Sportas

2021.09.24 08:40

Dovydas ar Galijotas? Usyko ir Joshua akistata dėl vietos po sunkiasvorių saule

Martynas Nesavas, LRT.lt2021.09.24 08:40

Šeštadienio ir sekmadienio sandūroje vyks viena didžiausių šių metų kovų, kurios sudėtingumu abiem kovotojams tiki ne kiekvienas. Britas Anthony Joshua Londone gins tris sunkaus svorio čempiono titulus grumdamasis su ukrainiečiu Oleksandru Usyku. LRT.lt pateikia šios kovos analizę.

„Cruiserweight“ svorio kategoriją užkariavęs O. Usykas prieš dvejus metus žvilgsnį nukreipė į pačią sunkiausią svorio kategoriją – vos po dviejų kovų ukrainietis jau yra aukščiausių viršūnių papėdėje.

Kalnas, kurį reikės įveikti, – A. Joshua, bokso superžvaigždė iš Jungtinės Karalystės, trijų pagrindinių bokso organizacijų čempiono diržų savininkas, dažniausiai ringe nesustabdomas ir tik dvi pergales pasiekęs ne nokautu.

Tai gali būti viena iš sudėtingiausių kovų jaunojo brito karjeroje – ukrainietis yra itin nestandartinis ir sunkiai perprantamas. O. Usykui tai bus rimčiausias išbandymas kelionėje sunkiausio svorio kategorijoje – ši kova padės suprasti, ar jis pasiruošęs kautis su pačiais sunkiausiais vyrais.

Istorija jau yra sukurta. Vienas visų laikų geriausių „cruiserweight“ svorio kategorijos čempionų Evanderis Holyfieldas perėjo į sunkiausią svorio kategoriją ir galiausiai pirmoje titulinėje kovoje palaužė tuo metu itin pavojingą buvusį Busterį Douglasą. Tad O. Usykas turi iš kur semtis įkvėpimo.

Pagrindiniai skaičiai

31-erių A. Joshua (24-1) profesionalioje karjeroje yra patyręs tik vieną pralaimėjimą Andy Ruizui, tiesa, revanšinėje kovoje atsikeršijo.

Britas yra tapęs olimpiniu čempionu, taip pat yra keturių čempionų diržų – WBA, IBF, WBO ir IBO – savininkas.

A. Joshua yra 198 cm ūgio, o jo ištiestų rankų ilgis siekia 208 cm.

Pastarąjį kartą britą ringe galėjome išvysti praėjusių metų gruodį, kai jis nokautu įveikė Kubratą Pulevą.

34-ių O. Usykas (18-0) yra olimpinis ir pasaulio mėgėjų čempionas, absoliutus „cruiserweight“ svorio kategorijos čempionas – jis savo rankose turėjo visų keturių pagrindinių bokso organizacijų čempiono diržus.

Ukrainietis yra 191 cm ūgio, jo ištiestų rankų ilgis 198 cm.

Verta paminėti, kad sunkiausioje svorio kategorijoje O. Usykas yra kovojęs tik du kartus, tiesa, pasiekė abi pergales. Pastarąjį kartą jis tai padarė vienbalsiu teisėjų sprendimu, kai kovėsi su Derecku Chisora.

Pagrindinių kovos akcentų analizė

Šioje kovoje daugiau klaustukų gali kelti O. Usykas – besikaunantį sunkiausio svorio kategorijoje mes jį matėme tik du kartus, tad jo gebėjimai dar nėra iki galo žinomi. A. Joshua kovos stilius jau matytas ne kartą, tad svarstymų kelia tik tai, kokį jį pamatysime ringe.

Sunkiausio svorio ypatybės

A. Usykas savo pastarojoje kovoje su Derecku Chisora išplėšė pergalę taškais, bet joje galėjome išvysti keletą svarbių momentų.

Ukrainiečiui pirmoje kovos pusėje buvo sunku tvarkytis su D. Chisoros fiziškumu. Sunkesnis ir tvirtai sudėtas D. Chisora stumdė O. Usyką, neleido išnaudoti judėjimo pranašumo, o sunkūs smūgiai griovė kovos planą. Žinoma, raundams bėgant O. Usykas ringe jautėsi vis geriau, kontroliavo kovos eigą, o išvargintas D. Chisora nebebuvo toks pavojingas.

A. Joshua yra sunkus, tačiau labai atletiškas ir pasižymi itin galingais smūgiais. Tai gali būti jo pranašumas kovojant su ukrainiečiu.

Iš kitos pusės, būdamas lengvesnis O. Usykas gali turėti savų pranašumų – jam turėtų būti lengviau išlaikyti aukštą kovos tempą vėlesniuose raunduose. Svarbu ir tai, ar daugiau svorio pridėjęs O. Usykas neprarado greičio.

Sunkiasvorių boksas pasižymi ir dar viena ypatybe – nokautais. A. Joshua jau ne kartą yra pademonstravęs, kokia žvėriška jėga gali slypėti jo smūgiuose, tačiau O. Usykas nėra lengvai nokautuojamas priešininkas.

Nuolatinis pamatuotas ir greitas judėjimas ringe paverčia jį taikiniu, į kurį pataikyti nėra lengva. Kovoje su D. Chisora pamatėme, kad net jei ir pasiseka pataikyti į O. Usyką, šis moka atlaikyti smūgius.

Stovėsena

Vienas iš galimų O. Usyko pranašumų yra kairiarankio stovėsena. Britas per profesionalią karjerą tik kartą yra kovojęs su kairiarankiu boksininku, – tai buvo 2016-ųjų kova su Charlesu Martinu. Tiesa, ji netruko ilgai – A. Joshua oponentą nokautavo antrame raunde.

Būdamas kairiarankis O. Usykas stengsis kovą kurti ringe sukdamasis prieš laikrodžio rodyklę – užstatyti priekinę koją už varžovo ir taip susikurti pavojingą puolimo kampą. Akivaizdu, kad A. Joshua planas turėtų būti absoliučiai priešingas. Žinant, koks meistriškas ir techniškas yra O. Usykas, čia jis gali turėti persvarą.

Pastarosiose brito kovose galėjome pamatyti, kad jis stipriai patobulino boksavimosi techniką, žymiai geriau išnaudoja tiesius smūgius kaire ranka ir iš esmės sutvirtino bokso technikos pamatus. Nepaisant to, O. Usykas yra vienas techniškiausių ir protingiausių boksininkų pasaulyje.

Tiesūs smūgiai ir jėgos smūgiai

A. Joshua yra aukštesnis ir ilgesnes rankas turintis boksininkas, tad tuo ir bandys naudotis. Tiesūs smūgiai kaire ranka ir kitos tiesių smūgių kombinacijos britui pravertė pastarosiose kovose ir tapo itin pavojingu ginklu. Tai šioje kovoje gali padėti apriboti O. Usyko judėjimą, efektyviau kontroliuoti atstumą ir ringo vidurį.

O. Usykas, būdamas žemesnis, privalės itin apgalvotai rinktis atstumą ir tinkamais momentais priartėti prie varžovo, kad jo atakos duotų vaisių.

Artimoje kovoje A. Joshua taip pat yra pavojingas – bokso fanai dar ilgai nepamirš to lemiamo apatinio smūgio kovoje prieš Vladimirą Kličko. Britas mėgsta apatinių ir šoninių smūgių kombinacijas pusiau artimoje distancijoje, tad ukrainietis privalės nuolatos keisti susirėmimų distancijas, kampus arba rasti kitą, A. Joshua nuginkluojančią, taktiką.

Sprendimo šališkumas

Velnias slypi detalėse. Ši kova vyks Londone, „Tottenham Hotspur“ stadione, ją stebėti galės iki 60 tūkst. sirgalių.

Boksas vis dar yra veikiamas subjektyvaus teisėjavimo ir dažnai yra šališkas sportas. Akivaizdu, kad savų gerbėjų palaikomas A. Joshua gali būti favoritas ir teisėjų akyse. Teisėjas, esantis arenoje, kuri sprogsta kiekvieną kartą, kai britas smūgiuoja tiksliai, bus linkęs, bent jau emociškai, palankiau jį vertinti. Tokia yra bokso realybė ir tai reikia pripažinti. O. Usykas privalės būti itin aktyvus, kad palenktų teisėjus į savo pusę. Tobulas variantas ukrainiečiui būtų nokautas, bet jį pasiekti sunku.

Mintimis apie šią kovą pasidalijo ir profesionalus boksininkas Egidijus Kavaliauskas: „Įdomi ir ilgai laukta kova. Keista, kad Joshua ir Fury toliau šneka apie savo kovą, lyg Usykas būtų lengvas pasivaikščiojimas britui. Joshua turėtų susiimti, nes jo laukia tikrai sunki kova. Įdomu pažiūrėti, kaip Usykas atrodys, nes jau ilgą laiką nebuvo ringe. Kiek teko stebėti treniruotes, jis tikrai intensyviai ruošiasi šiai svorio kategorijai. Pastarosiose kovose jis buvo „cruiserweight“ svorio kategorijos kovotojas, kuris tiesiog daugiau sveria. Jis atsakingai augina masę, keičia raumenyną.

Usykas tapo sunkesnis ir bus įdomu pamatyti, ar neprarado greičio, ar sugebės išvarginti varžovą.“

E. Kavaliausko mintys, kad A. Joshua gali ir nuvertinti savo varžovą, galimai turi peno. Paskutinėje spaudos konferencijoje prieš kovą A. Joshua kalbėjo įdomiai: „Jūs ateisite ir pamatysite, kaip aš mušu į gyvą bokso kriaušę ir matysite, kaip aš sparinguojuosi su vienu žmogumi, o ne keliais, kaip treniruotėse.“

Bet kokiu atveju – laukia puiki kova.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt