Sportas

2021.07.22 20:04

Svarbiausi penktadienio startai ir faktai: žaidynių atidarymas ir lietuviai irklavimo kanale

Paulius Cubera, LRT.lt iš Tokijo2021.07.22 20:04

Penktadienį, liepos 23 dieną, Tokijo olimpinės žaidynės bus oficialiai atidarytos tradicine ceremonija olimpiniame stadione. Dvi dienas jau vykusios žaidynės penktadienį alsuos visu pajėgumu, o dar prieš atidarymo ceremoniją Tokijuje įvyks daugybė varžybų, tarp jų – ir su Lietuvos atletais.

Atidarymas

Olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija penktadienį prasidės nuo 14 val. Lietuvos (20 val. – Tokijo) laiku ir tęsis mažiausiai 3 su puse valandos. Jau žinoma, kad Lietuvos vėliavą renginyje neš plaukikas Giedrius Titenis ir dziudo imtynininkė Sandra Jablonskytė.

Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) prieš šias žaidynes nusprendė, kad dėl lyčių lygybės principo per žaidynių atidarymo ceremonijas nuo šiol vėliavas neš abiejų lyčių atletai. Tiesa, dėl koronaviruso pandemijos visų šalių komandos tradiciniame valstybių parade per ceremoniją bus kur kas mažesnės, nei mes esame įpratę matyti.

Visų pirma, daug sportininkų dar nėra atvykę į Tokiją. Siekdami kuo labiau sumažinti užsikrėtimo galimybę organizatoriai prašė vengti labai ankstyvo atvykimo ir apsigyvenimo olimpiniame kaimelyje, tad yra daug atletų, kurie į žaidynes atvyks tik likus kelioms dienoms iki savo startų. Antra priežastis – atidarymo ceremonijos parade galės žygiuoti tik sportininkai, čia nebus trenerių, oficialių valstybės asmenų ir t. t. Šis apribojimas taikomas taip pat dėl pandemijos.

Pirmą kartą per atidarymą šalys į olimpinį stadioną žengs pagal japonišką alfabetą (katakaną), tik tradiciškai Graikija bus pirma, Japonija – paskutinė. Lietuva bus viena paskutinių, į stadioną sportininkai žengs 194-i, iškart po Latvijos (iš viso olimpinėse žaidynėse dalyvauja 206 šalys). Įdomu, kad į stadioną vieni po kitų žengs rusai (203) ir amerikiečiai (204), o paskutiniai, neskaitant šeimininkų, bus prancūzai.

Varžybos

Penktadienį dar prieš oficialų žaidynių atidarymą vyks trijų sporto šakų varžybos – žaidynėse startuoja lankininkai, šauliai ir irkluotojai.

Tiesa, šauliams, tarp jų ir lietuviui Karoliui Giruliui, tai bus tik treniruotė. Lankininkų varžybose tiek moterų, tiek vyrų laukia kvalifikacinės varžybos, o irkluotojų – pirmasis etapas kelyje link medalių.

Pirmasis lietuvis, pasirodęs Tokijo olimpinėse žaidynėse, bus vienvietininkas Mindaugas Griškonis. Rio dvivietės olimpinis vicečempionas grįžo į savo mėgstamiausią vienvietę valtį ir 9:00 val. vietos laiku (3:00 val. Lietuvos) startuos ketvirtajame iš šešių atrankos plaukimų. Kiekviename iš šešių atrankos plaukimų 3 greičiausiai finišavę irkluotojai pateks į ketvirtfinalį, kuris vyks liepos 26 d.

Po visų vienvietininkų ateis eilė dvivietėms, kurių varžybų startas – 4:30 val. Lietuvos laiku. Saulius Ritteris ir Aurimas Adomavičius bus pirmieji ir startuos trečiajame (4:50 val.) iš trijų atrankos plaukimų. Iš viso Tokijuje varžosi 13 dviviečių valčių, o pirmajame etape lietuviams reikės aplenkti tik vieną įgulą. Po tris įgulas iš kiekvieno plaukimo pateks į pusfinalį, o trečiajame atrankos plaukime startuos tik 4 įgulos.

Po vyrų varžysis moterys, jų varžybų startas – 5:00 val. Čia irgi bus 13 įgulų, o Rio olimpinės prizininkės Donata Karalienė ir Milda Valčiukaitė startuos trečiajame atrankos plaukime su dar trimis įgulomis. Varžybų tvarka tokia pat – po tris greičiausias valtis iš kiekvieno plaukimo pateks į pusfinalį. Dviviečių pusfinaliai taip pat vyks liepos 26-ąją.

Paskutiniai iš lietuvių irklavimo kanalą išbandys keturvietininkai. Tokijuje startuoja 10 įgulų, suskirstytų į du atrankos plaukimus, o lietuviai startuoja pirmajame – 5:30 val. Lietuvos laiku. Armandas Kelmelis, Martynas Džiaugys, Dovydas Nemeravičius ir Dominykas Jančionis turės užimti vieną iš dviejų pirmųjų vietų, kad patektų tiesiai į varžybų finalą, kuris vyks liepos 27-ąją.

Jeigu bent viena Lietuvos valtis penktadienį nesugebės patekti į kitą etapą per atrankos plaukimus, turės papildomą šansą. Šeštadienį, liepos 24-ąją, jų lauks paguodos plaukimai, per kuriuos visos toliau nepatekusios įgulos kovos dėl kelių likusių vietų atitinkamuose savo rungčių etapuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.