Sportas

2016.09.03 19:01

Slovėnijos trenerio S. Kataneco dirbtinė danga nebaugina

Srečko Katanecas antrą sykį su nacionaline rinktine lankosi Vilniuje ir viliasi, jog viešnagė Lietuvos sostinėje bus lygiai tokia pati saldi kaip ir pirmąjį kartą. Užpernai spalį du Milivoje Novakovičiaus įvarčiai leido išsivežti slovėnams pergalę 2:0, tačiau šį kartą kovoti prieš ambicijų nestokojančius šeimininkus gali būti gerokai sunkiau.

Žaisti 2018-ųjų metų pasaulio čempionato atrankos rungtynių slovėnai į Vilnių atvyko tik šeštadienio rytą. Vakare jie LFF stadione surengė vienintelę treniruotę.

S. Katanecas neabejoja, kad šį kartą jo laukia visai kitoks priešininkas. Pirmiausia dėl to, jog prie ekipos vairo stovi naujas strategas Edgaras Jankauskas.

„Manau, kad gerai pasiruošėme šioms rungtynėms. Tos savaitės, kurią sportavome, tikrai užteko. Mano nuomone, esame puikios sportinės formos, tačiau dažnai futbole atsitinka taip, kad net puikus žaidimas gero rezultato neatneša“, – užbėgti įvykiams už akių neskubėjo S.Katanecas.

Įspūdinga karjera

Nors pagal iškovotus titulus S. Katanecas savo būsimam priešininkui nusileidžia, futbolo aikštėje slovėnas buvo irgi pastebima figūra. Geriausiais karjeros metais jis atstovavo tuometinės Jugoslavijos rinktinei ir kartu su ja dalyvavo 1984-ųjų metų Europos bei 1990-ųjų metų pasaulio čempionatuose.

Dažnai futbole atsitinka taip, kad net puikus žaidimas gero rezultato neatneša. Atstovaudamas klubams atraminio saugo ir vidurio gynėjo pozicijose žaidęs slovėnas su Genujos „Sampdoria“ tapo Italijos „Serie A“ čempionu, laimėjo šalies taurės trofėjų, iškovojo tuometinę Europos taurių laimėtojų taurę bei žaidė Čempionų lygos finale.

Karjeros pabaigoje dabartinis treneris dar spėjo sužaisti penkerias rungtynes ir už nepriklausomos Slovėnijos rinktinę.

Visgi tikrosios šlovės S. Katanecas sulaukė pakabinęs sportbačius ant vinies. 53-ejų metų vyras iš Liublianos jau dabar Slovėnijoje yra gyva futbolo legenda. Jis iki šiol vienintelis treneris, kuriam palyginus jauną vos kiek daugiau nei du milijonus gyventojų turinčią šalį pavyko išvesti tiek į Europos, tiek į pasaulio futbolo čempionatus. Tai S. Katanecas padarė vadovaujamas komandai 1998-2002 metais.

Slovėnai sukėlė nemažai šurmulio 2000-ųjų metų Senojo žemyno pirmenybėse, o po dviejų metų Pietų Korėjoje ir Japonijoje atvertė dar vieną naują savo istorijos puslapį.

Grąžino Slovėnijos futbolą į vėžes

Dabar S. Katanecas prie komandos vairo stovi antrą kartą. Karštoje kėdėje jis 2012-ųjų metų paskutinę dieną pakeitė vos sezoną komandai nesėkmingai vadovavusį Slaviša Stojanovičių.

Perėmus komandos vairą puikiai pažįstamam strategui, Slovėnijos rinktinės žaidimo kreivė vėl šovė į viršų. Slovėnai vėl beldėsi į 2016-ųjų metų Europos čempionato finalinį etapą, tačiau papildomose atrankos rungtynėse kapituliavo prieš Ukrainą.

S. Katanecą Slovėnijoje galėtume palyginti su Jonui Kazlausku Lietuvos krepšinio rinktinėje. Nuo 1991-ųjų metų, kai nepriklausoma valstybė pradėjo dalyvauti tarptautinėse rungtynėse, S. Kataneco pergalių santykis yra vienas geriausių tarp visų šalies trenerių.

Pirmuoju jo vadovavimo laikotarpiu slovėnai laimėjo 38,3 proc. visų mačų (47 rungtynės, 18-16-13), dabartiniu – 38,71 proc. (31, 12-3-16). Solidesnį rodiklį yra pavykę pasiekti vos vienam Slovėnijos strategui, 2007-2011 metais komandai vadovavusiam ir į 2010-ųjų pasaulio čempionatą rinktinę išvedusiam Matjažui Kekui (40,82 proc., 49, 20-9-20).

Konferencijoje – saldus žiovulys

Pasitikėjimo savo jėgomis S. Katanecui niekada netrūko. Rungtynių su Lietuva išvakarėse vykusiose spaudos konferencijoje strategas nesivargino keletą kartų pažiovauti. Visgi prakalbus apie pirmąją atrankos dvikovą, stratego veidas kaipmat surimtėjo.

„Lietuviai žaidžia labai gerai abiem kraštais, tačiau mes bandysime koncentruotis ties savuoju žaidimu. Tikrai yra svarbu pradėti sėkmingai šį atrankos ciklą ir labai tikiuosi, kad taip ir bus“, – kalbėjo S.Katanecas.

Treneris sulaukė klausimo ir apie startinę savo ekipos sudėtį, tačiau iš anksto atskleisti kortų nebuvo linkęs.

„Sudėtį jau turiu susidėliojęs savo galvoje, tačiau pirmiausia noriu ją pranešti savo žaidėjams“, – prieš vienintelę treniruotę LFF stadione kalbėjo slovėnas.

Dėl dirbtinės dangos nedramatizuoja

Treneriui antrino ir komandos kapitonas Boštjanas Cesaras. Nuo 2010-ųjų metų Veronos „Chievo“ marškinėlius vilkintis gynėjas teigė, kad svečiai yra pasirengę kautis dėl pergalės nepaisant to, kad teks žaisti kiek neįprastomis sąlygomis – ant dirbtinės dangos.

„Manau, kad šiais laikais dauguma dirbtinių aikščių yra panašios. Svarbiausia pasirinkti tinkamą avalynę ir viskas bus gerai“, – šypsojosi B.Cesaras.

Tuo tarpu viena ryškiausių komandos žvaigždžių, vartininkas Janas Oblakas neslėpė, kad į Vilnių slovėnai atvyko tik laimėti.

„Rungtynėse su Lietuva būsime favoritai, tačiau lengva tikrai nebus. Net kai esi favoritas, vargu ar gali tikėtis lengvų rungtynių tokio lygio turnyre. Teks žaisti ant dirbtinės dangos, tačiau mes jos nebijome, pasitikime savo jėgomis. Jei žaisime gerai – laimėsime“, – prieš dvikovą kalbėjo Madrido „Atletico“ vartų sargas.

Rungtynes sekmadienį 18.50 val. tiesiogiai transliuos LRT TELEVIZIJA.