Sportas

2021.08.02 16:33

Cimanouskajai padėjusios organizacijos atstovas: jos vyras pabėgo į Ukrainą, tėvams gresia pavojus

Paulius Cubera, LRT.lt2021.08.02 16:33

Baltarusijos lengvaatletė Kryscina Cimanouskaja, kurią sekmadienio vakarą Tokijuje bandyta slapta ir paskubomis išgabenti į tėvynę, jau pakeliui į jai pagalbos ranką ištiesusią Lenkiją, o jos vyras saugiai pasiekė Ukrainą, tačiau jos tėvams Baltarusijoje gresia pavojus.

Tai LRT.lt patvirtino Baltarusijos sportinio solidarumo fondo (BSSF) atstovas užsienio ryšiams Anatolis Kotovas.

Tuo metu, kai sekmadienio vakarą Tokijo olimpiniame stadione baltarusis šuolininkas Maksimas Nedasekau kovoje dėl medalio šuolio į aukštį rungtyje, jo tautietė K. Cimanouskaja buvo prievarta vežama į Tokijo oro uostą, kur jos laukė kelionė į Minską.

Galiausiai šiai situacijai nuskambėjus viso pasaulio žiniasklaidai, įsikišus ir vietos policijai slapta operacija buvo sustabdyta, sportininkė saugiai nugabento į viešbutį, o dabar jau yra sulaukusi Lenkijos humanitarinės vizos.

LRT.lt iš Tokijo pasikalbėjo su BSSF atstovu Anatoliu Kotovu, kurio organizacija padėjo apsaugoti K. Cimanouskają nuo kelionės į Minską, vėliau suteikė jai pagalbą ir padėjo bendrauti su užsienio šalimis ir organizacijomis.

Baltarusijos bėgikė priverstinai išsiųsta į oro uostą: šiuo metu saugoma Japonijos policijos

– Kiek Kryscinai pagalbos reikėjo būtent iš BSSF?

– Visų pirma jai reikėjo tiesiog normalaus žmogiško kontakto, supratimo, kad ji nesijaustų vieniša tokioje nemalonioje situacijoje. Jai reikėjo pagalbos organizuojant apsaugą ir logistiką, kai ji aiškiai pasakė, kad nenori grįžti į Baltarusiją. Jai reikėjo mūsų kontaktų su politikais, su Baltarusijos diaspora Japonijoje, su olimpinio judėjimo lyderiais. Mes dirbome labai daug skirtingų krypčių, kad padėtume jai jaustis saugiai. Sulaukėme beprecedenčio solidarumo tiek iš užsienio baltarusių, tiek iš olimpinio judėjimo žmonių. Esame labai dėkingi net kelių valstybių lyderiams, su kuriais susisiekėme mes. Ši situacija buvo labai netikėta visiems.

– Pirminė informacija sekmadienį buvo, kad ji jau nugabenta į oro uostą ir kone sodinama į lėktuvą. Kaip buvo iš tiesų? Ar galite papasakoti įvykių eigą?

– Ši informacija yra teisinga, ji jau buvo oro uoste ir mes žinojome jos aiškų sprendimą negrįžti į Baltarusiją. Turėjome greitai reaguoti susisiekdami su Japonijos baltarusiais ir tarptautine žiniasklaida.

Pati Kryscina buvo informuota apie sprendimą ją skraidinti į likus vos valandai iki skrydžio, buvo suorganizuota, pavadinkime, speciali operacija siekiant kuo greičiau nugabenti ją į oro uostą. Mes turėjome apie valandą pakelti visus ant kojų. Jie norėjo operaciją atlikti tyliai ir nuslepiant nuo visų, Kryscinai beveik neduota laiko pasiruošti.

– Kokiu būdu jūs apie tai sužinojote?

– Kryscina parašė žinutę BSSF, kad ji bus gabenama į oro uostą. Mes kreipėmės į Baltarusijos olimpinį komitetą, Japonijoje gyvenantiems mūsų tautiečiams, kontaktams tarptautinėje žiniasklaidoje. Turėjome laiko sutelkti kuo daugiau pagalbos.

– Vadinasi oro uoste jai į pagalbą atėjo paprasta Japonijos policija?

– Taip, jai pavyko atkreipti jų dėmesį, paprašyti pagalbos ir jie jai suteikė. Buvo pradėta procedūra, kurios metu nustatyta, kad jai reikalinga apsauga ir ta apsauga buvo suteikta.

– Kas yra tie žmonės, kurie gali tiesiog taip jėga sportininką išvežti į oro uostą iš olimpinio kaimelio?

– Tai Baltarusijos sporto žmonės. Visa delegacija gyvena su sportininkais olimpiniame kaimelyje, jie ir vežė ją į oro uostą.

Sportas. Orai. Baltarusijos lengvaatletė saugoma japonų policijos (su vertimu į gestų k.)

– Kokia yra kitų Baltarusijos sportininkų reakcija?

– Mes galime tik spekuliuoti, kokia atmosfera yra rinktinėje, ką jaučia sportininkai. Mūsų šuolininkas M. Nedasekau po laimėto bronzos medalio pasakė, kad Kryscina pati to nusipelnė dėl savo požiūrio į sporto bendruomenę. Kita sportininkė, Anastasija Mirončyk-Ivanova, kuri varžėsi šuoliuose į tolį, žiniasklaidai pasakė, kad Kryscina nėra patikimas asmuo, ji meluoja. Kiti tiesiog tyli, manau, kad jie bijo kažką pasakyti. Sportininkai tiesiog nenori sulaukti represijų.

Šiuo metu K. Cimanouskajos šeima Baltarusijos jau sulaukė spaudimo. Jos vyras sugebėjo išvažiuoti į Ukrainą, jis šiuo metu yra saugus. Jos tėvams gresia pavojus, jie yra Baltarusijoje, mes sulaukėme informacijos, kad policija pas juos žada apsilankyti. Ir tai nebus tiesiog kultūringas pasikalbėjimas.

– Kryscinos atvejis unikalus, nes ji iš esmės nekritikavo valdžios, nepasakė nieko politiško, tik išreiškė pyktį ant sporto valdininkų. Tai nebuvo politinė žinutė, kaip aš suprantu, kodėl reaguota taip?

– Taip, tai nebuvo politinė kritika, tiesiog reakcija į tai, kad Baltarusijos atletikos vadovai ir delegacijos vadovai nesugebėjo laikytis antidopingo taisyklių, neužtikrino moterų 4 po 400 m bėgiko komandos testavimo. Manau, kad jie neįžeidė nieko, ji tik pasakė, kad nenori rizikuoti savo sveikata dėl kitų klaidų.

– Kaip suprantu, ji yra saugi ir pakeliui į Lenkiją. Kokie yra kiti jūsų organizacijos žingsniai dabar?

– Dabar mūsų svarbiausias uždavinys yra parengti jos sutikimą nusileidus į Lenkiją, parengti logistiką, užtikrinti jai pagalbą. Tai nėra lengva situacija niekam. Išvykti į kitą valstybę, bandyti ten pradėti gyvenimą nuo nulio.

– Ar sulaukėte šioje situacijoje pagalbos ar pagalbos pasiūlymų iš Lietuvos?

– Lietuvos tautinis olimpinis komitetas išreiškė solidarumą su mumis, turim jų užtikrinimą, kad bet kada galime kreiptis į LTOK pagalbos. To mums dabar visiškai pakanka, nes visų rūpestis dabar yra olimpinės žaidynės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.