Sportas

2021.09.22 20:10

Futbolo federacijoje dirbęs ir strategiją parengęs belgas neįtiko treneriams: norėjosi kitokio bendradarbiavimo

Aivaras Katutis, LRT.lt2021.09.22 20:10

Prieš daugiau nei dvejus metus skambiai Lietuvos futbolo federacijos (LFF) pristatytas belgas Patrickas De Wilde turėjo tapti ilgalaikio projekto, skatinančio tiek jaunų žaidėjų, tiek trenerių tobulėjimą, veidu. Visgi, praėjus dvejiems metams po LFF Techninio departamento įkūrimo, už kurį P. De Wilde ir buvo tiesiogiai atsakingas, abi šalys nusprendė sukti skirtingais keliais. 

„Norime padėkoti Patrickui už visus jo nuveiktus darbus Lietuvos futbolo labui, tačiau atėjo metas pasukti skirtingais keliais. Linkime Patrickui kuo didžiausios sėkmės tolimesnėse karjeros stotelėse, o mes ieškosime naujo patyrusio specialisto šioms pareigoms užimti“, – Lietuvos futbolo federacijos svetainėje buvo cituojamas generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius.

Belgas Lietuvos futbolo federacijoje dirbo nuo 2019-ųjų metų liepos mėnesio. Su juo sudaryta trejų metų bendradarbiavimo sutartis turėjo galioti iki kitų metų rugpjūčio mėnesio.

P. De Wilde kartu su LFF Techninio departamento darbuotojais parengė LFF techninę strategiją, pagal ją vystė Lietuvos futbolą ir kėlė meistriškumo lygį šalyje. Specialistas iš Belgijos taip pat rengė ir futbolo bendruomenei pristatydavo leidinius, skirtus treniruotėms ir treniravimo sistemoms gerinti.

P. De Wildę Lietuvos futbolo federacijai rekomendavo Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) atstovai. Belgo karjeros aprašymas buvo gana įspūdingas: dvidešimties metų patirtis dirbant vyriausiuoju treneriu, vyriausiojo trenerio asistentu, techniniu direktoriumi bei konsultantu tokiose šalyse kaip Belgija, Kinija, Marokas, Saudo Arabija, Iranas, Austrija, Vengrija ir Alžyras.

Trenerių darbą ir specifiką iš arti pažinęs P. De Wilde savo patirtimi turėjo pasidalinti su Lietuvos futbolo treneriais, tačiau būtent šis bendradarbiavimas kėlė didžiausių iššūkių tiek pačiam belgui, tiek federacijai.

E. Stankevičius, LRT.lt kalbintas po P. De Wilde išvykimo, teigia, kad su šiuo specialistu buvo paklotas svarbus pamatas naujai Lietuvos futbolo vystymosi strategijai, tačiau po dvejų bendradarbiavimo metų galiausiai nuomonės tam tikrais klausimais išsiskyrė, tad buvo nuspręsta imtis permainų.

– Kas atsitiko, kad po dvejų metų nusprendėte pasukti skirtingais keliais?

– Išsiskyrimo priežastys buvo abipusės. Mes turėjome vieną, jis – kitokį matymą tam tikrose vietose. Čia kalbant tik iš mūsų, federacijos, pusės. Kitas dalykas – mūsų treneriai, jų pozicija tam tikrose vietose irgi nesutapo.

Mes techninį direktorių norėjome nukreipti į trenerių rengimą, trenerių edukavimą, kas, kaip paaiškėjo, neatitiko jo ambicijų, tad nusprendėme ieškoti naujo techninio direktoriaus, kuris atitiktų mūsų lūkesčius.

– Kokios buvo pagrindinės šio specialisto pareigos ir užduotys Lietuvos futbolo federacijoje?

– Jis puikiai sudėliojo mūsų Techninio departamento struktūrą, sukūrė viso techninio vystymosi strategiją, bandėme ją įgyvendinti kartu su visu Techniniu departamentu. Čia jokių nusiskundimų neturime, bet kitas žingsnis, ką norėjome daryti, tai trenerių edukavimas. Norėjome, kad Patrickas įsitrauktų į vadinamąjį kolektoriavimą trenerių asociacijoje ir būtų vienas iš pagrindinių asmenų, galinčių sukurti modelį, kaip turi būti ruošiami ir edukuojami futbolo treneriai. Be to, turėjo būti tiesioginis bendradarbiavimas su nacionalinių rinktinių – tiek jaunimo, tiek vyrų – treneriais, bet tam tikrose vietose jo ir trenerių nuomonės išsiskyrė.

– Kaip įvertintumėte P. De Wilde laikotarpį Lietuvos futbolo federacijoje – ar pakilo jaunimo, trenerių lygis?

– Mes visi labiau pradėjome suprasti, kas per pozicija yra techninis direktorius, nes iki tol techninio direktoriaus neturėjo jokia akademija. Dėl to atsirado punktas, nurodantis akademijoms turėti techninį direktorių.

Pačios strategijos ir Techninio departamento sukūrimas, funkcijų padalijimas viduje, rinktinių sustygavimas, visas trenerių kolektyvas, metiniai rinktinių planai – visus šiuos dalykus kuruodavo Patrickas. Dėkojame jam už skirtą laiką, tikrai buvo žengtas žingsnis į priekį. Visgi dabar norime ieškoti šiek tiek kitokio techninio direktoriaus. Paskutiniu metu tas bendradarbiavimas nebuvo naudingas nei mums, nei jam, nei treneriams, su jais jam nepavyko rasti bendrų taškų.

– Daug kalbama apie Briuselio „Anderlecht“ programą mūsų šalyje. Ar prie jos P. De Wilde taip pat prisidėjo?

– Jis dalyvavo procese, bet mūsų „Anderlecht“ programos vadovas yra Deimantas Bička, vienas iš Techninio departamento darbuotojų.

– Kaip bendrai įvertintumėte dabartinę Lietuvos jaunimo futbolo situaciją, ar ji pasikeitė į gerą pusę, kai atvyko P. De Wilde?

– Su „Anderlecht“ dar turime sutartį iki kitų metų pradžios, o tada reikės spręsti, kokiu keliu norime eiti toliau. Antradienį vyko vidinis Techninio departamento susirinkimas, artimiausi metu laukia daug svarbių sprendimų – treneriai, „Anderlecht“ programos tęstinumas, kuriuo keliu norime eiti ir kas taps naujuoju techniniu direktoriumi.

Kad kiekvienas žingsnis davė savo, tai faktas. Su Patricko atvykimu atsirado Techninis departamentas, jo struktūra, filosofija, už ką jis atsako, kaip turi ruoštis rinktinės, koks turi būti planavimas ir panašiai. Anksčiau pas mus nebuvo treniruočių stebėsenos. To impulso jis tikrai davė, bet dabar jo norisi daugiau.

Jeigu pažiūrėtume, kur akademijos buvo ir kaip planuodavo treniruočių procesus neturėdamos „Anderlecht“ programos, tai pamatytume, kad tas žingsnis į priekį buvo. Aišku, gal ne visos akademijos eina ta linkme, kuria mes norėtume, bet progresas tikrai jaučiamas. Žinoma, rezultatų dar turėsime palaukti.

– O kokias užduotis dėl bendradarbiavimo su treneriais kėlėte P. De Wilde?

– Tai bendravimas su treneriais, apsikeitimas informacija, žaidėjų dalyvavimas vienoje ar kitoje rinktinėje – už visa tai jis buvo atsakingas. Jam buvo patikėta suvienyti trenerius, kad jie tarpusavyje keistųsi informacija, ypač tada, kai artėja atrankos ir rinktinių ciklai, kad treneriai tarpusavyje susidėliotų prioritetus, kuri rinktinė mums yra svarbiausia, kuriuos žaidėjus kviečiame į vyrų, kuriuos – į jaunimo rinktinę. Komunikacija su treneriais buvo viena iš techninio direktoriaus sričių.

– Ar jau esate numatę kandidatų į techninio direktoriaus vietą?

– Dabar ieškome specialisto užsienyje, tad greičiausiai šias pareigas ir toliau eis užsienietis. Artimiausiu metu skelbsime paiešką, jau esame šią informaciją išsiuntę FIFA atstovams, su kuriais anksčiau bendravome dėl mūsų Techninio departamento ateities. Jie yra informuoti, laukiame tam tikrų pageidavimų iš jų. Turime kelis kandidatus, dar šią savaitę rengsime nuotolinius pokalbius su jais ir vertinsime situaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt