Sportas

2016.08.07 20:49

Visai Rusijos delegacijai oficialiai uždrausta dalyvauti Rio de Žaneiro parolimpiadoje

BNS 2016.08.07 20:49

Visai Rusijos delegacijai sekmadienį buvo uždrausta varžytis rugsėjį Rio de Žaneire vyksiančiose parolimpinėse žaidynėse dėl sistemingo ir valstybės palaikomo dopingo vartojimo.

Tarptautinio parolimpinio komiteto (TPK) prezidentas Philipas Cravenas sakė, kad Rusijos narystės įšaldymas šioje organizacijoje reiškia, jog ši šalis negalės varžytis Rio de Žaneiro parolimpiadoje rugsėjo 7–18 dienomis.

TPK tiesiogiai pasmerkė Rusijos institucijų vaidmenį šiame skandale, bet neapkaltino šalies prezidento Vladimiro Putino. „Tragiška, kad tai yra padėtis, kai ne atletai apgaudinėja sistemą, o valstybės vadovaujama sistema apgaudinėja atletus“, – pabrėžė Ph. Cravenas.

„Dopingo kultūra, teršianti Rusijos sportą, kyla iš Rusijos vyriausybės ir dabar yra atskleista ne vienoje, o dviejose nepriklausomose ataskaitose, parengtose Pasaulinei antidopingo agentūrai (WADA)“, – pridūrė jis.

Šis griežtas sprendimas labai skiriasi nuo anksčiau priimto Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sprendimo leisti atskirų sporto šakų federacijoms pačioms nutarti, ar rusų atletai gali varžytis olimpiadoje.

TPK griežtai pasmerkė Rusiją, kurios sportininkai daug metų sistemingai vartodavo dopingą ir klastodavo tyrimus, įskaitant sukčiavimą per 2014 metų Sočio parolimpines žaidynes, praeitą mėnesį atskleistą WADA tyrėjo Richardo McLareno ataskaitoje. Kitoje ankstesnėje ataskaitoje buvo nušviesta, kaip buvo dangstomas Rusijos lengvaatlečių dopingo vartojimas.

R. McLareno ataskaitoje sakoma, kad vykdant valstybės palaikomą dopingo schemą, Rusijos parolimpinių atletų mėginiai būdavo pradanginami arba pakeičiami švariais.

Per 2012 metų Londono parolimpiadą Rusijos sportininkai pagal iškovotų medalių buvo antri.

„Medaliai svarbiau negu moralė“

Planuota, kad Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse dalyvaus 267 Rusijos sportininkai, atstovaujantys 18 sporto šakų. Dabar jie galėtų dalyvauti tik tuo atveju, jeigu tarptautinis teismas patenkintų apeliaciją, kurią Rusija turi teisę pateikti per tris savaites.

„Rusija turės 21 dieną pateikti apeliacijai – tai viskas, ką norėčiau pakomentuoti šiuo klausimu. Jeigu apeliacijos teismas nepalaikys, Rusijos parolimpiečiai negalės dalyvauti jokiose iš 18 sporto rungčių Rio de Žaneire“, – per spaudos konferenciją sakė Ph. Cravenas.

Rusijos parolimpinio komiteto prezidentas Vladimiras Lukinas pareiškė, kad Maskva pateiks apeliaciją dėl TPK sprendimo Lozanoje įsikūrusiam Sporto arbitražo teismui (CAS).

„Mūsų reakcija bus teisinė – kreipsimės į teismą dėl Tarptautinio parolimpinio komiteto, į Sporto arbitražo teismą Lozanoje“, – V. Lukinas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

„Manau, kad Rusijos vyriausybė katastrofiškai nuvylė savo parolimpiečius, – sakė Ph. Cravenas. – Bjauriuosi jų mąstysena, kad medaliai yra svarbiau negu moralė. Visiškas antidopingo sistemos sudarkymas prieštarauja taisyklėms ir smogia į pačią parolimpinio sporto dvasią.“

„Tai rodo įžūlią nepagarbą atletų sveikatai ir gerovei. Savaime aišku, kad parolimpiniame sporte tokiems dalykams nėra vietos. Jų šlovės troškimas bet kokia kaina smarkiai pakenkė viso sporto sąžiningumui ir įvaizdžiui“, – skundėsi TPK vadovas.