Sportas

2021.06.24 16:46

Įtarimai korupcija dėl dopingo sunkiaatlečių pasaulyje: kaltinimai pareikšti trims sunkiosios atletikos federacijos lyderiams

LRT.lt2021.06.24 16:46

Tarptautinė testavimo agentūra (ITA), kuri padeda kurti ir prižiūrėti antidopingo programas, užbaigė Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos (IWF) tyrimą, kuris atskleidė įtarimus korupcija dėl dopingo, aplaidumą ir bandymus nuslėpti dopingo vartojimo atvejus tarp pagrinindių sunkiosios atletikos atstovų.

Kaip teigia tinklapis insidethegames.biz tyrimas buvo pradėtas po to, kai šio sporto skandalai buvo atskleisti Vokietijos nacionalinio transliuotojo ARD televizijos sukurtame dokumentiniame filme „Lordo of the Lifters“ praeitų metų sausio mėn. ir po Richardo McLareno tyrimo rezultatų, paskelbtų praeitų metų liepą. ITA tyrimas apėmė 2009-2019 m.

ITA pateikė kaltinimus pagal pasaulio antidopingo kodeksą trims sunkiosios atletikos lyderiams: buvusiam IWF prezidentui Tamasui Ajanui, kuris iš pareigų pasitraukė tik praėjusiais metais, viceprezidentui Nicolae Vladui ir Europos sunkiosios atletikos federacijos prezidentui Hasanui Akkusui.

Kaip teigia „Associated Press“, šie asmenys buvo apkaltinti dėl įvairių grubių pasaulio antidopingo kodekso pažeidimų. T. Ajanui ir N. Vladui yra siūlomas suspendavimas iki gyvos galvos, o H. Akkusui 4 metų trukmės suspendavimas. Jiems nesutikus su kaltinimais ITA kreipsis į Tarptautinį sporto arbitražo teismą.

ITA teigia, kad išnagrinėjo 146 galimų dopingo pažeidimų atvejus, o kai kurių ištirti negalėjo dėl organizacijos chaotiško organizacinio proceso, aplaidumo, bendrininkavimo ar bandymo nuslėpti dopingo atvejus.

Vienas iš ištirtų atvejų yra susijęs su Rumunijos atlete, Roxana Cocos, kuri laimėjo sidabro medalį Londono olimpinėse žaidynėse praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai jos testai nustatė steroidų vartojimą ir ji buvo apkaltinta sukeitusi tyrimų mėginius, o tuomet buvo laikinai suspenduota. Tačiau atletė dalyvavo žaidynėse, o tuo metu IWF prezidentu buvo T. Ajanas, o Rumunijos sunkiosios atletikos federacijai vadovavo N. Vladas. ITA tyrime teigiama, kad atletė niekada neturėjo dalyvauti žaidynėse dėl akivaizdžių dopingo pažeidimų.

Tiesa, iš atletės medalis vėliau buvo atimtas, kai jos tyrimai buvo pakartoti.

Insidethegames.biz teigimu šis tyrimas gali lemti ir Turkijos iškritimą iš Tokijo olimpinių žaidynių – sunkiaatlečių tarpe Turkija turi tris atstovus.

Teigiama, kad Turkijos sunkiosios atletikos federacija, kurios prezidentu tuo metu buvo H. Akkusas, yra kaltinama dėl bendradarbiavimo su IWF siekiant išlikti nenubaustai dėl 17 dopingą vartojusių atletų 2012 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.