Sportas

2016.08.02 14:45

Olimpietė: dopingo skandalas meta šešėlį visoms olimpinėms žaidynėms

LRT.lt2016.08.02 14:45

Ar tebesitęsiant Rusijos dopingo skandalui žaidynių žiūrovai visame pasaulyje galės be įtarumo žiūrėti, kaip sportininkai Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse varžosi, kas iš jų yra greitesnis, šoklesnis ir stipresnis? O jų bus išties daug – vien 2012 m. Londono olimpines žaidynes stebėjo daugiau kaip pusė pasaulio gyventojų – net 3,6 mlrd.

Ketverių olimpinių žaidynių dalyvė britė Paula Radcliffe, kuri garsėja kaip aktyvi kovotoja už sportą be dopingo, mano, kad Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sprendimas nepašalinti visos Rusijos komandos iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių gali ypač neigiamai paveikti auditorijos pasitikėjimą.

„Skeptikams tai gali sukelti abejonių apskritai dėl visų žaidynių“, – sakė ji CNN korespondentui telefonu iš Font Romeu Pietų Prancūzijoje, kur olimpinėms žaidynėms rengiasi Didžiosios Britanijos lengvaatlečiai.

„Visa tai panašu į „Tour de France“ problemas, – priminė ji apie dviračių sporto dopingo problemas. – Bijau, kad lengvojoje atletikoje neprasidėtų tai, kas vyksta dviračių sporte; su sportu susiję žmonės tokių paralelių greičiausiai išvengs, tačiau kas gali užtikrinti, kad tokios nuomonės nesusidarys paprasti žmonės, kai vis kyla abejonių, ar iš tiesų galima patikėti visu tuo, ką matome per varžybas.“

TOK sprendimas reiškia, kad Rusijos sportininkams bus leista dalyvauti Rio de Žaneire, jei jie atitiks griežtus dopingo kontrolės kriterijus, neturės nuobaudų dėl dopingo vartojimo ir jei jiems varžytis leis jų sporto šakos tarptautinė federacija.

Kalbėdamas su žurnalistais TOK prezidentas Thomas Bachas teigė, kad Tarptautiniam olimpiniam komitetui priimti sprendimą buvo nelengva ir kad sprendimas patiks ne visiems. „Tiesiog norime būti teisingi visiems nesusitepusiems pasaulio sportininkams ir juos apsaugoti“, – teigė T. Bachas.

P. Radcliffe nuomonė visiškai kitokia: „Tai buvo diena, kai TOK mėgino apginti organizacijos interesus, o ne idealus. Tai smūgis visiems sąžiningiems sportininkams, kurie tikisi gerai pasirodyti olimpinėse žaidynėse. TOK turėjo galimybę pasielgti priešingai: priimti radikalų sprendimą, grąžinti žaidynes prie ištakų, prie šiuolaikinio olimpinio judėjimo pradininko Pierre`o. de Coubertino idėjų ir žengti didelį žingsnį kovoje su dopingu sporte. Jei visai Rusijos komandai būtų buvę uždrausta varžytis, tai kitos šalys būtų išgirdusios aiškią žinią – jūsų lauks toks pat likimas, jei elgsitės taip, kaip Rusija.“

Neišnaudota galimybė

Po to, kai lapkričio mėnesį Pasaulio antidopingo agentūra (WADA) paskelbė nepriklausomos komisijos ataskaitą, dokumento rengimui vadovavęs pirmasis agentūros prezidentas Dickas Poundas paragino Tarptautinę lengvosios atletikos federaciją (IAAF) iškart uždrausti Rusijos lengvaatlečiams varžytis tarptautinėse varžybose.

IAAF taip ir pasielgė, padariusi išimtį tik vienai Rusijos lengvaatletei Darijai Klišinai, kuri treniruojasi Jungtinėse Valstijose ir nėra priklausoma nuo Rusijos sistemos. Jai bus leisti varžytis olimpinėse žaidynėse su Rusijos vėliava.

Prieš tai, kai TOK Vykdomasis komitetas priėmė sprendimą, buvęs TOK viceprezidentas D. Poundas paragino buvusius kolegas draudimą pritaikyti visai Rusijos olimpinei komandai.

„Manau, kad TOK turėjo galimybę sustiprinti savo pozicijas, tačiau ja nepasinaudojo“, – teigė jis CNN po to, kai sprendimas buvo paskelbtas.

D. Poundas, kuris nuo 1978 m. buvo atsakingas už TOK televizijos transliacijų ir rėmimo sutartis, pridūrė: „Finansiškai tokie atvejai nėra reikšmingi – net jei Rusijos komanda ir būtų buvusi pašalinta, o Rusijos transliuotojams būtų buvę grąžinti pinigai. Mano manymu, žaidynių rėmėjai būtų visiškai pritarę sprendimui uždrausti Rusijos komandai dalyvauti žaidynėse.“

„Neryžtinga ir aptaku“

Jungtinės Karalystės Salfordo universiteto sporto verslo profesorius Simonas Chadwickas teigė, kad olimpiniam prekės ženklui ir visiems, kas su juo susiję, skandalas neišvengiamai turės poveikį.

„Poveikis olimpinių žaidynių prekės ženklui keleriopas, – teigė profesorius. – Olimpiniam judėjimui pakenkė tai, kad dėl dopingo vartojimo kompromituojamos varžybos. Be to, skandalas kilo olimpiniais metais, tad jo poveikis yra didesnis; ir vietoj to, kad elgtųsi ryžtingai, TOK priima neryžtingus ir aptakius sprendimus. Jei žmonės nepasitiki prekės ženklu, jie gali prarasti susidomėjimą. Olimpinių žaidynių atveju tai galėtų reikšti, kad ilgainiui mažės auditorija.“

S. Chadwickas nemano, kad olimpinių žaidynių partneriai pasitrauks iš Rio de Žaneiro žaidynių, tačiau teigė, kad jam bus įdomu stebėti, ar sutartys bus atnaujintos prieš 2018 m. žiemos olimpines žaidynes ir kitas vasaros olimpines žaidynes dar po dvejų metų. Jis taip pat išreiškė abejonę, ar dopingo skandalas turės įtakos šių olimpinių žaidynių transliacijų žiūrovų skaičiui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.