Sportas

2021.08.12 22:35

LTOK finansavimo modelis – iki šiol nepajudinamas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba2021.08.12 22:35

Seimo biudžeto ir finansų komitetas ėmėsi svarstyti naują Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) finansavimo modelį. Siūloma, kad loterijų organizatoriai pervestų lėšas į valstybės biudžetą, o šis finansuotų LTOK. Esą nauja tvarka būtų kur kas skaidresnė. Bet LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė būgštauja, kad toks sprendimas atneštų daugiau žalos nei realios naudos.

Permainos – vardan skaidrumo

Virš Lietuvos tautinio olimpinio komiteto – tvenkiasi niūrūs debesys. Tris dešimtmečius komitetas paramą gauna organizuodamas loterijas. Tam įsteigta įmonė „Olifėja“ – didžiausia žaidėja loterijų rinkoje. Tačiau Seime svarstomas kitoks planas – paramą pradėti skirti per biudžetą.

„Kaip tai bus padaryta? Ir kas garantuos? Dabar mes turime garantuotą savo įmonę iš kurios gauname lėšas, kurias galime planuoti ne vienerius metus į priekį. Biudžetui lėšos, kaip žinot, skiriamos tik vieniems metams. Džiugina noras finansuoti sportą, bet taip nieks ir nepaaiškino, kaip tai bus padaryta, kaip bus garantuotos mums tos lėšos.“ – sako LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Panorama. Programišiai skelbia apie ataką prieš URM: esą pavogta 1,5 mln. susirašinėjimų, dalis duomenų „slapti“

D. Gudzinevičiūtė teisi – konkrečios schemos, kaip viskas veiks, dar nėra. Tačiau esamas modelis toks išskirtinis, kad vargu ar kokia kita valstybė pasaulyje galėtų juo pasigirti. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sako, LTOK, kaip didžiausias loterijų organizatorius ir pagrindinis akcininkas, įstatymu numatytą dalį mokesčių perveda sau kaip paramą.

„Tokiu būdu išvengia viešųjų pirkimų įstatymo, išvengia valstybės kontrolės audito, išvengia atskaitomybės.“ – priduria parlamentaras.

Abejonių dėl skaidrumo daugiau – Seimo biudžeto ir finansų komitetui pateiktame, D. Gudzinevičiūtei adresuotame Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) laiške, pabrėžiamas susirūpinimas dėl mažėsiančio finansavimo, nors valdžia priešingai – žada jį didinti, jei modelis bus pakeistas. M. Majauskas tikina prašęs D. Gudzinevičiūtės rašyto laiško TOK, tačiau jo taip ir negavęs.

„Vyksta neskaidrūs dalykai LTOK. Tai yra mano nuomonė ir tai galėtų būti viena iš priežasčių, kodėl LTOK taip gina esamą loterijų mokesčių modelį. Atkreipsiu dėmesį – tokio modelio nėra niekur kitur pasaulyje. Toks modelis užtikrina nestabilų finansavimą sportui. Kaip matėm, pernai mažėjo finansavimas sportui, bet LTOK kažkodėl gina tokį modelį ir tokią sistemą.“ – sako M. Majauskas.

D. Gudzinevičiūtė turi ir savų argumentų – valstybės biudžetas planuojamas metams, todėl finansavimas galėtų vėluoti. Bėdų yra ir dėl sportininkų stipendijų. Šiuo metu aukšto meistriškumo sportininkai gauna stipendijas ir iš valstybės, ir iš LTOK. Sporto federacijos atletų rengimui taip pat gauna lėšų iš dviejų šaltinių. Priėmus anksčiau minėtus pakeitimus vienas iš finansavimo šaltinių – LTOK parama – esą dingtų.

„Iš biudžetinių lėšų negali būti viena veikla finansuojama du kartus t.y. iš dviejų šaltinių. Šiuo atveju, jeigu mes gausime lėšas per ministeriją, biudžeto lėšas, tai jos negalės dubliuotis tam pačiam reikalui. Tai reiškia, jeigu federacijų finansavimas bus per ministeriją, tai mes federacijų finansuoti pagal dabar esančią tvarką negalėsime. Lygiai taip pat kaip negalėsime mokėti ir antrų stipendijų.“ – sako D. Gudzinevičiūtė. Jeigu pavyktų šį niuansą išspręsti, D. Gudzinevičiūtė komiteto siūlymams neprieštarautų. Pasak finansų viceministrės Vaidos Česnulevičiūtės-Markevičienės, tereikia susitarti.

„Kaip atskiriame tam tikras funkcijas, ką daro vienos institucijos, ką daro olimpinis komitetas, tai iš esmės, kadangi, kai bus ta schema išdėliota ant popieriaus, suderinta su šalimis, tai tokios abejonės tikrai nebeturėtų likti.“ – sako finansų viceministrė.

Loterijos, lošimai ir interesai

Loterijų ir lošimo mokesčio įstatymas pastaruoju metu pakurstė daug aistrų. Generalinė prokuratūra tęsia tyrimą dėl parlamentaro Mindaugo Puidoko padėjėjo galimai siūlyto kyšio kitaip parlamentarui Matui Maldeikiui. Seimo narys Andrius Mazuronis buvo prakalbęs apie patirtą spaudimą iš sporto organizacijų dėl loterijų apmokestinimo pataisų. Apie skambučius Seimo nariams žiniasklaidai yra teigusi ir D. Gudzinevičiūtė. „Jeigu mes kalbame apie lošimų automatus, jeigu mes kalbame apie LTOK, mes kalbame apie dideles sumas. Ir, be abejo, ten, kur didelės sumos, ne paslaptis – ten yra tam tikri interesai. Tai aš matau konkuruojančias tam tikras grupes, kurios turi vienų ar kitų interesų. Vieni interesai, man atrodo, švaresni už kitus. Čia irgi reikia aiškiai skirti, nes kai kur mes turime iš tikrųjų labai didelių problemų.“ – sako Biudžeto ir finansų komiteto narys Matas Maldeikis.

LTOK finansavimo modelį bandyta keisti prieš trejus metus. Tą sykį dirbo ne tik Seimas, bet ir Valstybės kontrolė, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansų ministerija. Ant stalo gulėjo pasiūlymas LTOK finansavimą didinti 38 proc., tačiau LTOK nesutiko. Nepriėmė ir kompromisinio Finansų ministerijos siūlymo: jokio finansavimo iš biudžeto, tačiau paramos gavėjas, kurio gaunama 8 proc. parama viršija 0,5 mln. eurų per metus, turi suderinti paramos panaudojimo tikslus, uždavinius ir siekiamus rezultatus su atitinkamos valdymo srities ministru. Šiandien vėl grįžta prie finansavimo iš valstybės biudžeto. Taip, kaip tą daro Ispanija, Italija, Kroatija, Prancūzija, Suomija, Švedija, Latvija ir dar daugiau valstybių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt