Sportas

2021.08.07 20:45

Ramūnas Grumbinas. Apie šiuolaikines gladiatorių žaidynes

Ramūnas Grumbinas, LRT.lt2021.08.07 20:45

„Sveiki atvykę, gladiatoriai. Nuo šiol jūsų sugebėjimai, atvaizdas ir netgi balsas tampa mūsų nuosavybe. Niekas nevyks be mūsų leidimo“. Toks užrašas galėtų pasitikti visus Japonijoje vykstančių žaidynių dalyvius.

Kodėl gladiatoriai? Nes gladiatorius – Senovės Romoje viešųjų karinių rungtynių ar žaidynių dalyvis. Už kiekvieną gladiatorių jo šeimininkui sumokėdavo žaidynių rengėjai. Jei gladiatorius išlikdavo gyvas, jis vėl tapdavo nuosavybe, nešančia pelną šeimininkui. Tad panašumų su dabartimi yra.

Kai sportininkas, treneris, ar bet kuris kitas delegacijos narys yra akredituojamas žaidynėse ir jam ant kaklo užkabinama akreditacija – jis sau nebepriklauso. Jis priklauso Tarptautiniam komitetui (TOK). Priklauso visas – jo pasirodymas, rezultatas, atvaizdas ir... balsas.

Tokijuje dirbantis kolega Paulius Cubera savo socialinio tinklo paskyroje puikiai aprašė kaip žaidynių metu iš sportininkų „atimamas balsas“. Jis gali skambėti tik oficialaus transliuotojo eteryje. Iš olimpinių žaidynių ir jų atletų TOK uždirba milijardus, bet iš esmės riboja informacijos sklaidą. Neleidžia po varžybų parodyti, ar bent leisti paklausyti sportininkų emocijų. Galima sportininkus kalbinti, bet kas pasakyta galima tik užrašyti.

Įdomu, ar po tokiomis sąlygomis pasirašo patys sportininkai, ar juos delegavę nacionaliniai komitetai?

Kažin ką pasakytų baronas Pjeras de Kubertenas, matydamas į ką pavirto jo kūrinys?

Ką pasakytų senovės Graikijos miesto – Olimpijos gyventojai? Kurių mieste gimusios žaidynės bei pats miesto pavadinimas po keleto tūkstantmečių buvo „privatizuotas“, patentuotas ir dabar ginamas brangiai apmokamų advokatų, kad niekas jo nepanaudotų savanaudiškiems tikslams? Būtent todėl šiame mano tekste daugiau to žodžio iš „O“ raidės ir nėra. Maža ką.

Netikiu, kad TOK norės keisti taisykles. Netikiu, kad LTOK tarpininkaus perduodant žinią į Lozaną apie perteklinius ribojimus. Nes LTOK jau antrą olimpinį ciklą uoliai platina TOK taisykles. Kad šiukštu niekas jų nepažeistų. Kai buvo transliuojamos 2012 metų Londono žaidynės, kiek pamenu, ankstesnė LTOK vadovybė šio klausimo neeskalavo. Rūta Meilutytė kalbėjo ne tik per LRT. Ji kalbėjo visur. Taip ir turi būti! O dabartinio čempiono balsą išgirsti būtų žymiai sunkiau.

Nenoriu tik bambėti. Matau išeitį iš šios situacijos. Lietuvos atletų balsus galime išgirsti. Bet tam reikia keisti Lietuvos teisės aktus. Nes Lietuvos įstatymai yra aukščiau. TOK taisyklės turi būti įgyvendinamos laikantis atitinkamų nacionalinių įstatymų ir teisės aktų.

Lietuvos visuomenės informavimo įstatyme 38 str. 1 dalyje rašoma: 1. Televizijos transliuotojai savo reguliariai transliuojamose laidose turi teisę laisvai rengti ir rodyti trumpus (ne ilgesnius kaip 90 sekundžių trukmės) pranešimus apie visuomenei reikšmingus Lietuvos ir kitų šalių įvykius, kultūros, sporto ar kitus renginius, apie kuriuos teikti informaciją visuomenei kiti transliuotojai yra įsigiję išimtinę teisę.

2013 metais Vyriausybės nutarimu patvirtintame Lietuvos visuomenei reikšmingų įvykių sąraše pirmu numeriu įrašyta: 1. Vasaros ir žiemos olimpinės žaidynės (atidarymo, uždarymo ceremonijos, varžybos, kuriose dalyvauja Lietuvos sportininkai).

Taigi, varžybos ten jau yra. Su nuoroda į oficialų transliuotoją žiniose olimpinę medžiagą naudoti galime. Reikia Vyriausybės nutarimą papildyti, kad teisių neturinti Lietuvos žiniasklaida galėtų sporto mėgėjams ištransliuoti sportininkų komentarus po varžybų. Reikia, kad Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisija apsvarstytų kaip reikia papildyti teisinę bazę, kad Lietuvos sportininkų balsas iš svarbiausio sportinio renginio nebūtų blokuojamas.

Šie absurdiški ribojimai galioja tik žaidynėse. Pasaulio ir Europos krepšinio, plaukimo, irklavimo ir t.t. čempionatuose oficialus transliuotojas turi pirmumo teisę. Bet kalbinti Lietuvos sportininkus ir ištransliuoti jų balsą gali ir teisių neturintys transliuotojai.

Išlaisvinkime Lietuvos sportininkų emocijas po svarbiausių varžybų gyvenime.

Tai yra asmeninė autoriaus nuomonė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt