Sportas

2021.06.22 19:25

Pralaimėta paskutinė instancija: Rapšio varžovo Sun Yango olimpinėse žaidynėse nebus

LRT.lt2021.06.22 19:25

Pastaraisiais metais vienu pagrindiniu Dano Rapšio varžovų baseine buvęs kinas Sun Yangas negalės dalyvauti Tokijo olimpinėse žaidynėse. Dopingo vartojimo byloje olimpinis čempionas pralaimėjo paskutinį mūšį.

Dar 2018 m. rugsėjį S. Yango namuose Kinijoje apsilankiusiems antidopingo specialistams plaukikas neleido palikti namų su jo kraujo ir šlapimo mėginiais. Pranešama, kad kinas įsakė asmens sargybiniams plaktuku mėginius sudaužyti.

Iš pradžių dėl šio pažeidimo kinas buvo iš sporto išmestas 8 metams, tačiau aukščiausia teismo instancija, Šveicarijos aukščiausiasis tribunolas, grąžino Sporto arbitražo teismui (CAS) bylą nagrinėti iš naujo.

CAS nusprendė galiausiai S. Yangą iš sporto išmesti ketveriems metams, skaičiuojant nuo 2020 m. vasario mėnesio. Tai reiškia, kad kinas negalės ginti savo 2016 m. žaidynėse iškovoto čempiono titulo 200 m. laisvu stiliumi rungtyje ir 400 m. distancijoje laimėto sidabro medalio. Abiejose šiose rungtynes varžosi ir D. Rapšys.

Tiesa, S. Yangas galėtų varžytis kitose olimpinėse žaidynėse, kurios 2024 m. vyks Paryžiuje. Tuo metu plaukikui bus 32 metai.

Šveicarijos aukščiausiasis tribunolas grąžino bylą CAS dėl to, kad vienas iš trijų teisėjų kolegijos narių, socialiniuose tinkluose rodė neapykantą Kinijai, taip galimai neišlaikydamas nešališkumo plaukiko atžvilgiu.

Įdomu, kad po 2018 m. skandalo Tarptautinė plaukimo federacija (FINA) tik įspėjo S. Yangą ir niekaip jo nenubaudė. Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) tuomet kreipėsi į CAS, bylos nagrinėjimas buvo toks ilgas, kad net ir susitepęs dopingu S. Yangas galėjo varžytis 2019 m. pasaulio čempionate.

Jame australas Mackas Hortonas ant nugalėtojų pakylos atsisakė S. Yangui spausti ranką, su juo kartu nesifotografavo. Vėliau taip pat su kinu elgėsi ir britas Duncanas Scottas.

Dar 2014 m. S. Yangas buvo pirmą kartą pagautas vartojant dopingą, tačiau tuomet baudą jam skyrė Kinijos, o ne tarptautinės institucijos. Jam skirta vos 3 mėnesių bauda, apie kurią paskelbta tik jau diskvalifikacijai pasibaigus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.