Sportas

2021.07.21 15:31

Negirdėtos Tokijo žvaigždės: nenugalimas dziudistas, tėvo engtas riedlentininkas ir didžiausia Slovėnijos viltis

Paulius Cubera, LRT.lt2021.07.21 15:31

Tokijo olimpinės žaidynės oficialiai startuoja jau penktadienį, o LRT.lt tęsia savo skaitytojų supažindinimą su ryškiausiais ir geriausiais olimpinių žaidynių atletais. Šįkart atrinkome 10 sportininkų, apie kuriuos greičiausiai nesate girdėję, tačiau jie arba yra pasiekę didelių aukštumų savo ne tokiose populiariose sporto šakose, arba yra laikomi talentais, galinčiais sudrebinti olimpinę areną.

Apie 10 ryškiausių Tokijo žaidynių superžvaigždžių galite skaityti čia.

Teddy Rineras – 32 metų prancūzas, dziudo sporto atstovas, tikra šio sporto superžvaigždė. Kad suprastume jo sugebėjimus galima tiesiog pasakyti, kad 2020 m. vasario mėnesį T. Rineras pralaimėjo pirmą savo kovą per daugiau nei dešimtmetį. Jis buvo laimėjęs net 154 kovas iš eilės, tarp jų iškovodamas olimpinį aukso medalį 2012 ir 2016 m. žaidynėse bei 6 pasaulio čempiono titulus. Pastarųjų jis iš viso turi net 10.

Iki šiol tik vienam žmogui, Japonijos legendai Tadahiro Nomura, pavyko laimėti tris olimpinius aukso medalius iš eilės, tad Tokijuje T. Rineras taikysis į šį rekordą. Iš viso per visą savo karjerą 208 cm ūgio galingai sudėtas, bet „meškiuku“ pravardžiuojamas prancūzas yra pralaimėjęs tik 9 dvikovas.

Jo pagrindiniu varžovu Tokijuje bus vietos sportininkas Harasawa Hisayoshi, pralaimėjęs prancūzui kovą dėl olimpinio aukso Rio.

Sydney McLaughlin – JAV bėgikė 400 m su barjerais rungtyje 2016 m. būdama vos 16 metų amžiaus pateko į Rio žaidynes, tapdama jauniausia amerikiete lengvaatlete žaidynėse nuo 1980 m. Rio de Žaneire ji kalnų nenuvertė ir iš kovos dėl medalių iškrito pusfinalyje, tačiau nuo tada stabiliai kilo į viršų gerindama savo rezultatus.

Žvaigždės statusą pasaulinėje atletikos arenoje S. McLaughlin atnešė puikus pasirodymas pasaulio čempionate Dohoje 2019 m. Pusfinalyje Rio čempionę amerikietę Dalilah Muhammad aplenkusi Sydney finale bėgo taip greitai, kad varžovei teko gerinti pasaulio rekordą, tad Sydney liko antra su sidabro medaliu. Tiesa, abi varžovės buvo puikios 4 po 400 estafetėje, kur amerikietės triumfavo su aukso medaliais ant kaklo.

Rimtą pareiškimą aukso medaliui Tokijuje S. McLaughlin pateikė birželio pabaigoje per JAV olimpinę atranką, kai 400 m su barjerais rungtyje pagerino pasaulio rekordą – 51,90. Ji dabar yra vienintelė moteris, kada nors bėgusi šią rungtį greičiau nei per 52 sek.

Janja Garnbret – laipiojimo uolomis Luka Dončičius. Taip galime juokais pavadinti didžiausią Slovėnijos olimpinę viltį. 22 metų sportininkė nepaklūsta gravitacijai ir yra kone geriausia pasaulio laipiotoja uolomis, šešis kartus pasaulio čempionė, ryškiausia šio sporto ambasadorė ne tik Europoje, bet ir pasaulyje.

Janjos tėvai sako, kad nuo mažumės ji karstėsi visur, kur galėjo – nuo baldų iki medžių. Pirmąjį pasaulio čempionato auksą slovėnę iškovojo būdama vos 17 metų, o Europos čempionate sidabro medaliu džiaugėsi dar dviem metais anksčiau. 2019 m. ji tapo pirmąja sportininke (vyru arba moterimi), laimėjusia visus 6 sezono pasaulio taurės etapus. Ant pasaulio taurės varžybų podiumo ji yra lipusi net 46 kartus. Ne aukso medalis J. Garnbret būtų tiesiog nusivylimas.

„Turiu atsakomybę parodyti pasauliui savo sporto šaką ir žadu mėgautis šia privilegija“, – „Time“ sakė ryškiausia ir didžiausia Slovėnijos olimpinė viltis.

Wilfredo Leonas – tinklininkas iš Kubos, vadinamas tinklinio Cristiano Ronaldo, tačiau žaidžia jis Lenkijos rinktinėje. Wilfredo būdamas vos 14 metų debiutavo nacionalinėje šalies vyrų rinktinėje, o jau 17-os buvo jos kapitonu. 2010 m. kubiečių kartą, kuriai šalyje yra prilipdyta „stebukladarių“ etiketė su W. Leonu tinklinio pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį, o 17-metis W. Leonas buvo vienas komandos lyderių, jauniausias istorijoje kapitonas pasaulio čempionatuose. Rašoma, kad pašokęs W. Leonas keliais siekia tinklo apačią.

Įspūdingas 202 cm ūgio tinklininko žaidimas neliko nepastebėtas ir jis sulaukė daug pasiūlymų iš užsienio klubų, sąlygos Kuboje žaidėjo netenkino, nebuvo tinkamos medicinos priežiūros, o viename interviu tinklininkas sakė, kad norėdami nusiprausti po treniruočių jie su komandos draugais rinktinėje turėjo patys atsinešti vandenį kibirais. 2013 m. jis paliko Kubą ir išvyko žaisti į Kazanės „Zenit“ ekipą, su kuria tapo CEV čempionų lygos laimėtoju 4 sezonus iš eilės.

Palikdamas gimtinę W. Leonas jau buvo susipažinęs su savo būsimąja žmona lenke Malgorzata, tad 2015 m. nusprendė atstovauti būtent Lenkijai, gavo šalies pilietybę, tačiau pagal tarptautinės federacijos taisykles naujai šaliai negalėjo atstovauti iki pat 2019 metų. Būtent tais metais su Lenkijos rinktine jis pasaulio taurės varžybose iškovojo sidabrą, o tai leido iškovoti tiesioginį kelialapį į Tokiją, kur W. Leonas debiutuos olimpinėse žaidynėse.

Lenkija yra 2014 ir 2018 m. pasaulio tinklinio čempionė (nepainioti turnyro su pasaulio taure), tačiau nuo 2004 m. olimpinėse žaidynėse lenkų tinklininkai keturis kartus iš eilės iškrito ketvirtfinalyje. Su W. Leonu priešakyje lenkai taikysis kur kas aukščiau.

Nyjah Hustonas – 26 metų sportininkas jau yra laikomas riedlenčių sporto veteranu, tačiau debiutuos olimpinėse žaidynėse kartu su savo sporto šaka. Amerikietis yra šiuo metu geriausiai apmokamas pasaulio riedlentininkas, tačiau kelias į sporto viršūnę buvo sunkus, kartais net žiaurus ir paženklintas tėvo smurtu.

Gimęs penkių vaikų šeimoje Kalifornijoje, sportininkas nuo vaikystės buvo auklėjamas griežto tėvo pagal rastafarizmo religiją. Tėvai vaikus maitino tik veganiškai, jie nelankė mokyklos, o buvo ugdomi namie. Kadangi tėvas Adeyemi pats važinėjo riedlente, vertė tai daryti ir visus vaikus, Nyjah pradėjo būdamas penkerių. Tėvas vertė vaiką sportuoti kasdien, kartais po kelias valandas ir šis netrukus ėmė rodyti talentą, sulaukė pirmųjų rėmėjų.

2006 m., kai Nyjah buvo 12, tėvas visą šeimą išvežė į privačią vila Puerto Rike, kur vertė sūnų dar sunkiau treniruotis privačiame riedlenčių parke, šis nebegalėjo važinėti po varžybas. Netrukus vaikų mama pabėgo nuo smurtaujančio vyro, bet vaikus jai pavyko susigrąžinti tik po metų. Likusi viena su 5 vaikais ji neturėjo pinigų, tad nepasiekęs net paauglystės Nyjah su savo riedlente išlaikė didelę šeimą.

Pirmąjį „X Games“ varžybų medalį jis iškovojo 16-os, dabar yra 12-os šių varžybų aukso medalių savininkas, keturis kartus pasaulio čempionas. Jo specializacija – street rungtis, kur važiuojama miesto gatves primenančioje trasoje su laiptais, pakilimais, turėklais ir pan. Tai viena iš dviejų olimpinių riedlenčių rungčių. N. Hustonas savo „Instagram“ paskyroje turi daugiau nei 4,6 mln. sekėjų, o jo turto vertė dabar siekia 12 mln. dolerių.

Leticia Bufoni – dar viena riedlenčių sporto atstovė. 28-erių metų Brazilijos žvaigždė neturi nieko bendro su Gianluigi Buffonu, tačiau yra viena populiariausių ir žinomiausių pasaulio riedlentininkių. Važinėti ji pradėjo būdama devynerių, tačiau tai labai nepatiko jos tėvui, kuris jos akyse sulaužė riedlentę ir uždraudė daugiau užsiimti šia veikla: „Aš buvau vienintelė mergaitė tarp dešimties berniukų kaiminystėje.“

Netrukus tėvas atlyžo, o Leticia darėsi vis geresnė ir geresnė. Būdama 14-os metų jaunoji brazilė išvyko į JAV dalyvauti „X Games“, 17-os laimėjo pirmąjį šių varžybų medalį, dabar yra tapusi šešis kartus čempione, 2015 m. laimėjo pasaulio čempionatą.

L. Bufoni yra viena iš riedlentininkių, kurią galima pasirinkti žymiajame „Tony Hawk`s Pro Skater“ žaidime, yra pozavusi ESPN žurnalui „The Body Issue“, yra pirma moteris, pasirašiusi sutartį su „Nike SB“, o 2018 m. „Forbes“ buvo pripažinta „Stipriausia moterimi tarptautiniame sporte“. „Instagram“ ji turi beveik 3 mln. sekėjų.

Olafas Tufte – gyva irklavimo sporto legenda, 45 metų norvegas varžysis savo septintosiose olimpinėse žaidynėse, kurios debiutavo dar 1996 metais Atlantoje. Gimtinėje O. Tufte dirba gaisrininku ir ūkininkauja.

Irkluoti norvegas pradėjo tik 18 metų, o būdamas 23-ejų su partneriu iškovojo pirmą pasaulio čempionato medalį – bronzą. 2000 m. Sidnėjaus žaidynėse dvivietėje valtyje O. Tufte tapo olimpiniu vicečempionu ir nusprendė persėsti į vienvietę. Šioje dukart laimėjo pasaulio čempionatą, o tada triumfavo Atėnų ir Pekino olimpinėse žaidynėse.

Po nesėkmės olimpiniame Londone norvegas grįžo į dvivietę valtį, kur su kitu porininku 2016 m. Rio žaidynėse laimėjo bronzos medalius, likę už Sauliaus Ritterio ir Mindaugo Griškonio nugaros. O. Tufte ne kartą yra varžęsis su abiem mūsų irkluotojais.

Tokijo žaidynėse norvegas jau sėdės keturvietėje valtyje. Ši norvegų valtis nebus varžybų favoritė, kaip ir paskutinėmis dienomis prisijungusi Lietuvos įgula, tačiau vien varžytis olimpinėse žaidynėse būnant 45-erių yra pagarbos vertas pasiekimas.

Stephanie Gilmore (Australija) ir Carissa Moore (JAV) – tikimasi, kad atitinkamai 33 ir 28 metų amžiaus banglenčių sportininkių kova papuoš pirmą kartą olimpinėse žaidynėse atsiradusią sporto šaką.

Havajuose gimusi amerikietė C. Moore pirmą „Surf League“ titulą laimėjo 2011 m., nutraukdama australės ketverių metų iš eilės dominavimą. Nuo tada abi banglentininkės dalijosi vieną titulą po kito: 2012, 2014 ir 2018 m. čempione tapo S. Gilmore, o 2013, 2015 ir 2019 m. – C. Moore.

S. Gilmore skrieti bangomis praėjo dar 10 metų amžiaus, o pasaulio čempione pirmą kartą tapo 2007 m., kai debiutavo tokio rango varžybose. Po debiutinio pergalingo sezono australė titulą laimėjo dar trejus metus paeiliui, kol galiausiai ją aplenkė amerikietė.

Amerikietė C. Moore pirmą kartą ant banglentės užlipo vos penkerių, o gal net ketverių – pati tiksliai nepamena. Ją skrieti bangomis išmokė tėvas, kuris buvo profesionalus atviro vandens plaukikas. Kai Carissai buvo dešimt, jos tėvai išsiskyrė, tačiau mergaitė panoro gyventi su tėčiu, mat jis liko Havajuose, prie vandenyno ir bangų. Pirmajame savo sezone tarp elito ji buvo pripažinta metų naujoke, o 2011 m. nutraukė S. Gilmore dominavimą būdama vos 18 metų, tapdama visų laikų jauniausia banglentinine (moterimi ar vyru), laimėjusia pasaulio čempionės titulą.

Masahiro Tanaka – bene didžiausia Tokijo olimpinių žaidynių beisbolo turnyro žvaigždė, mat profesionali JAV lyga (MLB) neleido aktyviems žaidėjams varžytis žaidynėse.

32 metų Japonijos beisbolo superžvaigždė yra kamuolių metėjas, o pastaruosius 7 metus jis žaidė būtent MLB lygoje, kur buvo sudaręs 7 metų 155 mln. JAV dolerių kontraktą su Niujorko „Yankees“ ekipa. Jis žaidė „Yankees“ klube visus 7 sezonus, o sutarčiai pasibaigus nusprendė grįžti į tėvynę ir bus viena ryškiausių olimpinio beisbolo turnyro žvaigždžių.

Įdomu, kad M. Tanaka turi olimpinių žaidynių patirties. Kai beisbolas paskutinį kartą buvo programoje, 2008 m. Pekine, jis žaidė Japonijos rinktinėje, kuri kovoje dėl bronzos nusileido JAV beisbolininkams. Žaidynėse namuose Japonija tikisi tik aukso.

Įdomu tai, kad softbolo ir beisbolo varžybos rengiamos ne Tokijuje, o Fukušimoje. Mieste, kuris 2011 m. po cunamio ir žemės drebėjimo prarado apie 20 tūkst. žmonių, o atominėje elektrinėje įvyko didžiausia pasaulyje avarija nuo Černobylio laikų.

Lisa Carrington – 32 metų Naujosios Zelandijos baidarininkės dominavimas šiame sporte dažnai lyginamas su Simone Biles dominavimu gimnastikoje. L. Carrington dalyvauja jau trečiose savo žaidynėse, 2012 ir 2016 m. ji tapo čempione vienviečių baidarių 200 metrų sprinto rungtyje, o Rio dar ir iškovojo bronzą 500 m rungtyje. 2012 m. ji tapo pirmąja istorijoje maorių genties atstove, olimpine čempione.

200 m sprinto rungtyje varžybų L. Carrington nėra pralaimėjusi jau daugiau nei dešimt metų, pasaulio čempione tapo 2011, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018 ir 2019 metais.

Tačiau Tokijuje ji mes sau kol kas didžiausią iššūkį ir dalyvaus net keturios rungtyse – 200 ir 500 metrų asmeninėse varžybose bei 500 m dviviečių ir keturviečių rungtyse. Tai ji jau darė 2018 m. pasaulio čempionate ir tada laimėjo savo 200 m asmeninę rungtį, o kitose trijose iškovojo antrąsias vietas. Bent trys iškovoti medaliai ją padarytų tituluočiausia visų laikų zelandiete pagal medalių skaičių, trys aukso medaliai – tituluočiausia apskritai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Robertas Tvorogalas
LRT IŠ TOKIJO 11