Sportas

2021.07.23 15:11

Rapšio trenerė prieš startą Tokijuje – apie neįprastą tvarkaraštį, nerimą ir lūkesčius varžybose

Paulius Cubera, LRT.lt iš Tokijo2021.07.23 15:11

Plaukikams Danui Rapšiui ir Andriui Šidlauskui laukimas jau beveik baigėsi. Šeštadienio vakarą Japonijos laiku abu Lietuvos atletai pirmą kartą per varžybas šoks į olimpinį Tokijo baseiną ir pradės kovą dėl skirtingų tikslų. D. Rapšys – viena didžiausių mūsų šalies olimpinių vilčių, jis gali kovoti dėl pačių aukščiausių apdovanojimų. Likus kiek daugiau nei parai iki starto apie viltis Tokijuje, sunkumus ir pasirengimo detales pasakojo sportininkų trenerė Ina Paipelienė.

Plaukikai Japonijoje leidžia jau ne pirmą savaitę, jiems buvo surengta treniruočių stovykla Hiracukoje, esančioje už maždaug 70 km nuo Tokijo. D. Rapšys ir A. Šidlauskas yra vėliausiai olimpinį kaimelį Tokijuje pasiekę plaukikų komandos nariai, nusprendę tiesiog neskubėti ten, kur daugiau žmonių ir didesnė tikimybė užsikrėsti koronavirusu.

„Stovyklavome labai geromis sąlygomis, ypač šiuo metu, kai su kovido situacija nėra labai gerai. Hiracukoje buvo sudarytos visos galimybės mums užtikrintai ir saugiai sportuoti, buvo labai gerai parengtas baseinas, išpildytos visos sąlygos, ko prašėme. Turėjome sporto salę, nebuvo jokių kontaktų su pašaliniais asmenimis, saugojomės. Vėlesnį atvažiavimą į olimpinį kaimelį lėmė grynai tokios puikios sąlygos“, – pasakojo I. Paipelienė, atskleidusi, kad abu jos auklėtiniai penktadienio vakare prasidėsiančioje olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje nedalyvaus.

Tiesa, nors sąlygos buvo puikios ir saugios, prieš olimpines žaidynes vieno iš plaukikų koronaviruso testas buvo „neaiškus“, dėl to buvo sujaukti visos komandos planai: „Pradžioje visiems buvo šokas, nes tuo metu buvome baseine, o kiti buvo stadione. Mus surinko iš baseino ir liepė važiuoti namo karantinuotis. Buvo labai ir keista, ir iš kitos pusės pikta, ar kaip čia pasakyti. Vaikino su mumis nėra, bet pagal jų taisykles turi gyventi izoliuotas. Kas skaudžiausia, kad tai vyko kitą dieną po kelionės. Jau kelionės dieną negali plaukti, kitą dieną vėl negali, keičiasi pasirengimo procesas.“

Tokijo olimpinėse žaidynėse plaukikams pirmą kartą teks startuoti pagal apverstą varžybų tvarkaraštį, kai atrankos plaukimai vyks vakarais, o svarbiausi startai – pusfinaliai ir finalai – rytais. Tai padaryta dėl JAV televizijų patogumo, mat olimpinių žaidynių teisės JAV kainuoja milžiniškus pinigus. Nors, pavyzdžiui, Giedrius Titenis teigia, kad tai didelės įtakos jam nedarys, Danas Rapšys yra sakęs, kad jam tai yra labai sunku.

„Tai bus pirmi mūsų tokie startai, kai plaukiame vakare, o maksimaliai plaukti reikės ryte. Bet kai jau žinojome, kad žaidynės tikrai vyks, bandėme keisti visas programas, sunkesnį darbą perkeldavome į rytą, bet tai vis tiek bus gana sudėtinga, bent jau Danui tikrai bus sudėtinga. Kiek turėjome varžybų, nesvarbu, kad stengiamės rytais dirbti, tai yra nemaža problema. Bandėme ją visaip spręsti, šiek tiek pavyko“, – teigė plaukikų trenerė.

I. Paipelienė teigė, kad jos auklėtinis D. Rapšys jau kur kas geriau išmoko tvarkytis su nerimu, kuris jį apima prieš svarbiausius startus, o jos pagrindinis lūkestis – parodyti geriausius galimus rezultatus.

„Tikiuosi, kad parodytų geriausius rezultatus. Jau pasaulio čempionate 200 m laisvu stiliumi rungtyje visas pusfinalis „sulindo“ į vieną sekundę. Bus ilgesni nagai ir būsi pirmas. Tikrai bandysime pasiekti savo geriausius rezultatus, tai nebus lengva. Iki šiol mums labai trūko varžybų, varžybinių startų. Dano nuotoliai nėra tai, kad įšokai, perplaukei ir išlipai. Sunku tokį nuotolį pajausti be varžybų. Aišku, stengėmės, darėme imitacijas, bet tai nėra tas pats. Su tuo reikės tvarkytis“, – apie varžybas pasakojo I. Paipelienė.

Paklausta, kuriai distancijai – 200 ar 400 m laisvu stiliumi – D. Rapšys yra geriau pasirengęs, trenerė teigė, kad trumpesniajai.

D. Rapšys prieš dvejus metus pasaulio čempionate Pietų Korėjoje 200 m finale atplaukė pirmas, tačiau vėliau buvo diskvalifikuotas už nežymų judesį prieš startą. 400 m rungtyje jam sekėsi kiek prasčiau. Šį pavasarį Europos čempionate Budapešte jis jau buvo greitesnis 400 m rungtyje, joje iškovojo bronzą, o 200 m rungtyje užėmė ketvirtąją vietą.

Vis dėlto I. Paipelienė teigia, kad 200 m rungčiai jis yra pasirengęs geriau ir net buvo mintis 400 m distancijoje nedalyvauti.

„Daugiau, sakyčiau, 200 metrų, nes darbas yra kitoks. Bet šiose distancijose rezultatai yra labai artimi, daug varžovų. 400 m plaukimas yra kitoks, tas momentas bus sudėtingas, kad pirma eina 400, o 200 reikia plaukti jau po to. Ypač sunku bus patekus į 400 m rungties finalą, nes jis ryte, o tą pačią dieną vakare jau vyks 200 m atrankos plaukimai.

Iš mano pusės tokia mintis buvo [neplaukti 400 m], bet kadangi yra labai mažai varžybinių startų, tie 400, jeigu jam pasiseks normaliai išsidėstyti, jei viskas bus gerai, jam turėtų padėti pajausti varžybinį dalyvavimą. Tai nusvėrė visus už ir prieš. Jei būtų daugiau varžybų, galbūt būtų kitaip. Dabar mums reikia varžybinio streso, kovos. Juolab kad 400 m rungtyje taip pat yra aukštas rezultatas, vietos niekada negali žinoti“, – aiškino I. Paipelienė.

Paklausta apie A. Šidlauską, kuris dalyvaus 100 ir 200 m rungtyse krūtine, trenerė teigė, kad galimybės jose yra labai panašios. Šį sezoną A. Šidlausko geriausias rezultatas pasaulio reitinge 100 m rungtyje yra 10-as, 200 m rungtyje – 8-as.

„Jis tikrai turėtų plaukti abiejuose pusfinaliuose. Anksčiau šimtinis nuotolis buvo geresnis, o šiemet tikrai pakankamai daug dirbome ir dėl technikos buvo geresnis pasirengimas, kad galėtų išlaikyti ir 200 metrų. Manau, kad jo galimybės abiejose rungtyse yra vienodos“, – teigė I. Paipelienė.

Plaukimo varžybos šeštadienį prasidės 13 val. Lietuvos laiku. D. Rapšio atranka 400 m rungtyje startuos 13:38 val., o A. Šidlausko atranka 100 m krūtine – 14:25 val.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.