pavydavo nuovargis.

Atsakyti klausimai dėl sunkiausio svorio ypatybių

O. Usyko pasirinkta taktika pavertė jį agresoriumi, tad jis beveik nė karto nebuvo stumdomas ringe. Prieš šią kovą ant svarstyklių lipęs ukrainietis svėrė daugiausiai savo karjeroje ir ringe fiziškumu nenusileido britui. Klinčas ringe atrodė daugmaž lygiavertiškai ir O. Usykas nesileido stumdomas.

A. Joshua šioje kovoje nebuvo toks agresyvus, kaip buvo galima tikėtis, tad muštynių ir purvino bokso ringe nepamatėme, tačiau dėl to, didžiąja dalimi, yra atsakingas O. Usykas. Jau minėtas jo judėjimas ir tinkamas smūgių pasirinkimas neleido A. Joshua mestis į galingas atakas, o boksuodamasis ir bandydamas laimėti technišką bokso susitikimą britas parodė, kad yra itin stipriai patobulėjęs, tačiau vis dar negali pasiekti O. Usyko lygio.

O. Usykas parodė, kad savo smūgiuose turi nemažai jėgos, o dar labiau pasitvirtino ir populiarus posakis bokso pasaulyje – tikslumas nugali jėgą.

Tiesūs ukrainiečio smūgiai galine kaire ranka sužeidė A. Joshua trečiame, septintame raunduose, o taiklios atakos visos kovos metu galiausiai privertė ištinti jo dešinę akį ir išvargino tiek, kad jis vos atsilaikė dvyliktajame raunde.

Ištvermė buvo itin svarbi šioje kovoje. Buvo akivaizdu, kad didelį nuovargį jautė abu kovotojai – O. Usykas buvo sulėtėjęs net keliuose raunduose, o kovai artėjant prie pabaigos nuovargis labiausiai veikė A. Joshua. Tačiau rezultatas rodo, kad ir šią mikro dvikovą laimėjo O. Usykas.

Kas laukia toliau?

Kontrakte yra numatyta revanšo galimybė, tad A. Joshua turėtų ja pasinaudoti.

Pataisymus gali atlikti abu kovotojai, tad vietos tobulėjimui tikrai yra nemažai, o kita kova ir vėl gali priblokšti.

Tiesa, galima spėti, kad be A. Joshua komandos keistas emocijas jaučia ir kitas britas. Dar šiais metais turėjo įvykti didžiausia sunkiasvorių kova per kelis dešimtmečius – A. Joshua turėjo susitikti su Tysonu Fury.

Aplinkybės šiai kovai nebuvo palankios – A. Joshua turėjo susikauti su O. Usyku, o T. Fury buvo liepta dar kartą kovoti su Deontay Wilderiu.

Po ukrainiečio pergalės dviejų britų susitikimo galimybės atrodo dar labiau miglotos, tad sunkiasvorių bokso pasaulis darosi įdomesnis nei bet kada.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt