Sportas

2021.08.04 22:13

Lenkiją pasiekusi Cimanouskaja sulaukė laiško iš Lukašenkos režimo

atnaujinta 00.11
BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.08.04 22:13

Baltarusijos olimpinė sprinterė Kryscina Cimanouskaja trečiadienį atskrido į Lenkiją, kur ji nori gauti prieglobstį, nes baiminasi, kad sugrįžus į tėvynę jos gyvybei gali iškilti pavojus.

Iki praeito savaitgalio buvusi beveik visiškai nežinoma 24 metų sportininkė K. Cimanouskaja sekmadienį atsidūrė Tokijo olimpines žaidynes supurčiusio didelio skandalo centre, kai sukritikavo Baltarusijos lengvosios atletikos federaciją, esą užregistravusią sportininkę dalyvauti estafetės rungtyje jai to nežinant.

Bėgikė, kurios specializacija – 200 metrų distancija, sekmadienį sukritikavo Baltarusijos lengvosios atletikos federaciją, kai ši pabandė priversti sportininkę dalyvauti estafetės rungtyje. Anot K. Cimanouskajos, po išsakytos kritikos ją bandyta prievarta išsiųsti namo.

Nuo 1994 metų Baltarusiją geležiniu kumščiu valdantis Aliaksandras Lukašenka ėmė griežtomis priemonėmis slopinti bet kokias nepaklusnumo apraiškas po masinių protestų bangos, kurią išprovokavo jo ginčijamas perrinkimas pernai rugpjūtį vykusiuose rinkimuose. Baltarusių opozicija ir Vakarų šalys tuos rinkimus laiko suklastotais.

Cimanouskaja pakeliui į Varšuvą: jaudinasi dėl ateities ir savo šeimos

K. Cimanouskaja buvo viena iš daugiau kaip 2 tūkst. baltarusių sporto veikėjų, pasirašiusių atvirą laišką, kuriuo buvo reikalaujama, kad būtų surengti nauji rinkimai ir paleisti politiniai kaliniai.

Lengvaatletė taip pat trečiadienį gavo žinią iš Baltarusijos.

Kaip skelbia opozicinis Baltarusijos sportinio solidarumo fondas, padedantis nuo A. Lukašenkos nukentėjusiems sportininkams, Cimanouskajai skirtame laiške pranešama, kad ji yra atleidžiama iš darbo Respublikiniame olimpinio rengimo centre ir komandiruojama darbui Vidaus reikalų ministerijoje.

Nurodoma, jog sportininkė tarnyboje turi pasirodyti ketvirtadienį 9-ą valandą ryto. Papildomai pabrėžiama, jog nebuvimas darbo vietoje ilgiau nei tris valandas bus laikomas pravaikšta, už kurią gresia atleidimas.

Baltarusijos sportinio solidarumo fondas skelbia, jog ketvirtadienį Cimanouskaja Varšuvoje surengs didelę spaudos konferenciją.

Lenkija suteikė sportininkei ir jos vyrui humanitarines vizas. Planuota, kad K. Cimanouskaja trečiadienį skris į Varšuvą tiesioginiu Lenkijos oro bendrovės LOT reisu iš Tokijo, bet paskutinę minutę atletė pakeitė planus ir nusprendė vykti per Austrijos sostinę.

Austrijos vyriausybės ministras Magnusas Brunneris, anksčiau trečiadienį pasitikęs K. Cimanouskają Vienos oro uoste, sakė žurnalistams, kad baltarusių sportininkė vėliau tęs kelionę į Lenkiją ir kad jos maršrutas buvo pakeistas „dėl saugumo priežasčių“.

Neilgai trukus K. Cimanouskaja įsėdo į LOT lėktuvą, nusileidusį Varšuvoje 20 val. 11 min. vietos (21 val. 11 min. Lietuvos) laiku.

Lenkija anksčiau trečiadienį pranešė taip pat suteikusi humanitarinę vizą K. Cimanouskajos vyrui Arsenijui Zdanevičiui, kad jis galėtų susitikti su žmona.

„Ponios Cimanouskajos vyras irgi ką tik gavo Lenkijos humanitarinę vizą“, – žurnalistams sakė Lenkijos vyriausybės atstovas Piotras Mulleris.

Istorija, sudrumstusi olimpinių žaidynių dvasią: Čekija tiesia ranką namo varytai Cimanouskajai

K. Cimanouskaja atvyko į Lenkijos ambasadą Tokijuje pirmadienį vakare po nakties, praleistos oro uosto viešbutyje. Varšuva pasmerkė „nusikalstamą bandymą pagrobti“ sportininkę.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis antradienį sakė pasikalbėjęs su „drąsia“ sportininke, kuria „šiuo metu gerai rūpinamasi ir kuri yra saugi“.

„Aš patikinau ją, kad ji gali tikėtis Lenkijos paramos ir solidarumo. Artimiausiomis dienomis ji skris į Varšuvą, kur galės klestėti be kliūčių ir, jei taip pasirinks, sulauks tolesnės pagalbos“, – sakė jis feisbuke.

Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) pareigūnai pranešė atliksiantys tyrimą Baltarusijos atžvilgiu dėl šio incidento, tačiau aktyvistai ragina suspenduoti šalies olimpinį komitetą, kad baltarusių sportininkai varžytųsi kaip neutralūs.

TOK atstovas spaudai Markas Adamsas trečiadienį sakė, kad Komitetas gavo Baltarusijos olimpinio komiteto ataskaitą ir šiuo metu ją „vertina“.

Jis pridūrė, kad TOK sudarė drausmės komisiją „faktams nustatyti“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.