Sportas

2021.09.02 17:34

Amerikietei nepavyko įrodyti, kad steroidai jos organizme atsirado suvalgius netinkamos mėsos

LRT.lt2021.09.02 17:34

Dėl dopingo vartojimo 4 metų diskvalifikaciją gegužės mėnesį užsidirbusiai JAV vidutiniu nuotolių bėgikei Shelby Houlihan nepavyko įrodyti, kad draudžiama medžiaga jos kraujyje atsirado suvalgius užkrėstos mėsos. Sporto arbitražo teismas atmetė jos argumentus.

28 metų bėgikė 2019 m. pasaulio čempionate Dohoje užėmė ketvirtąją vietą 1500 metrų distancijoje. Ji yra tapusi šios, 3000 ir 5000 m distancijos JAV čempione, tačiau Tokijo olimpines žaidynes buvo priversta praleisti dėl diskvalifikacijos.

Dar šių metų sausį jai buvo pranešta, kad jos dopingo mėginyje rasta steroido nandrolono, o gegužės mėnesį jai skirtą ketverių metų diskvalifikacija. Sportininkė su nuobauda nesutiko ir skundė sprendimą Sporto arbitražo teismui (CAS).

Anot S. Houlihan, nandrolonas jos organizme atsirado iš mėsos, kurią sportininkė pirko iš Meksikietiško maisto vagonėlio netoli namų. Tiesa, jautienos buritą prikusi sportininkė teigė, kad greičiausiai jai buvo duotas patiekalas ne su jautiena, o su kiauliena, nes mėsa buvo „neįprastai riebi“.

CAS sprendime pažymima, kad tikimybė, jog nandrolonas sportininkės organizme atsirado iš maisto „yra beveik lygi nuliui“.

„Pirma, jai turėjo būti patiekta kiauliena vietoj užsakytos jautienos. Antra, tai turėtų būti ne „normali“ kiauliena, o laukinio (nekastruoto) šerno mėsa. Trečia, nekastruotų šernų mėsa prekyboje atsiranda visiškai kitokiais keliais“, – rašoma CAS sprendime.

Anot byloje liudijusių ekspertų, beveik neįmanoma, kad skerdyklose kiauliena būtų sumaišyta su laukinio šerno patino mėsa, nes pastarieji yra lengvai atpažįstami iš didelių sėklidžių. Anot ekspertų, tikimybė, kad JAV tokia mėsa atsirastų prekyboje kaip kiauliena yra 1 iš 10 000.

Be to, sportininkės organizme nandrolono kiekis 2–3 viršijo normą, kuri mokslinėje literatūroje aprašyta kaip įmanoma atsirasti suvalgius kur kas daugiau tokios mėsos.

S. Houlihan gynyboje naudojo ir daugiau argumentų. Ji teigė esanti ypač sąžininga ir 2019 m. pasaulio čempionate nenaudojusi prieštaringų vertinimų sukėlusių batelių smaigų, kas, anot atletės, jai būtų suteikę pranašumą. Su tokiais bateliais ji teigė galėjusi laimėti bronzą. Atletė taip pat sėkmingai išlaikė ir patikrinimą poligrafu (melo detektoriumi).

Anot CAS, poligrafo testas neparodo, kad dopingo vartojimas galėjo būti netyčinis ar atsitiktinis.

Ketverių metų diskvalifikacija reiškia, kad S. Houlihan praleido ne tik Tokijo olimpines žaidynes, bet negalės dalyvauti ir 2022 m. Paryžiaus žaidynėse bei 2021 m. pasaulio čempionate JAV.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt