Sportas

2021.06.23 17:03

ES piktinantis UEFA sprendimu dėl Miuncheno, Vengrijos stadionai nušvis nacionalinės vėliavos spalvomis

BNS2021.06.23 17:03

Keletas Vengrijos futbolo klubų trečiadienį per Europos futbolo čempionato Vokietijos ir Vengrijos komandų varžybas apšvies savo stadionus nacionalinės vėliavos spalvomis, abiejose šalyse įsiplieskus ginčams dėl Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) sprendimo. 

Antradienį UEFA atmetė Miuncheno miesto planus per Europos čempionato Vokietijos ir Vengrijos rinktinių rungtynes apšviesti „Allianz“ areną vaivorykštės spalvomis, taip išreiškiant paramą LGBT bendruomenei ir protestą prieš vieną Vengrijoje priimtą įstatymą.

Protestuojant prieš šį UEFA sprendimą, kurį pasmerkė Vokietijos užsienio reikalų ministras ir Vokietijos LGBT grupės, varžybų dieną vaivorykštės spalvomis nušvis kiti svarbūs Miuncheno objektai ir kai kurie Vokietijos stadionai.

Vengrijos didžiausio futbolo klubo „Ferencvaros“ prezidentas Gaboras Kubatovas antradienį paragino Vengrijos klubus nušviesti savo stadionus nacionalinėmis spalvomis.

Pasak G. Kubatovo, kuris taip pat yra premjero Viktoro Orbano valdančiosios partijos „Fidesz“ pirmininko pavaduotojas, šią iniciatyvą paskatino vienos kraštutinių pažiūrų „Ferencvaros“ grupės skundai dėl „provokuojančių naujienų“ apie vaivorykštės vėliavos spalvas Miunchene.

„Nuspalvinkime visą stadioną raudona, balta ir žalia spalvomis! Tėvynė – visų svarbiausia!“, – feisbuke parašė G. Kubatovas.

Prie šios iniciatyvos planuoja prisijungti ir kiti klubai, įskaitant MTK klubą Budapešte ir DVSC – rytiniame Debrecene. Abiejų šių klubų vadovybė yra susijusi su „Fidesz“ politikais.

Vengrijos valstybinės operos direktorius Szilveszteras Okovacsas taip pat pranešė, kad vienas iš jo įstaigai priklausančių pastatų Budapešte taip pat nušvis nacionalinės vėliavos spalvomis.

Antradienį Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto pareiškė, kad UEFA priėmė „teisingą sprendimą“ atsisakydama padėti surengti „politinę provokaciją“ prieš Vengriją.

Nacionalistinių pažiūrų 58 metų V. Orbanas, aistringas futbolo sirgalius ir nacionalinės komandos rėmėjas, pastaraisiais mėnesiais daro didelį teisinį spaudimą LGBT bendruomenei.

Likus kelioms valandoms iki „Euro 2020“ mačo tarp Vengrijos ir Portugalijos komandų praėjusią savaitę Vengrijos parlamentas priėmė įstatymą, draudžiantį homoseksualumo ir lyties keitimo „skatinimą“ tarp nepilnamečių. Šio įstatymo kritikų teigimu, naujasis teisės aktas yra dar griežtesnis nei Rusijos kovos su „gėjų propaganda“ įstatymas.

Praėjusiais metais Vengrija uždraudė homoseksualioms poroms įsivaikinti vaikus. Šį žingsnį, kaip reta, sukritikavo vienas žymus šalies sportininkas.

Socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame įraše, sulaukusiame prieštaringų gerbėjų reakcijų, Vokietijos „RB Leipzig“ gretose rungtyniaujantis Vengrijos vartininkas Peteris Gulacsi išreiškė solidarumą su „vaivorykštės šeimomis“ ir teigė, kad „visi turi teisę į lygybę“.

Tuo tarpu aukšto rango Europos Sąjungos pareigūnas pareiškė, kad negali rasti „jokio pagrįsto pateisinimo“ UEFA sprendimui atmesti Miuncheno miesto planus per Europos čempionato Vokietijos ir Vengrijos rinktinių rungtynes apšviesti „Allianz“ areną vaivorykštės spalvomis.

Atmesdama Miuncheno prašymą savo pareiškime UEFA pareiškė suprantanti siūlymo autorių norą skatinti įvairovę ir įtrauktį, bet pabrėžė, kad ji yra „politiniu ir religiniu požiūriu neutrali organizacija“.

„Taip, man labai sunku suprasti, ką UEFA bando padaryti stodama prieš šią Miuncheno miesto tarybos iniciatyvą“, – per spaudos konferenciją prieš trečiadienio mačą sakė Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Margaritis Schinas.

„Tiesą sakant, aš nerandu tam jokio pagrįsto pateisinimo“, – pridūrė jis.

Pasak M. Schino, šis sprendimas jį dar labiau nustebino todėl, kad Europos futbolo organizacija anksčiau palaikė įtraukties ir kovos su rasizmu kampanijas.

„Jie palaikė visas geras iniciatyvas. Dabar staiga jie iš to padaro problemą“, – kalbėjo pareigūnas.

UEFA, kaip čempionato organizatorė, turinti teisę priimti galutinį sprendimą, nurodė, kad turi atmesti Miuncheno prašymą dėl politinio konteksto, nes jame slypi „žinia, nukreipta prieš Vengrijos nacionalinio parlamento priimtą sprendimą“.

Trečiadienį trumpame pareiškime UEFA nurodė, kad politinį pareiškimą sprendime įžvelgusieji jį suprato neteisingai.

„Priešingai, pats prašymas buvo politinis, susijęs su Vengrijos futbolo komandos dalyvavimu stadione šio vakaro rungtynėse su Vokietija, – nurodė asociacija. – UEFA vaivorykštė nėra politinis simbolis, o mūsų tvirtų įsipareigojimų siekti įvairesnės ir labiau įtraukios visuomenės ženklas“.

Miuncheno mero Dieterio Reiterio prašyme miesto tarybos vardu aiškiai nurodyta, kad tokiu būdu norima išreikšti protestą prieš Vengrijos parlamentarų praėjusią savaitę priimtą įstatymą, pagal kurį bus neteisėta rodyti bet kokią medžiagą LGBT tema nepilnamečiams asmenims.

Žmogaus teisių organizacijos pasmerkė šį teisės aktą kaip diskriminuojantį LGBT bendruomenę ir siejantį homoseksualumą su pedofilija.

Trečiadienį Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pažadėjo imtis veiksmų, kad užkirstų kelią šio įstatymo, kurį dar turi patvirtinti Vengrijos prezidentas, įsigaliojimui.

„Vengrijos įstatymas yra gėda“, – pareiškė ji.

Atsakydamas Budapeštas trečiadienį „gėda“ pavadino EK vadovės pareiškimą.

„Europos Komisijos pirmininkės pareiškimas yra gėda, nes jis pagrįstas melagingais įtarimais “, – sakoma vyriausybės pranešime.

Šis pareiškimas „skelbia šališką politinę nuomonę iš anksto neatliko neatlikus nešališko tyrimo “, pareiškė Vengrijos valdžia.

Antradienį UEFA nurodė mananti, kad „su diskriminacija galima kovoti tik glaudžiai bendradarbiaujant su kitais“, ir informavo pasiūliusi Miunchenui stadioną vaivorykštės spalvomis apšviesti birželio 28-ąją, kai bus minima Christopherio (Kristoferio) Gatvės diena, ar liepos 3–9 dienomis, kai šiame mieste vyks Christopherio Gatvės dienos savaitė. Futbolo organizacija pabrėžė, kad tokios datos „geriau derėtų su esamomis rungtynėmis“.

Keli kiti Vokietijos stadionai, kuriuose nevyks futbolo čempionatas „Euro 2020“, pranešė nušvisiantys vaivorykštės spalvomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.