Sportas

2015.09.08 13:45

Lietuvos krepšinio federacija suskaičiavo „viščiukus“: metams jai reikia 7,5 mln. litų

Septyni su puse milijono litų – toks numatomas šių metų Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) biudžetas, kurio didžiausią dalį pinigų „suvalgys“ net 11 nacionalinių rinktinių, kurios 2013-iais kovos įvairaus amžiaus grupių Europos ir pasaulio čempionatuose. Prieš porą savaičių vykusiame LKF vykdomojo komiteto posėdyje jo nariai sudėliojo visas būsimas šalies krepšinio išlaidas, tačiau Krepšinio federacija šiai dienai gali pasidžiaugti kol kas surinkusi 4,5 mln. litų biudžetą.

Septyni su puse milijono litų – toks numatomas šių metų Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) biudžetas, kurio didžiausią dalį pinigų „suvalgys“ net 11 nacionalinių rinktinių, kurios 2013-iais kovos įvairaus amžiaus grupių Europos ir pasaulio čempionatuose. Prieš porą savaičių vykusiame LKF vykdomojo komiteto posėdyje jo nariai sudėliojo visas būsimas šalies krepšinio išlaidas, tačiau Krepšinio federacija šiai dienai gali pasidžiaugti kol kas surinkusi 4,5 mln. litų biudžetą.

Dalis tų lėšų – tai Kūno kultūros ir sporto paramos fondo pinigai. Iš valstybės Lietuvos krepšinio federacija šiemet gavo 2 milijonus litų.

„Taip supuolė metai. Rekordiškai daug jaunimo komandų – net aštuonios – atstovaus mūsų šaliai tarptautiniuose turnyruose, Lietuvoje vyks pasaulio devyniolikmečių merginų krepšinio čempionatas, kuriam reikia milijono litų, vyrai ir moterys startuos Europos pirmenybėse.

Nelengva, bet siekiame stabilizuoti situaciją – ypač, žinant buvusią nepalankią situaciją, kai federacijos veikla buvo apribota ir viską teko daryti sukandus dantis“, – aiškino iki balandžio 18 dienos nuo LKF generalinio sekretoriaus pareigų šalies teismų nušalintas, tačiau Federacijoje dirbantis Mindaugas Balčiūnas.

Panevėžio prokurorai kartu su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnais nuo praėjusių metų gruodžio atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo LKF ir M.Balčiūno piktnaudžiavimo tarnyba, sukčiavimo ir dokumentų suklastojimo: aiškinamasi Panevėžio savivaldybės lėšų panaudojimo viešbučio „Romantic“ rekonstrukcijai teisėtumą.

Įtariama, kad prieš 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionatą galėjo būti parengtas planas, kaip neteisėtai už Panevėžio miesto savivaldybės lėšas rekonstruoti uždarosios akcinės bendrovės „Via Unica“ viešbutį „Romantic“.

„Mes tikimės supratimo ir viliamės, kad viskas balandžio mėnesį išsispręs. Trys tyrimo mėnesiai yra protingai ilgas laikas, kad prokurorai galutinai išnarpliotų nesusipratimą ir visi teisiniai klausimai būtų baigti. Esame atviri ir siekiame, kad tiesa paaiškėtų bei tas prarasto laiko deficitas būtų sumažintas iki minimumo.

Aš nenoriu, kad mano žodžiai būtų kaip nors neteisingai interpretuojami, todėl pabandysiu pasakyti racionaliai: Federacija norėtų dirbti be apribojimų, be įtarinėjimų, kad galėtų stabilizuoti situaciją ir jai nereikėtų imtis drastiškų veiksmų.

Mums šiam sezonui reikia surasti dar apie 3 mln. litų ir tikimės, kad visas jėgas galėsime mesti jau balandžio pabaigoje. Mes tikime visų valstybės teisėsaugos institucijų supratingumu“, – atsargiai vertindamas esamą LKF situaciją ir šalies prokurorų bei teismų darbą aiškino M.Balčiūnas.

Kaip sakė M.Balčiūnas, LKF vykdomojo komiteto nariai neseniai nutarė, kad šiemet 8-ioms įvairaus amžiaus rinktinėms, studentų ekipai, pasirengti čempionatams, bus skirta vidutiniškai po 150–200 tūkst. litų.

Šalies moterų krepšinio ekipai, kuri birželį dalyvaus Europos moterų krepšinio čempionate Prancūzijoje, LKF atseikės 640 tūkst. litų.

„Dėl didelio biudžeto ir kol kas turimo 3 mln. litų deficito nutarėme sumažinti LKF administracijos išlaidas – spaudžiamės, mažiname savo pinigus. Nutarta, jog privalome savo išlaidas sumažinti 30 procentų“, – sakė vienas iš LKF vadovų.

– Visus domina, kiek LKF numačiusi skirti lėšų Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės pasirengimui Europos pirmenybėms Slovėnijoje?

– Gerais laikais krepšinio rinktinės pasirengimui galėjome skirti ir 2,4 milijonų litų. Dabar kita situacija ir kol kas esame numatę rinktinės treniruočių procesui skirti 1,7 mln. litų.

Įsivaizduojate, mums iš šalies biudžeto yra skirta 2 milijonai litų, o vien nacionalinė vyrų ekipa mums kainuos tuos beveik du milijonus. Tačiau net nebandome skųstis ar guostis – valstybė skyrė tiek, kiek galėjo. Esame dėkingi. Visą kitą pinigų sumą mes galime ir norime susirinkti patys – svarbiausia, jog mums būtų leista normaliai dirbti, o ne gyventi kaip partizanams per karą.

– Kam dar bus skirti pinigai?

– Dar 700 tūkst. litų bus skirta įvairiems socialiniams projektams. Vienas iš jų – ir toliau piniginėmis premijomis skatinsime geriausius trenerius, teisėjus bei vadybininkus. Iš viso premijos atiteks 39 krepšinio specialistams.

Be to, 250 tūkstančių litų skirsime merginų krepšinio centrų išlaikymui. Atrodytų, jog tai ne mūsų darbas, tačiau kito kelio nėra – jei mes nepalaikysime merginų krepšinio, niekas kitas to nedarys. Kaune ir Vilniuje jau yra neblogi rezultatai, o štai Panevėžyje mums niekaip nesiseka pralaužti ledų.

Dar turime surinkti apie milijoną litų Panevėžyje vyksiančiam pasaulio devyniolikmečių merginų krepšinio čempionatui. Labai gerai, kad tokie čempionatai nėra vien tik rengėjų reikalas – tarptautiniai rėmėjai į turnyro biudžetą įneša apie dvi trečiąsias reikalingos sumos, o mums reikia surinkti 30 procentų.

– Sakote, kad turite surinkę apie 4,5 mln. litų biudžetą. Kas bus, jei nesurinksite planuojamų 7,5 mln. litų?

– Nesinori apie tai galvoti ir kalbėti. Lengviausia – tiesiog „nurėžti“ pinigus nuo programų, rinktinių... Tačiau nenoriu apie tai šnekėti – tam mes kiekvieną dieną ir dirbame su rėmėjais, ieškome pinigų, kalbamės su potencialiais generaliniais rėmėjais, kad nereikėtų „pjaustyti“ biudžeto.

Beje, kol kas dėl tų visų nemalonių situacijų metų pradžioje, vis dar neturime pagrindinio rėmėjo. Bet ne todėl, kad mumis nepasitikima – mes norime viską išsiaiškinti su teisėsauga, kad rėmėjams būtų ramu ir nekiltų jokių klausimų.

Be to, mes dar nelietėme ir vyrų krepšinio rinktinės žaidėjų draudimo klausimų – ir čia turėsime nemažai darbo, papildomų išlaidų, tačiau apie tai dar kalbėti negalime, nes nežinome, ką iš krepšininkų ir kokiomis sumomis teks drausti.

– Kalbama ir apie dar vieną projektą – galimybę surengti pasaulio krepšinio čempionatą. Tai tiesa?

– Yra toks projektas, tačiau jis tolimoje ateityje. Mes juk ir rengiame Lietuvoje įvairaus amžiaus čempionatus, kad praėjus laikui, galėtume pasakyti, jog įrodėme, kad sugebėtume surengti net ir tokį didelį turnyrą – planetos krepšinio pirmenybes. Tačiau vargu, ar Lietuva sugebėtu viena imtis šios naštos – manyčiau, tai būtų visų trijų Baltijos šalių valstybių projektas.