Sportas

2016.08.22 06:54

Olimpinė ugnis užgesinta: Rio de Žaneiras estafetę perdavė Tokijui

LRT.lt 2016.08.22 06:54

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Lietuvos laiku oficialiai uždarytos 31-osios vasaros olimpinės žaidynės Rio de Žaneire – kitos žaidynės vyks 2020 metais Tokijuje. 17 dienų Brazilijoje trukusios žaidynės sutraukė 11 554 atletus iš daugiau nei 200 valstybių – jie varžėsi 28-iose sporto šakose dėl 306 medalių komplektų. Lietuvai žaidynėse atstovavo 67 sportininkai, kurie varžėsi 15 sporto šakų – su vienu sidabro medalių komplektu ir trimis bronzos apdovanojimais Lietuvos delegacija liko 64-a tarp 87 bent vieną apdovanojimą iškovojusių valstybių delegacijų.

Uždarymo ceremonija vyko ten pat, kur ir prasidėjo šios, pirmąkart Pietų Amerikoje vykstančios ir daugiau kaip 9 mlrd. eurų kainavusios olimpinės žaidynės – kiek daugiau nei 78 tūkstančius žmonių talpinančiame Marakanos stadione. Manoma, kad dar apie 3 milijardus žmonių visame pasaulyje šią ceremoniją stebėjo prie televizoriaus ekranų.

Žaidynių uždarymo ceremonijos pradžią pažymėjo virš stadiono pasirodę įspūdingi fejerverkai ir po to vykusi meninė programa.

Kiek vėliau, nuskambėjus Brazilijos himnui ir pakėlus šios šalies vėliavą, į stadioną sugužėjo lietpalčiais nuo lietaus lašų besisaugantys atletai. Lietuvos vėliavą nešė bronzos medalį kartu su Aurimu Lanku iškovojęs irkluotojas Edvinas Ramanauskas.

Uždarymo ceremonijoje taip pat buvo įteikti apdovanojimai maratono prizininkams. Be to, aukso medalį iškovojusio Eliudo Kipchoge`o garbei buvo sugrotas Kenijos himnas.

Po naujų Tarptautinio olimpinio komiteto narių pristatymo ir padėkos renginio savanoriams, nuskambėjo Graikijos, kurioje vyko pirmosios olimpinės žaidynės moderniaisiais laikais, himnas bei buvo pakelta olimpinė vėliava.

Olimpinių žaidynių estafetė galiausiai buvo perduota Tokijui, kur 2020 metais bus surengtos jau antros olimpinės žaidynės šiame mieste – prieš tai šis sporto renginys vyko 1964 metais. Šis miestas pristatytas Japonijos kultūrą ir technologinę pažangą pabrėžiančiame pasirodyme. Stadiono grindyse atsirado Japonijos vėliava, o kiek vėliau – padėka įvairiomis kalbomis, tarp jų – ir lietuviškai.

Įdomu tai, kad pasirodymo metu Japonijos premjeras Shinzo Abe virto „Super Mario“ personažu.

Kiek vėliau stadione pasirodė Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas, kuris, kaip ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių organizacinio komiteto prezidentas Carlosas Arthuras Nuzmanas, pasakė baigiamąją kalbą. Po to, Th. Bachas, nuskambėjus olimpiniam himnui, įteikė nuleistą olimpinę vėliavą Tokijo gubernatorei Yuriko Koike.

Renginį vainikavo olimpinės liepsnos užgesinimas – ją, skambant Brazilijos dainininkės Mariene de Castro atliekamam kūriniui, užgesino vanduo.

Tiesa, po to linksmybės Marakanos stadione dar tęsėsi braziliškais ritmais, o visa tai priminė didžiulį karnavalą.

Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse dalyvavo 11 554 atletai iš daugiau nei 200 valstybių, o vieną iš delegacijų sudarė pabėgėliai – tai pirmas kartas, kai buvo pritaikyta tokia praktika.

28-iose sporto šakose besivaržę sportininkai išsidalino 306 medalių komplektus. Daugiausiai medalių komplektų – net 121-ą – iškovojo Jungtinių Amerikos Valstijų sportininkai (46 aukso medaliai). Antri su 27 aukso medalių komplektais (viso – 67 medalių komplektai) liko Didžiosios Britanijos delegacija, o trečiojoje vietoje liko vos vienu aukso medaliu nuo britų atsilikę Kinijos atstovai (viso – 70 aukso medalių).

Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės buvo atidarytos rugpjūčio 6-osios naktį iš penktadienio į šeštadienį Lietuvos laiku. Tuomet vykusioje atidarymo ceremonijoje buvo vaizduojami skirtingi Brazilijos istorijos laikotarpiai bei didelis dėmesys skirtas klimato kaitai – parodyta, kokios pasekmės laukia pasaulio, bei pasiūlyta išeitis – sodinti medžius.

Brazilija pati yra kritikuojama dėl spartaus Amazonės atogrąžų miškų, kurių jos teritorijoje yra apie 60 procentų, naikinimo – Amazonės atogrąžų miškai sudaro daugiau nei pusę pasaulio atogrąžų miškų masyvo. Tiesa, miškų kirtimo mastai pastarąjį dešimtmetį gerokai sumažėjo.

Dar prieš prasidedant žaidynėms kritikos sulaukė ir organizacinis komitetas dėl vėluojamų įrengti svarbiausių olimpinių objektų, o Tarptautinis olimpinis komitetas buvo kritikuotas dėl silpnos pozicijos Rusijos dopingo skandalo atžvilgiu.

Žaidynių atidarymo ceremonijoje olimpinę ugnį po estafetės, kurioje iš viso dalyvavo apie 12 tūkstančių žmonių, įžiebė Brazilijos maratonininkas Vanderlei de Lima. Jis pirmavo 2004 m. Atėnų olimpinių žaidynių metu vykusio maratono metu, tačiau jam sukliudė į trasą įbėgęs žmogus. Po šio incidento brazilas finišavo trečias, tačiau sugebėjo atleisti užpuolikui ir už tai nusipelnė pagyrų.

Lietuvos vėliavą žaidynių atidarymo eisenoje nešė buriuotoja Gintarė Scheidt.

Ne pačios sėkmingiausios žaidynės Lietuvai

Nors Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė LRT RADIJUI prieš Rio de Žaneiro olimpines žaidynes teigė, kad šios žaidynės gali būti vienos geriausių Lietuvai, tačiau šįkart buvo iškovoti keturi medalių komplektai – vienu mažiau nei prieš tai vykusiose 2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse. Tiesa, jau po žaidynių LTOK prezidentė pripažino, kad ne visi lūkesčiai pasiteisino.

Pirmąkart Lietuvos sporto sirgaliai džiūgavo rugpjūčio 11 dieną, kai moterų porinių dviviečių finale irkluotojos 27-erių Donata Vištartaitė ir 22-ejų Milda Valčiukaitė 2000 m plaukime užėmė 3 vietą. Šis pasiekimas ypatingas ir dėl to, kad olimpinėse irklavimo varžybose lietuviai medalius pelnė po 16 metų pertraukos.

Tiesa, tądien, vos už keliolikos minučių, aistruolius pasiekė dar viena gera žinia – sidabro apdovanojimą iškovojo 200 metrų finale dalyvavę 27-erių Saulius Ritteris ir 30-metis Mindaugas Griškonis.

Kito medalio teko palaukti mažiau nei 3 paras, kai rugpjūčio 14-osios naktį dar vieną Lietuvos delegacijos bronzos medalį iškovojo 25-erių sunkiaatletis Aurimas Didžbalis. Jis svorio kategorijoje iki 94 kilogramų įveikė 392 kilogramų svorį.

Paskutinį medalių komplektą šiose olimpinėse žaidynėse Lietuvai padovanojo dviviečių baidarių 200 m distancijos pagrindiniame finale dalyvavę 30-metis Aurimas Lankas ir 31-ąjį gimtadienį tądien minėjęs Edvinas Ramanauskas. Jie itin įtemptame finale tik 0.03 sekundės aplenkė per plauką nuo apdovanojimų pakylos likusius vengrus ir vos 0.02 sekundės atsiliko nuo sidabrą iškovojusių britų.

Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovavo 67 sportininkai 15 sporto šakų.

Bendroje įskaitoje Lietuva užėmė 64 vietą, o vieną bronzos medalį iškovojusi Estijos delegacija pasidalijo 78-87 vietas.

2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse Lietuva su dviem aukso, vienu sidabro ir dviem bronzos medaliais užėmė 33 vietą.

Toks pat medalių skaičius buvo iškovotas ir 2008 metų Pekino olimpinėse žaidynėse. Tiesa, tuomet buvo iškovoti du sidabro ir trys bronzos medalių komplektai, o Lietuva užėmė 56 vietą bendroje valstybių įskaitoje.

Penki medaliai – du aukso ir trys bronzos – taip pat buvo iškovoti ir 2000 metais. Tuomet Lietuva liko 33 vietoje.

2004 metų Atėnų olimpinėse žaidynėse Lietuva užėmė 45 vietą su trimis medaliais – vienu aukso ir dviem sidabro.

Pačios nesėkmingiausios lietuviams buvo 1996 metų Atlantos olimpinėse žaidynės – Lietuvos delegacija namo grįžo su vienu bronzos medalių komplektu – pasidalinta 69-77 vietos.

Kiek sėkmingesnės buvo pirmosios Lietuvos olimpinės žaidynės po nepriklausomybės atkūrimo – 1992 metais Barselonoje buvo iškovota po vieną aukso ir bronzos medalių komplektą ir pasidalintos 34-36 vietos.