Sportas

2021.07.20 16:11

Top-10: didžiausios Tokijo olimpinių žaidynių superžvaigždės

Paulius Cubera, LRT.lt iš Tokijo2021.07.20 16:11

Iki Tokijo olimpinių žaidynių atidarymo liko tik trys dienos, o portalas LRT.lt pristato jums dešimt didžiausių ir garsiausių žvaigždžių, į kuriuos kryps daugiausia žiūrovų akių. Jeigu Tokijuje į žaidynes būtų įleisti žiūrovai, šių sportininkų pasirodymus neabejotinai stebėtų dešimtys tūkstančių, o eilės prie arenų lauktų atliekamų bilietų į varžybas. Deja, šįkart olimpinėmis žaidynėmis bus galima mėgautis tik per televiziją.

Naomi Osaka – japonė, viena didžiausių šeimininkų vilčių aukso medaliui, neseniai sulaukusi labai daug dėmesio neigiamo ir teigiamo, kai „French Open“ turnyre atsisakė kalbėti su žiniasklaida, motyvuodama prasta savo psichologine būkle. Vėliau ji pasitraukė iš turnyro ir praleido Vimbledoną dėl tų pačių psichologinių problemų. Pailsėjusi su šeima ir artimaisiais teniso superžvaigždė bandys šturmuoti Tokijo žaidynių moterų vienetų varžybas

Pagrindinė antrosios pasaulio raketės varžovė Tokijuje bus pirma raketė australė Ashleigh Barty, baltarusė Aryna Sabalenka (WTA-3) ir kitos. Iš pirmo reitingo 20-uko Tokijuje nesivaržys tik penkios tenisininkės, tad Tokijuje išvysime tikrai intriguojančias varžybas.

Novakas Džokovičius – šį sezoną serbas jau laimėjo visus tris iki šiol vykusius „Didžiojo kirčio“ turnyrus, tad sprendimas varžytis olimpinėse žaidynėse reiškia vieną – serbas pretenduoja į istorinį „Golden Slam“. Iki šiol tik legendinė Steffi Graf yra per vienerius metus laimėjusi visus keturis „Didžiojo kirčio“ turnyrus ir olimpinį auksą.

Tai bus X žaidynėse serbui. Dar 2008 m. Pekine jis laimėjo bronzą, bet Londono žaidynių pusfinalyje buvo įveiktas čempionu vėliau tapusio Andy Murray`aus, o prieš penkerius metus Rio žaidynėse jau pirmajame raunde pralaimėjo Juanui Martinui Del Potro. 20-ies „Didžiojo kirčio“ turnyrų čempionas tikrai gali geriau.

N. Džokovičius bus neabejotinas varžybų Tokijuje favoritas, mat čia nesivaržys nei Rogeris Federeris, nei Rafaelis Nadalis. Iš pirmojo ATP dešimtuko Tokijuje nematysime net penkių žaidėjų, tačiau serbui iššūkį bandys mesti Stefanos Tsitsipas, Danilas Medvedevas bei Alexanderis Zverevas.

Simone Biles – gimnastikos „G.O.A.T.“ vadinama sportininkė yra viena didžiausių Tokijo žaidynių superžvaigždžių apskritai. Rio ji laimėjo keturis aukso medalius ir vieną bronzos, o Tokijuje varžysis penkiose rungtyse. Jeigu laimėtų visus penkis aukso medalius, S. Biles pagal aukso medalių skaičių pavytų legendinę SSRS gimnastę Larisą Latyniną, kuri olimpine čempione irgi yra tapusi 9 kartus.

Gimnastikos sirgaliai ir specialistai ypač laukia S. Biles pasirodymo atraminio šuolio rungtyje, kur tikimasi, kad amerikietė atliks vadinamąjį „Jurčenko double pike“ šuolį. Iki šiol ji yra vienintelė moteris, atlikusi šį veiksmą varžybų metu.

Šio šuolio metu gimnastė šoka į orą per klubus sulenktomis kojomis, tačiau tiesiais keliais – tai vadinama „pike“ pozicija. „Double“ arba dublis reiškia, kad veiksmo metu atliekami du iš eilės tokie apsisukimai, o sunku ir tai, kad veiksmas turi būti pradedamas atsispyrimu nuo ožio nugara į priekį. Tad iki šiol per visą gimnastikos istoriją varžybų metu šį veiksmą yra atlikę tik 5 vyrai ir vienintelė moteris – S. Biles.

Katie Ledecky – penkių olimpinių aukso medalių savininkė Tokijuje varžysis keturiose laisvo stiliaus asmeninėse rungtyse – 200, 400, 800 ir 1500 m. Pastaroji moterims žaidynėse bus rengiama pirmą kartą, net K. Ledecky joje užtrunka 15 minučių. Greičiausiai išvysime ją plaukiant ir bent vienoje estafetėje.

Viena labiausiai dominuojančių plaukikių pastaraisiais metais, iškovojusi net 15 aukso medalių pasaulio čempionatuose, šiuo metu jai priklauso 400, 800 ir 1500 m laisvu stiliumi pasaulio rekordai.

Jeigu laimės auksą 800 m rungtyje, amerikietė tai padarys trečiose olimpinėse žaidynėse iš eilės, o toks pasiekimas yra labai retas. Bet dar įspūdingiau atrodo K. Ledecky planas 200 ir 1500 metrų rungtyse. 24-erių plaukikė bandys laimėti abi šias varžybas, nors jos vyks tą pačią dieną – tiek atrankos varžybose, tiek finalo plaukime abiejose rungtyse teks varžytis tą pačią dieną.

Kaip minėta, 1500 m rungties moterims iki šiol žaidynių programoje nebuvo, o abi varžybas vienose žaidynėse iki šiol yra laimėję tik 5 vyrai, tačiau rungtys niekada nevyko tą pačią dieną.

Ariarne Titmus – vos 20 metų Australijos plaukikė lietuviams greičiausiai yra mažai žinoma, tačiau pasiruoškite – jos pavardė Tokijuje skambės tikrai garsiai. „Terminatore“ vadinama plaukikė yra pagrindinė konkurentė, galinti „sugadinti“ olimpines žaidynes amerikietei K. Ledecky.

Ji yra vienintelė plaukikė, per pastaruosius keletą metų aplenkusi amerikietę olimpinėje rungtyje – 2019 m. pasaulio čempionate tuomet 18-metė australė laimėjo 400 m laisvu stiliumi rungtį, K. Ledecky aplenkdama net sekunde.

Birželį Australijos olimpinėje atrankoje A. Titmus plaukė tiesiog įspūdingai, pasiekdama geriausius sezono rezultatus pasaulyje tiek 200 m, tiek 400 m rungtyse, tad būtent ją, o ne K. Ledecky galime laikyti šių rungčių favorite. Australė dar startuos ir 800 m varžybose.

Galime neabejoti, kad šių dviejų plaukikių kova tikrai papuoš olimpinį baseiną.

Caelebas Dresselas – Rio laimėjo tik du aukso medalius, abu estafetėse, tačiau būtent po šių žaidynių šovė į plaukimo olimpą ir dabar yra vadinamas „naujuoju Michaelu Phelpsu“. 24 metų plaukikas 2017 m. pasaulio čempionate laimėjo septynis, o 2019-ųjų – šešis aukso medalius (iš viso – 8).

Tokijuje C. Dresselas plauks trijose asmeninėse rungtyse – 50 ir 100 m laisvu stiliumi bei 100 metrų peteliške – bei keturiose estafetėse. Visose šiose rungtyse jis arba kartu su komandos draugais yra laikomas favoritais aukso medaliui. Ar amerikietis gali laimėti net septynis aukso medalius?

Žinoma, iki M. Phelpso jam dar toli, bet būtent galingi C. Dresselo grybšniai Rio žaidynių 4 po 100 metrų estafetėje padėjo ir pačiam M. Phelpsui laimėti dar vieną aukso medalį. 8 medaliai viename pasaulio čempionate irgi yra pasiekimas, kurio neturi net ir pats M. Phelpsas, tad iš įspūdingos tatuiruotės lengvai atpažįstamas amerikietis jau yra palikęs savo pėdsaką istorijoje.

Jo kairės rankos tatuiruočių rankovę sudaro trys gyvūnai – aligatorius, lokys ir erelis. Aligatorius simbolizuoja jo „Alma Matter“ – tai yra Floridos universiteto simbolis. Riaumojantys lokys, C. Dresselo žodžiai tariant, yra jo sielos gyvūnas, puikiai atitinkantis sportininko dvasią. Plačiai sparnus išplėtęs erelis ant peties bei ant dilbio išpiešta JAV vėliava yra šalies simboliai, rodantys sportininko meilę tėvynei. Ant dešinės rankos dilbio C. Dresselas turi ištatuiruotus olimpinius žiedus – šiam piešiniui paaiškinimas nereikalingas.

Allyson Felix – tituluočiausia visų laikų JAV lengvaatletė, varžysis 400 m ir 4 po 400 m rungtyse, dar gali būti atrinkta ir į mišrią estafetę.

Laimėjusi bent vieną medalį, A. Felix turėtų jų 10 ir pasivytų legendinį Carlą Lewisą, kuris irgi turi 10 medalių ir iki šiol yra tituluočiausias visų laikų JAV lengvaatletis.

A. Felix tai bus jau penktosios olimpinės žaidynės karjeroje, dar 2004 m. Atėnuose ji laimėjo sidabrą 200 m varžybose, tai pakartojo ir Pekine, kur pirmą kartą su 4 po 400 m komanda tapo ir olimpine čempione. 2012 m. Londone ji pagaliau laimėjo asmeninę 200 m rungtį bei pridėjo du aukso medalius estafetėse (4 po 100 ir 4 po 400), o Rio dar sykį laimėjo šias estafečių rungtis, tačiau asmeninėse 400 m varžybose fotofinišu nusileido Shaunae Miller.

2018 m. A. Felix tapo mama, o jos dukra gimė neišnešiota po Cezario pjūvio bei pora mėnesių praleido intensyvioje priežiūroje. Nuo tada A. Felix kovoja už sportininkių mamų teises ir garsiai pasisako prieš spaudimą tokioms atletėms. Jos tuometė rėmėja „Nike“ spaudė sportininkę po gimdymo kuo greičiau grįžti į varžybas, pasiūlydama atletei 70 proc. mažesnį atlyginimą. A. Felix paprašė garantijų, kad nebus baudžiama, jeigu jos rezultatas kris tik dėl gimdymo, tačiau „Nike“ nesutiko ir tada atletė apie tai prabilo viešai. „Nike“ nutraukė rėmimo sutartį, tačiau viso pasaulio akyse nugalėtoja iš šios situacijos išėjo būtent A. Felix.

Shelly-Ann Fraser-Pryce – viena greičiausių visų laikų sprinterių, Jamaikos sportininkė ant olimpinių žaidynių podiumo 100 m rungtyje lipo jau trejose žaidynėse iš eilės, tiesa, po dviejų aukso medalių Pekine ir Londone prieš penkerius metus iškovojo tik bronzą. Vis dėlto 2019 m. ji susigrąžino 100 m rungties pasaulio čempionės titulą būdama jau 32 metų – vyriausia kada nors pasaulio čempione tapusi sprinterė.

Tiesa, jos kelias nebuvo lengvas. 2017 m. jis paskelbė esanti nėščia, dėl ko negins pasaulio čempionės titulo tų metų varžybose. Kaip teigė vėliau, sarėmiai sportininkei prasidėjo būtent žiūrint 2017 m. pasaulio čempionato 100 m rungties finalą (gal tai ženklas?), atletei teko atlikti Cezario pjūvį.

Nors į treniruotes jamaikietė grįžo po kelių savaičių, tačiau operacija padarė savo, teko sportuoti su specialiu pilvo įtvaru, o netrukus ir visai sustoti, buvo minčių net apie karjeros pabaigą. Vis dėlto S.-A. Fraser-Pryce pakeitė požiūrį į treniruotes, sakė, jog labiau atsipalaidavo ir jau 2018 m. vasarą pirmą kartą po gimdymo įveikė 11 sek. ribą. Pergalingame 2019 m. čempionato finale ji finišavo per 10,71 sek. – greičiausias asmeninis laikas nuo 2013 metų.

Luka Dončičius – apie slovėnų vunderkindą daug kalbėti lietuviams turbūt nereikia. 22 metų superžvaigždės magiją tūkstančiai lietuvių išvydo savo akimis olimpinės atrankos turnyre Kaune, kur slovėnai iš olimpinių žaidynių išmetė būtent Lietuvos rinktinę.

Vos 22 metų krepšininkas jau dukart per karjerą dalyvavo NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, dukart iš eilės pateko tarp penkių geriausių NBA sezono žaidėjų. NBA pirmenybėse praėjusiame sezone jis rinko po beveik 28 taškus, 8 atkovotus kamuolius ir 8,6 rezultatyvaus perdavimo per mačą, o tai iš esmės yra MVP verti skaičiai – niekas neabejoja, kad ilgai laukti šio titulo slovėnui neteks.

Tokijuje Slovėnija varžysis labai sudėtingoje grupėje su šeimininke Japonija, kuri NBA žaidėjų padedama stebina pasaulį draugiškose rungtynėse, Ispanija bei Argentina. Būtent C grupė geriausiai atitinka tradicinę „mirtininkų“ etiketę, tačiau patekimui į ketvirtfinalį pakanka trečios vietos. Žaidynės slovėnai pradės mūšiu su Argentina, vėliau žais su Japonija, o rugpjūčio pirmąją laukia mačas su Ispanija – tai turėtų būti šios grupės puošmena.

Eliudas Kipchoge – Kenijos bėgimo žvaigždei ir vienam garsiausių pasaulio lengvaatlečių tai bus jau ketvirtosios olimpinės žaidynėse, tiesa, maratone jis varžysis tik antrosiose. 2004 m. Atėnuose ji laimėjo 5000 m rungties bronzą, 2008 m. Pekine rezultatą pagerino iki sidabro, o 2016 m. Rio jau triumfavo maratono varžybose.

Superžvaigždės statusą keniečiui visame pasaulyje suteikė ne tik įspūdingi rezultatai, bet ir puikus charakteris – paprastu žmogumi visą gyvenimą išlikęs sportininkas niekada neatsisakys nusifotografuoti su gerbėju ar padovanoti jam autografą, visada patarimais padės jaunesniems kolegoms ir varžovams bei neaukštins savo pasiekimų.

Visą pasaulį jau ne kartą yra apskrieję straipsniai su E. Kipchoge treniruočių stovyklą Kenijos kaime, kur tiek gyva maratono legenda, tiek jo kolegos ir mokiniai gyvena gana spartietiškomis sąlygomis, patys gaminasi valgyti, patys skalbiasi ir nuolat bėga.

Tiesa, nuo komercinės sporto pusės nepavyksta pabėgti net ir tokiems atletams. 2019 m. E. Kipchoge antruoju bandymu sugebėjo įveikti maratoną greičiau nei per 2 valandas, specialiose būtent tam surengtose varžybose Vienoje. Nors tai nėra oficialus pasaulio rekordas, tačiau 36-erių bėgikas vis tiek yra vienintelis žmogus istorijoje, įveikęs šią, atrodo, mistinę ribą. Tiesa, nuo 2018 m. jam priklauso ir oficialus pasaulio rekordas – 2 val. 1 min. 39 sek.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.