Sportas

2021.08.28 12:26

Irkluotoja Valčiukaitė: realios situacijos nesuvokimas skaudindavo ir dažnai norėjosi pasakyti, kaip yra iš tikrųjų

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2021.08.28 12:26

Tokijo olimpinių žaidynių ketvirtos vietos laimėtoja, dukart pasaulio ir kartą Europos čempionė, Rio de Žaneiro žaidynių bronzos medalio laimėtoja Milda Valčiukaitė LRT RADIJUI sako, kad Tokijuje buvo nesmagu stebėti visuomenės spaudimą dėl neiškovotų medalių. Pasak jos, dažnas komentatorius, smerkdamas sportininką ar ragindamas nuversti LTOK prezidentę visiškai nenutuokia realios situacijos.

Šiuo metu atostogaujanti M. Valčiukaitė sako vis dar gyvenanti Tokijo olimpinių žaidynių nuotaikomis. Moteris neslepia jautusi visuomenės nusivylimo nuotaikas, kurios buvo itin stiprios Lietuvoje. Pasak jos, padėti kiek švelnino tai, kad irkluotojų startas buvo palyginti žaidynių pradžioje ir galimus medalius dar turėjo galimybes rinkti kitų sporto šakų atstovai.


„Mes startavome žaidynių pradžioje ir jautėme, kad iš mūsų yra laukiama medalių. Mes pačios tikėjomės tų medalių, tad nebuvo to jausmo, kad mes nesitikime ir tie lūkesčiai kažkokie tai nerealistiški, – pasakoja sportininkė. – Tai tokio spaudimo kaip ir nebuvo.“

Tačiau, anot pašnekovės, labai nesmagi atmosfera jautėsi vėliau startavusiems sportininkams, kuomet Lietuva vis ilgiau ir ilgiau nesulaukė jokio olimpinio medalio. „Tuomet ant kai kurių sportininkų pečių gulė tokia atsakomybė. Aišku, sportininkai yra mokinami kaip elgtis tokiu atveju, kaip į tai reaguoti, kaip su savimi dirbti. Galima sakyti, kad toks yra jų darbas. Vis tik man iš šono nebuvo smagu stebėti tokį visuomenės spaudimą“, – sako M. Valčiukaitė.

Dukart pasaulio čempionė sako, kad būtina suprasti, ko sportininkai vyksta į Olimpines žaidynes. Pasak jos, visi sportininkai vyksta siekti pačių aukščiausių rezultatų, tačiau parsivežti medalių visi juk negali.

„Mes važiuojame pačių aukščiausių rezultatų, važiuojame garsinti Lietuvą, – tikina Rio de Žaneiro olimpiados bronzos medalio laimėtoja. – Medaliai ir vėliavos iškėlimas labiausiai ir garsina šalį. Būna skaudu, kuomet paskaitai komentarus ar nuomones ir pamatai, kad žmonės viską mato labai siaurai.

Tarkime, kad sportininkas užėmė 20-tą vietą. Reikia pagalvoti, kokia tai buvo rungtis, kokia tai buvo individuali rungtis ir galbūt ta 20-ta vieta tam sportininkui yra aukščiausia karjeroje ir tai yra jo gyvenimo pasiekimas. Tačiau dauguma mano, kad štai nėra medalio, bloga Gudzinevičiūtė (Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė – LRT.lt), reikia versti LTOK ir t.t. Čia jau yra mąstymas žmonių, kurie iš tiesų nesuvokia realios situacijos. Taigi, tokios situacijos labiausiai skaudindavo ir dažnai norėjosi pasakyti, kaip gi yra iš tikrųjų.“

M. Valčiukaitė buvo viena sportininkių, dalyvavusių susitikime su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene. Susitikime ministrė klausė, kaip patys sportininkai mato padėti šalies sporte. Pasak Mildos, susitikimas su valdžios atstovais teikia vilčių, kad padėtis šalies sporto srityje gerės, tačiau, pabrėžia ji, viskas priklausys nuo ryžto duotus pažadus įgyvendinti ir čia pat prisiminė neįgyvendintus lūkesčius pastatyti naujus baseinus po Rūtos Meilutytės pergalių Londono olimpinėse žaidynėse.

„Po įvairių žaidynių valdininkai žada, kad štai bus baseinas pastatytas ar maniežas pastatytas. Tų pažadų mes tikrai esame girdėję labai daug. Prisiminkime kaip buvo po Rūtos Meilutytės medalių, kiek pažadų buvo!, – sako M. Valčiukaitė. – Juk turėjo iškilti ne vienas baseinas šalyje.“

Susitikimo metu, pasak pašnekovės, ministrė sportininkus išklausė. M. Valčiukaitė pasakoja susidariusi gerą įspūdį, kuomet antroje susitikimo dalyje ministrė „mus pati nutraukė ir pasakė, kad gana skųstis ir gana emocijų“.

„Ji pasakė nenorinti girdėti emocijomis paremtų dalykų ir pasiūlė sutarti, ką reiktų daryti, konkrečius žingsnius. Mane sužavėjo jos iniciatyvumas ir toks skatinimas veikti, o ne tik reziumuoti, ką aptarėme ir pažadėti kažką padaryti. Šiuo atveju mūsų ministrė nieko konkretaus nepažadėjo, tačiau įvardijo konkrečius žingsnius, kurių imsis, konkrečias datas, kas bus daroma ir kas bus stengiamasi padaryti.

Aš labai tikiuosi, kad per mėnesį kitą, iki Seimo rudens sesijos, bus įgyvendinti bent jau minimalūs žingsniai. Tikiuosi, kad tie žingsniai, tas įstatymas bus priimti jau rudens sesijos Seime. O jau tada matysime, kiek ministrė iš tiesų įvykdė savo pažadus ir kiek tų pokyčių bus“, – sako Tokijo olimpinių žaidynių 4 vietos laimėtoja, dukart Pasaulio ir kartą Europos čempionė, Rio de Žaneiro olimpiados bronzos medalio laimėtoja M. Valčiukaitė ir čia pat išreiškia susirūpinimą, kad sporto mokslas Lietuvoje „yra šiek tiek žlugdomas“.

Viso pokalbio su M. Valčiukaite klausykitės radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt