Sportas

2016.09.17 10:41

Lietuvos vyrų golbolo rinktinė – parolimpinių žaidynių čempionė

BNS, LRT.lt 2016.09.17 10:41

Septinta pergale iš eilės Rio de Žaneiro vasaros parolimpinių žaidynių vyrų golbolo (aklųjų riedulio) turnyrą baigė bei aukso medalius pirmą kartą šalies istorijoje iškovojo Lietuvos rinktinė. Penktadienį dvylikos komandų finale lietuviai 14:8 (5:1) nugalėjo JAV ekipą.

8 įvarčius nugalėtojams pelnė Genrikas Paviukianecas, 6 – Justas Pažarauskas.

Keturiais įvarčiais amerikiečių gretose pasižymėjo Mattas Simpsonas, vienu – Josephas Hamiltonas, Darylas Walkeris, Tyleris Merrenas ir Andy'is Jenksas.

Vyrų golbolo turnyro bronzos medaliai atiteko žaidynių šeimininkei Brazilijos ekipa, kuri mače dėl trečiosios vietos po pratęsimo 6:5 (0:3, 5:2) privertė pasiduoti ketvirtojoje pozicijoje likusią Švedijos komandą.

Pirmieji du Lietuvos golbolo rinktinės olimpiniai finalai 2000 metais Sidnėjuje ir 2008-aisiais Pekine buvo nesėkmingi – nusileista atitinkamai Danijos bei Kinijos komandoms.

Geriausių puolėjų trejetuke – du lietuviai

„Skamba kaip golbolo kamuolys, tik lengvesni“, – barškindami ant kaklo kabančius aukso medalius juokavo silpnaregiai golbolo vyrai, rašoma Lietuvos parolimpinio pranešime.

Pagrindiniai Lietuvos komandos puolėjai – vyriausias Genrikas Pavliukianecas (40 m.) ir jauniausias Justas Pažarauskas (24 m.) – finale pasikeisdami surideno 14 įvarčių ir abu puikuojasi rezultatyviausių parolimpiados golbolo žaidėjų trejetuke.

G. Pavliukianecas tapo rezultatyviausiuoju parolimpinių žaidynių golbolo žaidėju – jis pelnė 35 įvarčius, vidutiniškai po 5 įvarčius per rungtynes. J. Pažarauskas parolimpiadoje įrideno 22 įvarčius, vidutiniškai po 3,3 per rungtynes.

Mantas Brazauskis – geriausias parolimpiados gynėjas.

„Labai didžiuojuosi visais vyrais. Visais. Ir tais, kurie namuose liko, labai didžiuojuosi“, – iškart po finalo sakė Lietuvos golbolo rinktinės vyr.treneris Karolis Levickis.

Slėpė G. Pavliukianeco traumą

„Manau, kad Genys (G. Pavliukianecas) parolimpiadoje sužaidė geriausias savo rungtynes, kiek aš jį treniruoju. Jis buvo komandoje lyderis ir kapitonas nuo pat pradžių ir tą savo vaidmenį jis puikiai atliko“, – pridūrė treneris.

Kaip rašoma Lietuvos parolimpinio komiteto pranešime, visos parolimpiados metu Lietuvos komanda slėpė, kad G. Paviukianecas yra traumuotas (treniruočių stovyklos metu jam trūko dešiniosios rankos sausgyslė), kad nesužinotų varžovai. Visas rungtynes kapitonas žaidė su nuskausminamaisiais.

„Tai darkart įrodo, kad žmogus yra ne tik talentingas, bet ir valingas. Man yra garbė treniruoti tokį žmogų“, – kalbėjo K. Levickis.

„Jaučiuosi kažkiek pavargęs, išsekęs po šito maratono. Buvo labai sunkios pogrupio rungtynės, nežmoniškai sunkiai žaidėme ketvirtfinalyje, pusfinalis gal buvo kažkiek lengvesnis. Pamatėme, kad su JAV galime žaisti. Ta nelemta mano trauma – nežinojau, ar sužaisiu tą finalą, ar nesužaisiu. Pradėjau žaisti, įsijaučiau, įsižaidžiau, pradėjome pirmauti. Kai liko  dvi sekundės dar netikėjau, kad laimėjom, ir dabar dar netikiu“, – apibūdino G. Pavliukianec.

Dėl golbolo nemato dukros

40 metų G. Pavliukianecas po finalo juokavo, kad jis nieko nežino apie tai, kad tapo rezultatyviausiu turnyro žaidėju. 25 metus golbolą žaidžiantis vyras sakė, kad jo kolekcijoje dabar trūksta tik parolimpinio bronzos medalio. Visų kitų čempionatų visų spalvų medalius jis jau turi.

„Bet jau tikrai dėl parolimpinės bronzos aš nekovosiu. Kur matėte, kad 44 metų golbolą dar žaistų? Aš nebeištempsiu. Tai buvo paskutinės mano rungtynės. Manau, kad savo jau atidaviau Lietuvai. 25-erių metų sporto jau užteks. Turiu dėl sporto šeimą vis palikti – kiek jie gali su manim kankintis? Turiu ir aš skirti laiko šeimai. Mano dukrai – 10 metų, ji praktiškai manęs nemato. Mes po treniruočių grįžtame 9 val. vakaro, jai jau miegoti laikas. Gal metus pailsėsiu ir kažkas pasikeis, bet šiandien tikrai nežadu daugiau žaisti golbolo. Padėsiu komandai, bet ar už rinktinę žaisiu – vargu“, – G. Pavliukianec pabrėžė, kiek daug laiko sportininkai skiria aukščiausio lygio treniruotėms.

Auksui įkvėpė M. Biliaus medaliai

„Kas jus įkvėpė šitam auksui?“ – sveikindamas golbolininkus su pergale juokaudamas teiravosi parolimpinis rutulio stūmimo čempionas ir disko metimo vicečempionas Mindaugas Bilius.

„Rio važiuodamas liftu sutikau Mindaugą Bilių. Jis pakišo man pauostyti aukso medalį ir aš užsimaniau tokio paties“, – juokaudamas atsakė G. Pavliukianecas.

J. Pažarauskas kalbėjo, kad komandoje puikiai derėjo patirtis ir jaunystė. „G. Pavliukianecas mums kaip stuburas. Mums tai pirmosios parolimpinės žaidynės, o jam – penktos, todėl jis prisidėjo savo patirtimi, o mes – jaunatviška stiprybe“, – užsienio žurnalistams interviu dalino jauniausias golbolo žaidėjas.

Trečias parolimpinis finalas, pirmas – auksinis

Paskutinįsyk JAV parolimpinių žaidynių finale žaidė prieš 28 metus, kai Seule finale pralošė tuometinei Jugoslavijos komandai. 2004 metais Atėnuose JAV vyrai laimėjo parolimpinę bronzą. Lietuviai į finalą buvo patekę 2000 metais Sidnėjaus ir 2008 metais Pekino parolimpinėse žaidynėse, kur abu kartus iškovojo sidabro medalius.

„Šią akimirką jaučiuosi labai nusivylęs, nors, žinoma, parolimpinis sidabras yra geras pasiekimas“, – sakė vienas iš JAV komandos žaidėjų. JAV treneris Matthew Doyle`as po finalo pripažino, kad jau visus 2016 metus matėsi, kad Lietuvos golbolininkai pasaulyje lyderiavo.

K. Levickis pripažino, kad jam yra sunku vadovauti žaidimui, kai varžovų treneris yra M. `asDoyle. „Jis – labai gudrus treneris. Jis nuolat bando mane apgauti, o aš nuolat bandau atspėti, kaip jis mane nori apgauti. Mums pasisekė“, – stipraus varžovo sukuriamą iššūkį apibūdino lietuvis.

Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse, sužaidusi septynias rungtynes, Lietuvos golbolo komanda pelnė 61 įvartį, praleido 36.