Sportas

2016.08.25 13:31

Žinutė J. Valančiūnui: „Raptors“ klube jau skamba perspėjimo varpas

DELFI.lt2016.08.25 13:31

Praėjusio NBA sezono pabaiga ir Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės Jonui Valančiūnui skyrėsi kaip diena ir naktis. Buvęs dominuojančia jėga, Jono Kazlausko komandoje 24-erių aukštaūgis tiesiog prapuolė, subyrėjo psichologiškai ir buvo sukritikuotas paties trenerio. Už Atlanto neabejojama – šią krepšininko agoniją stebėjo ir Toronto „Raptors“ štabas, o Kanados klube lietuviui jau skamba perspėjimo varpas – susiimti šiuo metu pats laikas.

Praėjusio sezono NBA atkrintamosiose varžybose J. Valančiūnas demonstravo bene geriausią savo krepšinį per karjerą. 213 cm ūgio vidurio puolėjas laužė ir Indianos „Pacers“, ir Majamio „Heat“ gynybą, Kanadoje buvo pradėtas vadinti „geriausiu „Raptors“ žaidėju“ ir tokio epiteto nusipelnė ne veltui.

J. Valančiūnas vidutiniškai rinko po 13,6 taško ir 11,9 kamuolio serijoje su Indianos „Pacers“. Jis pelnė po 18,3 taško ir atkovojo po 12,6 kamuolio per pirmąsias trejas rungtynes su Majamio „Heat“ ir laimėjo tiesioginę dvikovą prieš fiziškai pavojingą oponentą Hassaną Whiteside`ą, kol jo nesustabdė nelemta čiurnos trauma.

„Jo žaidimas sezono pabaigoje įkvėpė – 24-erių krepšininkas galų gale pradėjo demonstruoti, kad 5-uoju šaukimu NBA naujokų biržoje buvo pakviestas ne veltui. Taip, „Raptors“ komandoje jis nuolat gaudavo per mažai kamuolių, tačiau būdavo naudingas ir sunkiais momentais netgi sugebėdavo timptelėti komandą. Tačiau viena tendencija ryški jau kurį laiką – dominuojančio žaidimo epizodus keitė gilios duobės, o kartais į J. Valančiūną aikštelėje būdavo netgi sunku žiūrėti. Taip nutiko ir Rio de Žaneire“, – rašo lietuvio pasirodymą analizuojantis hoopshabit.com tinklaraštininkas Justinas Rowanas.

Scanpix/AFP nuotr.

Ir iš tikrųjų, Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės J. Valančiūnui tapo tikru slogučiu. Vos 6,9 taško, varganas 39 proc. taiklumas, visiškas pasimetimas ne tik gynyboje, bet ir puolime. Pasibaigus žaidynėms apie atsainų aukštaūgio požiūrį į treniruotes užsiminė J. Kazlauskas, pareiškęs, kad vien tik talentu toli nenuvažiuosi – pasaka kažkada baigsis. Nusiminęs buvo ir pats J. Valančiūnas. „Turnyras buvo labai blogas. Reikia kažką keisti savo galvoje“, – pripažino jis.

Nėra jokių abejonių, kad „Raptors“ klubas neabejotinai atkreipė dėmesį į šią žaidėjo agoniją Rio de Žaneire, įsitikinęs J. Rowanas.

Ir kaip galėjo neatkreipti, jei klubo interneto forumai tiesiog lūžo nuo diskusijų apie tai, kas nutiko pagrindiniam komandos „centrui“, o pagrindinis „Raptors“ žaidimo analitikas žiniasklaidoje – „Toronto Sun“ žurnalistas Ryanas Wolstatas viešai paklausė: „Ar kada nors matėte blogiau žaidžiantį J. Valančiūną?“.

Po praėjusio sezono Toronto klubas atsisveikino su lietuvį aikštėje puikiai pavaduodavusiu afrikiečiu Bismacku Biyombo, išvykusiu į Orlando „Magic“. NBA naujokų biržoje „Raptors“ pasikvietė kylančią Austrijos krepšinio žvaigždę – 213 cm ūgio 20-metį Jakobą Poeltlą.

„Nėra jokių abejonių, kad atvykus naujam jaunam žaidėjui spaudimas J. Valančiūnui dar labiau išaugs. Jei B. Biyombo galėjo kamšyti spragas gynyboje, statyti užtvaras ir kitaip padėti
komandai, J. Poeltlo galimybes kol kas vertinti sunku, todėl atsakomybė lietuviui kris dar didesnė“, – pažymi J. Rowanas.

Tuo metu pats J. Poeltlas, antradienį davęs interviu Austrijos žiniasklaidai, pareiškė, kad dėmesingai sekė Rio de Žaneiro olimpines žaidynes ir Lietuvos rinktinės pasirodymą.

„Po kelių gerų pirmųjų lietuvių rungtynių komanda įkrito į duobę, iš kurios taip ir neišlipo. Valančiūnas? Linkėjau jam kuo didesnės sėkmės, tačiau ketvirtfinalyje su Australija jokių šansų neturėjo nei jis, nei visa komanda“, – negailestingai, bet tiksliai konstatavo jaunasis austras.

„Labai laukiu naujo sezono – dirbu, ruošiuosi, tikiuosi, kad galėsiu padėti komandai visomis geriausiomis savo savybėmis“, – apie tai, kad tikisi nemažai žaidimo minučių, užsiminė būsimas J. Valančiūno dubleris.

Kaip rašo J. Rowanas, J. Valančiūnui iki tikro aukšto lygio žaidėjo lygmens trūksta kelių savybių. „Raptors“ klubas neabejotinai norėtų, kad lietuvis aikštėje būtų toks pat, kaip per atkrintamąsias, tačiau yra problemų.

„Tikrai geri žaidėjai sunkiomis situacijomis iniciatyvos stengiasi imtis patys, o ne laukia, kol už juos tai padarys kažkas kitas arba kamuolys bus įduotas tiesiai į rankas. J. Valančiūno efektyvumas sezono pabaigoje ir buvo nulemtas to, kad pats lietuvis aktyviai kovojo dėl kamuolių ir pozicijos po lenta.

Scanpix/USA Today Sports nuotr.

Tuomet jis norėjo kamuolio ir norėjo kurtis progas. J. Valančiūnas privalo geriau judėti be kamuolio, pats ieškoti skylių varžovų gynyboje ir išlaikyti koncentraciją visų rungtynių metu. Jis jau parodė, kad gali būti dominuojanti jėga ir daugiau pasiteisinimų dėl „nesėkmingų dienų“ ar tiesiog „blankaus žaidimo“ būti nebegali“, – tvirtina tinklaraštininkas.

Anot jo, tai bus lūžio sezonas J. Valančiūno karjeroje. Jeigu lietuvis bus aktyvus abiejose aikštės pusėse ir duos naudos komandai tiek puldamas, tiek gindamasis, „Raptors“ galės žengti dar vieną žingsnį į priekį. Tačiau jeigu nestabilus žaidimas ir toliau tęsis?

„Jeigu jis neatkreips dėmesio, kad pavojaus varpas jau skamba, klubui gali tekti ieškoti kitų ateities perspektyvų“, – konstatuoja amerikietis.

Kad J. Valančiūnui ateinantis sezonas bus itin svarbus, pažymi ir CBSsports.com.

„Raptors“ gretose ir toliau pirmaisiais smuikais grieš DeMaras DeRozanas ir Kyle`as Lowry, tačiau ant pečiu dviese visos komandos jie neištemps. Reikės ir solidaus J. Valančiūno indėlio – jis turėtų būti trečiasis žaidėjas Toronto ekipos puolimo hierarchijoje. Kol kas žaidimas nestabilus, su pakilimais ir nuosmukiais, bet galima konstatuoti, kad lietuvis yra solidus NBA lygos vidurio puolėjas. Žinoma, žinant komandos sudėtį, sunku tikėtis, kad J. Valančiūno rolė komandoje pernelyg skirtųsi nuo praėjusi sezono“, – prognozuoja kanadiečiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt