Sportas

2016.08.02 14:46

Smukus ekonomikai brazilams prabangių olimpinio miestelio butų nereikia

Laura Tautvaišaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.02 14:46

Iki olimpinių žaidynių – vos daugiau nei savaitė. Vis daugiau sportininkų įsikuria Rio de Žaneire. Nors iš pradžių ne viena delegacija skundėsi, kad olimpinis kaimelis neparengtas, problemos greitai sprendžiamos. Daug didesnę problemą teks spręsti pasibaigus žaidynėms – niekas neperka būstų prabangiu gyvenamuoju kvartalu turėjusiame tapti miestelyje.

Kvartalas vakarinėje Rio de Žaneiro dalyje turėtų tapti prabangia vieta gyventi, butų kainos čia nuo 200 iki daugiau kaip 800 tūkst. eurų. Bet tik po to, kai iš 31 namo išsikraustys Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyviai. Jie į olimpinį miestelį pradėjo kraustytis sekmadienį, tik būstai delegacijoms nepasirodė panašūs į rojaus kampelį. Argentiniečiai ir australai išsikraustė į viešbučius. 

„Buvo didelių nuotekų iš vamzdyno aplink atvirus laidus ir elektros įrenginius. Elektra ir vanduo nėra geras derinys“, – pasakoja Australijos delegacijos vadovė Kitty Chiller.

Rio de Žaneiro meras iš pradžių kandžiai sakė, kad padarytų viską, net pastatytų kengūrą priešais pastatą, jog australai jaustųsi kaip namuose. Po to pats pripažino, kad pastatas, kuriame turėjo įsikurti Australija, buvo blogiausios būklės.

Tačiau skundėsi ir kiti. Vieniems nebuvo karšto vandens, kitų kambariuose neveikė tualetai. Tokie skundai buvo dar vienas smūgis Brazilijai. Šalis bando įtikinti, kad žaidynės vyks sklandžiai, nors bilietai į varžybas perkami prastai ir šalies gyventojai apskritai apatiški.

„31 pastatas, 3600 apartamentų turi būti parengti vienu metu. Neįmanoma visus juos paruošti be trūkumų. Kiekvienas olimpinis kaimelis kiekvienose olimpinėse žaidynėse susiduria su ta pačia problema. Juk visi turime problemų ir namuose, ar ne? Daug kartų tenka kviesti elektriką, santechniką“, – aiškina Brazilijos olimpinio komiteto prezidentas Carlosas Arthuras Nuzmanas.

Buvo, kas šiuos žodžius priėmė tiesiogiai. Ir nors miestelyje, kad ištaisytų trūkumus, ištisomis paromis dirba apie 600 žmonių, kai kurios šalys, pavyzdžiui, Italija, pačios pasisamdė meistrus.

Šiandien Australija jau turėtų baigti kraustytis į olimpinį miestelį ir giria organizatorius, kaip operatyviai išspręsta daugelis problemų. Ir nors Australijos delegacijos vadovė, atvykusi jau į penktąsias olimpines žaidynes, iš pradžių sakė, kad dar nėra mačiusi tokių neparuoštų būstų, kartu tikina, kad tai gražiausias olimpinis miestelis, kokiame teko lankytis.

Miestelio laikinuosiuose pastatuose įkurta poliklinika, sporto kompleksas ir didžiausiu pasaulyje vadinamas restoranas. Čia galėtų tilpti penki lėktuvai, bet suplanuota 7000 vietų. Visą parą veiksiančioje valgykloje ketinama patiekti 700 tūkst. porcijų maisto per dieną.

Per žaidynes šis miestelis pagal gyventojų skaičių bus didesnis už Palangą. Bet kai 18 tūkst. žmonių, pasibaigus sporto šventei, išsikraustys, lig šiol didžiausiame olimpiniame miestelyje gali tapti labai niūru. Jis turėjo tapti tvarių olimpinių žaidynių pavyzdžiu, gyvenamuoju kvartalu su teniso aikštelėmis, baseinais ir parku. Tai atrodė realu kuriant planus, kai Brazilija išgyveno pakilimą, tačiau šalies ekonomikai smukus į giliausią per dešimtmečius krizę, prabangių butų niekam nebereikia. Iš 3600 parduota tik 240. Ir net planavusieji įsigyti apsigalvoja – jei ne dėl pinigų, tai dėl nenoro būti vienišais milžiniško komplekso gyventojais nuošaliame Rio de Žaneiro rajone.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.