Sportas

2021.08.02 07:40

Namo varyta Baltarusijos sportininkė yra saugoma, Čekija tiesia pagalbos ranką

BNS, LRT.lt2021.08.02 07:40

Baltarusijos olimpinės delegacijos narė Kriscina Cimanouskaja, pranešusi, jog šalies pareigūnai verčia ją trauktis iš Tokijo olimpinių žaidynių po išsakytos kritikos jų atžvilgiu, sekmadienį pranešė esanti „saugi“ ir saugoma policijos Japonijoje.

Tą patį patvirtino ir Tautinis olimpinis komitetas (IOC) savo socialiniuose tinkluose.

„IOC ir Tokijo žaidynių organizatoriai kalbėjosi su sportininke tiesiogiai. Mums buvo pranešta, kad ji yra saugi“, – rašoma „Twitter“ pranešime.

Skandalas kilo po to, kai dieną prieš 200 metrų bėgimo startą Baltarusijos delegacijos atstovai liepė K. Cimanouskajai pakuotis daiktus ir ši buvo nuvežta į oro uostą prieš savo norą. Galiausiai oro uoste įsikišo Japonijos policijos pareigūnai ir sportininkė jai numatytu skrydžiu į Baltarusiją negrįžo.

Apie sekmadienio dienos situaciją LRT.lt plačiau rašė šioje publikacijoje.

K. Cimanouskaja dar būdama oro uoste užsiminė, kad bijo dėl savo saugumo ir grįžti į Baltarusiją nesiruošia. Pasirodė pranešimai, kad bėgikė prašys prieglobsčio kurioje nors Europos šalyje.

Netrukus į įvykius sureagavo Čekijos užsienio reikalų ministras Jakubas Kulhanekas. Jis socialiniuose tinkluose pareiškė, kad jų šalis pasiruošusi padėtį į bėdą patekusiai sportininkei.

Ministro teigimu, K. Cimanouskaja gali kreiptis į Čekijos ambasadą Tokijuje, o šalis pasiruošusi suteikti jai vizą ir apsaugą.

Tiesa, kiek vėliau pasirodė pranešimai, kad sportininkė politinio prieglobsčio nusprendė prašyti Lenkijoje.

IOC pareikalavo iš Baltarusijos olimpinio komiteto raštu pateikti išsamią ataskaitą apie incidentą. IOC pastaraisiais mėnesiais ėmėsi virtinės priemonių Baltarusijos olimpinio komiteto atžvilgiu.

Nuo 1994 metų Baltarusiją geležiniu kumščiu valdantis Aliaksandras Lukašenka išprovokavo masinius protestus, pasiskelbęs pernai rugpjūtį vykusių prezidento rinkimų laimėtoju ir užsitikrinęs sau šeštą kadenciją. Opozicija ir Vakarų šalys tuos rinkimus laiko suklastotais.

Minsko režimas ėmėsi griežtų priemonių protestams numalšinti. Buvo areštuota daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai protestuotojų buvo sumušti teisėsaugininkų.

Pernai gruodį IOC nušalino A. Lukašenką ir vyresnįjį jo sūnų Viktarą nuo olimpinių žaidynių ir kitų organizacijos renginių dėl Baltarusijos olimpinio komiteto vykdomo sportininkų persekiojimo už jų politines pažiūras.

Kovo mėnesį IOC atsisakė pripažinti V. Lukašenką Baltarusijos olimpinio komiteto vadovu, kai jis perėmė šias pareigas iš savo tėvo. A. Lukašenka Baltarusijos olimpiniam komitetui vadovavo nuo 1997 metų.

V. Lukašenkai kartu su Baltarusijos olimpinio komiteto valdybos nariais ir keliais vyriausybės pareigūnais buvo uždrausta dalyvauti olimpinėse žaidynėse.

Virtinė baltarusių sportininkų išreiškė palaikymą autoritarinio prezidento kritikams ir pareikalavo nutraukti represijas.

Dėl neramumų iš Baltarusijos taip pat buvo atimta teisė organizuoti šių metų ledo ritulio pasaulio čempionatą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.