Sportas

2016.08.05 19:52

Laukiant olimpiados atidarymo nerimsta protestai ir brazilų aimanos

Penktadienio vakarą legendiniame Marakanos stadione sužibsianti olimpinė ugnis skelbs daugiau kaip dvi savaites truksiančios sporto šventės pradžią, tačiau ne visi Rio de Žaneiro gyventojai olimpinį deglą mieste sutiko džiaugsmingai, net priešingai – protestais.

Žmonės skaičiuoja olimpinėms žaidynėms išleistus milijonus, kai, sako, ligoninių koridoriuose miršta žmonės, o universitetų dėstytojams teko streikuoti 4 mėnesius, kad gautų atlyginimą. Šalis smukusi į giliausią ekonominę krizę per dešimtmečius.

„Mes protestuojame ne prieš olimpines žaidynes, o prieš tai, kaip buvo panaudoti joms rengti skirti pinigai. Organizatoriai pasitelkė savo įmones ir jos veikė korumpuotai, kad užsidirbtų daug pinigų“, – tvirtino Rio de Žaneiro universiteto darbuotojas Carlosas Abreu.

Didelius sporto renginius, ypač Rio de Žaneire, nagrinėjantis mokslininkas patvirtina, kad korupcijos tinkluose čia dingsta milžiniškos sumos, skirtos sporto renginiams – ar tai būtų Pan Amerikos žaidynės, Pasaulio futbolo čempionatas, ar olimpinės žaidynės.

„Kiekvienas toks renginys, o juos čia stebėjome jau visą dešimtmetį, mieste didino socialinę atskirtį ir palikdavo jį suskaldytą dar labiau, nei buvo anksčiau“, – konstatavo geografas, mokslininkas Christopheris Gaffney.

Kas gali skaldyti dar labiau, nei atimti namai. Ištisi lūšnynų kvartalai nugriauti rengiantis olimpinėms žaidynėms. Ir, lūšnynų gyventojai sako, svarbiausia, kad sugriautos ne tik sienos – sugriautos bendruomenės. Iškraustyti žmonės įsitikinę, kad olimpinės žaidynės – tik priedanga tiems, kurie nori čia vystyti nekilnojamojo turto projektus.

Apklausa rodo, kad apie 60 procentų brazilų mano, jog olimpinės žaidynės šaliai atneš daugiau žalos, nei naudos.

Net paties didžiausio ir brangiausio projekto nepavyko įgyvendinti skaidriai – ketvirtį olimpinėms žaidynėms skirto biudžeto prariję metro linijos pratęsimo darbai taip pat tiriami dėl galimos korupcijos.

„Rio de Žaneiras nebūtų, toks, koks yra yra šiandien, jei olimpinės žaidynės nebūtų katalizatorius. Ateityje bus kalbama apie Rio de Žaneirą prieš olimpines žaidynes ir daug geresnį Rio de Žaneirą po žaidynių“, – įsitikinęs Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas.

Tik tos viską pakeisti turinčios žaidynės jų pačių mieste retam Rio de Žaneiro gyventojui prieinamos. Vietiniams skirti bilietai neišpirkti.

Dažnam didesnis rūpestis – ne žaidimai, o duona. O ir pokyčių turįs atnešti olimpinių žaidynių palikimas gali tapti našta. Prabangiu kvartalu turėjęs tapti olimpinis kaimelis grasina tapti kvartalu vaiduokliu, būstai ten labai prastai perkami, žaidynėms atnaujintuose ir naujai pastatytuose sporto kompleksuose trūks renginių ir net nauja metro linija paprastiems miestiečiams atneš mažai naudos, nes jungia turtingųjų kvartalus.