Sportas

2016.08.30 13:47

Pasaulio futbolo čempionato atrankoje lietuvių kovinę dvasią kels ir Vytis

Marius Bagdonas, 15min.lt2016.08.30 13:47

Pakeitusi rūbą ir priartėjusi prie tautos. Taip naują pasaulio čempionato atrankos ciklą pasitinka Lietuvos futbolo rinktinė. Jos vairininkas Edgaras Jankauskas viliasi, kad ant pavojingos seklumos išmestam šalies futbolo laivui pavyks įpūsti naujų vėjų ir grąžinti jį į plačiuosius planetos futbolo vandenis.

Federacijos logotipą keičia Vytis Pirmadienį Vilniaus rotušėje vykusioje turbūt pompastiškiausioje ceremonijoje Lietuvos futbolo istorijoje federacija ir rinktinės strategas E. Jankauskas pristatė ne tik komandos futbolininkus, kurie rugsėjo 4-ąją Vilniuje pradės 2018-ųjų pasaulio čempionato atranką maču su Slovėnijos rinktine. Kartu buvo pristatyta ir naujoji Lietuvos futbolo rinktinės apranga, kurios pagrindiniu akcentu tapo širdį puošiantis stilizuotas Vytis. Šis simbolis pakeitė iki šiol nacionalinę aprangą puošusį LFF logotipą.

Nacionalinei komandai milžiniškais tempais ritantis žemyn FIFA nacionalinių komandų reitinge, LFF pavadinimas daugeliui šalies futbolo sirgalių kėlė ypač slogias emocijas, todėl nieko keisto, kad iškilmingo renginio metu LFF logotipo visai neliko, o jį stenduose, plakatuose ir iškabose pakeitė Vytis. Naujuosius aprangos komplektus pirmadienio vakarą pristatė modeliais virtę rinktinės futbolininkai: Fiodoras Černychas, Arvydas Novikovas, broliai Arūnas ir Linas Klimavičiai, Egidijus Vaitkūnas ir Vykintas Slivka.

Lietuvos herbe vaizduojamas šarvuotas raitelis su kalaviju ir skydu – Vytis – yra vienas seniausių herbų Europoje. Tai vienas iš nedaugelio valstybinių herbų, kurie kilę iš portretinių valdovų antspaudų, o ne iš dinastinių herbų. „Vytis – tai ne tik simbolis iš mūsų herbo. Tai simbolis, kuris skatina futbolininkus duoti pažadą stengtis ir kovoti kiekvienose rungtynėse, o sirgalius – juos palaikyti“, – kalbėjo LFF prezidentas Edvinas Eimontas.

Repeticijų užteko E. Jankausko ir jo trenerių štabo laukia naujas karjeros iššūkis. Tai bus pirmosios oficialios rungtynes, kai prie komandos vairo stovės 2004-ųjų metų Čempionų lygos laimėtojas. Kojas nacionalinėje ekipoje naujasis treneris apšilo penkeriomis draugiškomis ir Baltijos taurės rungtynėmis. Vadovaujami E. Jankausko, lietuviai šiemet laimėjo vieną dvikovą (prieš Estiją), kartą sužaidė lygiosiomis (su Lenkija) ir patyrė tris nesėkmes (Latvijai, Rusijai ir Rumunijai), tačiau futbolo specialistų buvo giriami už drąsą, pasikeitusį braižą ir norą kovoti.

„Džiaugiamės, kad atėjo ta diena, kai galėsime pradėti atrankos varžybas. Per daug nėra laiko pasiruošti, tačiau bandysime. Stengsimės žaisti futbolą, na ir, žinoma, kovoti“, – kalbėjo E. Jankauskas.

Treneris šypsodamasis patikino, kad sąrašą sudarė pats, taip veikiausiai prisimindamas apkalbų šleifą, kuris rinktinę persekiojo keletą pastarųjų metų. Šį kartą komandoje nebus traumuoto Luko Spalvio bei skausmingai susirgusio Deivido Norvilo. Rungtynes praleis ir pastaruoju metu Jungtinėse Valstijose MLS lygoje sėkmingai debiutavęs Vytautas Andriuškevičius.

„Turėsime verstis be Vytauto. Pakalbėjome, kad jo komandos tvarkaraštis šiuo metu yra pernelyg intensyvus, dar prisideda laiko juostos. Nusprendėme, kad šį kartą jis mums nepadės. Tokios mūsų netektys. Gaila, kad jų nėra su mumis, tačiau turime remtis žaidėjais, kurie bus. Tikiu, kad turime futbolininkų, kurie galės juos pakeisti“, – vylėsi strategas. Sąraše vėl neatsirado vietos ir veteranams Žydrūnui Karčemarskui bei Mariui Stankevičiui.

„Žydrūnas atsisakė žaisti, o Marius... Na, jis žaidžia tokioje lygoje, kad... Nežinau, kaip jam seksis. Jis šiuo metu nėra pasirengęs. Sąraše ir taip turime brandaus amžiaus žaidėjų. Jie demonstruoja solidų futbolą savo klubuose ir tikiu, kad sužais sėkmingai“, – kalbėjo E. Jankauskas.

„Arvydas šį sezoną dar oficialiai nežaidė. Po rungtynių su Lenkija jis neturėjo rimtos žaidybinės praktikos, turėjo smulkią traumą, tačiau žinant jo norą ir kovingumą, manau kad viskas bus gerai“, – optimizmo nestokojo vairininkas.

Treneris neišvengė klausimo ir apie taškų kraitį, kuris jį tenkintų. „Manau, kad mūsų rinktinės stiprybė yra vienybėje. Kai mes žygiuojame viena kryptimi, turime vieną tikslą, kai iškeliam komandinius tikslus aukščiau visko, tuomet ir galime tikėtis rezultato. Sausai žadėti rezultato nenoriu. Svarbiausia demonstruoti gerą žaidimą. Man geriausias rezultatas būtų pergalė su geru žaidimu“, – kalbėdamas apie būsimo dvikovą su slovėnais kalbėjo strategas.

Paklaustas, su kiek taškų norėtų užbaigti šiuos metus, treneris spėlioti nenorėjo. Pasikeitęs jėgų santykis Su Slovėnijos rinktine lietuviai iki šiol yra kovoję keturis kartus. Du kartus mūsiškiams pavyko įveikti savo varžovus, kartą komandos išsiskyrė taikiai ir sykį sėkmė šypsojosi slovėnams. Tiesa, reikėtų pasakyti, kad abi pergales mūsiškiai iškovojo atrankoje į 1996 metų Europos pirmenybes, kai rinktinėje pirmaisiais smuikais griežė Gintaras Staučė, Arminas Narbekovas ir Valdas Ivanauskas. Kai dar kartą Lietuvą ir Slovėniją burtai suvedė praėjusio žemyno čempionato atrankoje, tapo akivaizdu, kad per du dešimtmečius jėgų santykis gerokai pasikeitė.

Dvikova Liublianoje pasibaigė taikiai 1:1, o Vilniuje mūsiškiai pralaimėjo 0:2. „Slovėnija – labai galinga rinktinė, mėgsta laikyti kamuolį. Jų kompetencija tai daryti leidžia. Visi žaidėjai žaidžia stipriuose klubuose, vien Italijos „Serie A“ rungtyniauja šeši žaidėjai. Tikiu, kad mūsų žaidėjai įtikės mano žodžiais. Noriu, kad jie kautųsi ir tikiu, kad taip bus“, – kalbėjo E. Jankauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.