Sportas

2016.09.01 16:57

Ko galime tikėtis iš pirmojo Lietuvos futbolo rinktinės mačo su slovėnais?

Marius Bagdonas, 15min.lt2016.09.01 16:57

„Pergalė su gražiu žaidimu“, – paklaustas, koks rezultatas jį tenkintų pirmosiose 2018-ųjų metų pasaulio čempionato atrankos rungtynėse, pareiškė Lietuvos rinktinės naujasis vairininkas Edgaras Jankauskas. Tiesa, ši užduotis 2004-ųjų metų Čempionų lygos laimėtojui bus išties nelengva. Ir ne tik todėl, kad komandai negalės padėti traumą patyręs geriausias praėjusių metų šalies futbolininkas Lukas Spalvis.

Istorinis krikštas Belfaste

Norintiems pradžiuginti savo trenerį, Lietuvos rinktinės futbolininkams teks keisti istoriją. Po Nepriklausomybės paskelbimo mūsų šalies futbolininkai jau tryliktąjį kartą bandys prasibrauti į pasaulio ar Europos finalinį etapą ir dar nė karto nėra laimėję pirmųjų ciklo rungtynių, jei jos buvo žaidžiamos namuose.

Istorinis mūsų futbolininkų krikštas tarptautinėje arenoje įvyko 1992-ųjų balandžio 28-ąją Belfaste. 1994-ųjų metų planetos pirmenybių atrankos startas su Šiaurės Airija „Windsor Park“ stadione Algimanto Liubinsko vyrams susiklostė permainingai, bet galiausiai pavyko išnešti sveiką kailį.

Po dviejų greitų įvarčių šeimininkai pirmavo 2:0, tačiau Armino Narbekovo ir Roberto Fridriko įvarčiai padovanojo lietuviams istorinį tašką.

Pirmą savo atranką lietuviai baigė į priekį praleidę ispanus, airius, danus ir Šiaurės Airijos atstovus bei aplenkę latvius ir albanus.

Trys kartai iš šešių – su Rumunija

Iš viso tris kartus mūsiškiai planetos čempionatų atrankas pradėjo lygiosiomis, du kartus teko pripažinti varžovų pranašumą. Beje, abu šie pralaimėjimai patirti prieš Rumunijos komandą, su kuria mūsų futbolininkus keliai suvedė 1998 ir 2002 metų pasaulio čempionatų atrankose.

1996 metais Bukarešte vykusią dvikovą lietuviai pralaimėjo 0:3, tačiau ši triuškinanti nesėkmė nesutrukdė vėliau mūsų vyrams sėkmingai tęsti kovą dėl kelialapio, kuris iš mūsiškių rankų išsprūdo tik pačioje ciklo pabaigoje.

2000-ųjų rugsėjį tame pačiame „Steaua“ stadione lietuviai nusileido tik 0:1, tačiau atranką į 2002 metų pirmenybes pirmą ir kol kas vienintelį kartą baigė turnyro lentelės dugne – penktoje vietoje iš penkių.

Vienintelė pergalė atrankų debiutinėse rungtynėse taip pat iškovota prieš Rumuniją. 2008-ųjų rugsėjo 6-ją Kluže nutikę įvykiai jau seniai nusėdo į Lietuvos futbolo chrestomatijas.

Portugalo Jose Couceiro vadovaujama komanda sutrypė rumunus jų pačių aikštėje 3:0, o Mariaus Stankevičiaus tolima bomba į Bogdano Lobonto vartus yra, ko gero, vienas gražiausių įvarčių per visą šalies futbolo istoriją.

Tose rungtynėse žaidė ir du dar ir dabar rinktinės marškinėlius vilkintys žaidėjai. Arūnas Klimavičius ir Deividas Česnauskis aikštėje praleido visas 90 minučių, o dabartinis rinktinės treneris E. Jankauskas tąsyk liko ant atsarginių suolo.

Įdomu, jog istorinį atspalvį turėjo ir Lietuvos – Rumunijos šiemetinė draugiška dvikova (0:1) Džurdžu mieste. Tai buvo E. Jankausko krikštas prie nacionalinės rinktinės vairo.

Kiek pozityvesnės tendencijos pastebimos analizuojant Europos čempionatų atrankų pirmųjų rungtynių rezultatus. Senojo žemyno pirmenybes mūsiškiai taip pat tris sykius pradėjo lygiosiomis, du kartus laimėjo ir tik sykį ciklą pradėjo pralaimėjimu.

Tiesa, varžovas 2004 metų atrankos varžybų pradžioje buvo išties galingas – tuometinė pasaulio vicečempionė Vokietija.

Be pergalės – tik kartą

Ištraukus 2018-ųjų metų atrankos burtus, daugelis šalies futbolo sirgalių būgštavo dėl to, jog mūsiškiai pateko į labai solidžią kompaniją, tačiau net ir ši grupė yra, ko gero, lengvesnė už tą, kuri Lietuvai teko į 2002-ųjų metų planetos pirmenybes.

Tuomet vos penkių komandų grupėje teko žaisti su italais, rumunais, vengrais ir gruzinais, o prie rinktinės vairo eksperimentavę šalies futbolo duobkasiai Julius Kvedaras ir Stasys Stankus privedė komandą prie to, jog ji kol kas pirmą ir vienintelį kartą visą atrankos ciklą baigė taip ir nepatyrusi pergalės džiaugsmo.

Kol kas pati sėkmingiausia mūsiškiams buvo atranka į 1998 metų pirmenybes, kai buvo laimėta lygiai pusė dvikovų – penkios iš dešimties.

Rungtynes Lietuva–Slovėnija sekmadienį 18.50 val. transliuos LRT TELEVIZIJA.