Sportas

2021.09.17 14:17

Sporto arbitražo teismas patvirtino ketverių metų skandalingojo Faraho trenerio Salazaro diskvalifikaciją

LRT.lt2021.09.17 14:17

Amerikiečiui Alberto Salazarui, treniravusiam kai kuriuos geriausius pasaulyje ilgų nuotolių bėgikus, už daugybinius antidopingo taisyklių pažeidimus skirtą ketverių metų diskvalifikaciją patvirtino aukščiausias sporto teismas, praneša reuter.com.

JAV antidopingo agentūra (USADA) 2019 m. diskvalifikavo 63-ejų metų A. Salazarą, atvedusį Didžiosios Britanijos lengvaatletį Mo Farahą į olimpinio sporto viršūnę, už tai, kad jis, būdamas elitinės stovyklos „Nike Oregon Project“, skirtos JAV ištvermės sportininkams ruošti, vyriausiuoju treneriu, „organizavo ir palengvino“ dopingo prieinamumą.

Ketvirtadienį Tarptautinis sporto arbitražo teismas (CAS) pranešė patvirtinęs A. Salazaro ir kartu su juo dirbusio endokrinologo Jeffrey Browno diskvalifikaciją.

„CAS patvirtina ketverių metų diskvalifikaciją daktarui Jeffrey Brownui ir ponui Alberto Salazarui už antidopingo taisyklių pažeidimus“, – rašoma teismo pranešime.

Kaip pranešė CAS, A. Salazaras buvo pripažintas kaltu dėl disponavimo testosteronu, bendrininkavimo su J. Brownu taikant draudžiamą metodą ir bandymo sutrukdyti dopingo kontrolės procesą.

J. Brownas buvo pripažintas kaltu dėl bendrininkavimo su A. Salazaru, pastarajam disponuojant testosteronu, testosterono tiekimo A. Salazarui, draudžiamo metodo taikymo ir bandymo sutrukdyti dopingo kontrolės procesą.

Tačiau teismas atmetė USADA prašymą pailginti A. Salazarui ir J. Brownui skirtą diskvalifikacijos terminą, kad jis truktų ilgiau nei ketverius metus, o agentūros organizuotą bylos nagrinėjimą pavadino „neproporcingu ir pertekliniu“.

„Tiek daktaro J. Browno ir pono A. Salazaro, tiek ir USADA skundai buvo atmesti, – teigė CAS. – Nė vienas iš aptariamų antidopingo taisyklių pažeidimų neturėjo tiesioginės įtakos lengvosios atletikos varžyboms, be to... CAS nebuvo pateikta jokių įrodymų apie kokį nors poveikį aukščiausiu lygiu rungtyniaujantiems sportininkams.“

Savo pareiškime USADA atstovai teigė esantys „patenkinti“ tuo, kad CAS komisija patvirtino A. Salazaro ir J. Browno diskvalifikaciją.

„Tikimės, kad tai siunčia aiškią žinią visiems, kad kai sportininkas ateina pas mus su informacija apie antidopingo taisyklių pažeidimus ar kitą netinkamą elgesį, jis gali būti tikras, kad mes jį išklausysime ir apsaugosime, surinkdami įrodymus, nepriklausomai nuo pažeidėjų galios, įtakingumo ar finansinių išteklių, net ir turint reikalą su tokiais kaip šiedu, kurie bandė maskuoti įkalčius ir trukdyti išsiaiškinti tiesą, – sakė USADA atstovai.

– Nors šioje CAS byloje buvo nagrinėjami tik techniniai antidopingo taisyklių pažeidimai, pranešėjai, paskatino atlikti gilesnį tyrimą, atskleidusį toksišką ir žalingą „Nike Oregon Project“ kultūrą, netinkamą praktiką ir nepriimtiną elgesį su sportininkais – už visa tai atsakingi aukščiausi programos vadovai, kurių pareiga buvo juos saugoti ir globoti.“

USADA ketverius metus tyrė A. Salazaro veiklą ir priėjo išvadą, kad jis tiekė testosteroną ne vienam sportininkui. Agentūra taip pat teigė, kad jis sutrukdė ar bandė sutrukdyti „Nike Oregon Project“ dalyvavusių sportininkų dopingo kontrolės procesą.

Nuo 1980 m. A. Salazaras laimėjo tris iš eilės Niujorko maratonus, o tada tapo visos virtinės olimpiečių, įskaitant ir M. Farahą, laimėjusį auksą 5000 m ir 10000 m bėgimo distancijose 2012 m. Londono ir 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, treneriu.

M. Farahas niekada nėra užkliuvęs dopingo kontrolieriams ir niekada nebuvo apkaltintas neteisėtu elgesiu. A. Salazaras treniravo M. Farahą iki 2017 m., kai stajeris nusprendė grįžti į Angliją. Tuo metu M. Farahas sakė, kad tyrimas dėl dopingo nebuvo priežastis, dėl kurios jų keliai išsiskyrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt