Sportas

2016.08.02 14:46

Rio olimpinėse žaidynėse – mėginimai užkirsti kelią smurtui gatvėse

Laura Tautvaišaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.02 14:46

Didžiausią nerimą laukiant Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių kelia saugumas mieste. Nors baiminamasi teroristinių išpuolių, ne mažesnis susirūpinimas kyla ir dėl to, ar pavyks užkirsti kelią įprastam smurtui gatvėse – didmiestyje kasmet nužudoma tūkstančiai žmonių ir dešimtys policininkų.

Chaotiško 12 milijonų gyventojų Rio de Žaneiro miesto gatvėse smurtas – įprastas. Per pirmus penkis šių metų mėnesius nužudyta daugiau nei 2 000 žmonių – 14 procentų daugiau nei pernai, tad situacija mieste blogėja. Nusikaltėlius atgrasyti metamos milžiniškos pajėgos – 85 000 policininkų, karių ir kitų saugumo pajėgų darbuotojų. Prieš ketverius metus Londone dirbo perpus mažiau pareigūnų.

„Gatvėse dirbu daugelį metų ir pirmą kartą jaučiuosi saugi čia eidama, nes yra policijos. Deja, patruliuojama čia tik dėl Olimpinių žaidynių. Joms pasibaigus nusikaltėliai grįš. Mieste labai pavojinga ir neturime policijos apsaugos“, – teigia pardavėja Vera Reis.

Ir išties, kaip jaustis saugiam, jei oro uoste pasitinka plakatai su Užrašais „Sveiki atvykę į Pragarą“, o juos iškėlė patys policininkai.

„Esame čia, kad vietiniams ir užsienio turistams parodytume Brazilijos realybę. Jie kvailinami, kaip ir mes. Turite suprasti, kad čia nėra viešojo saugumo“, – atvirauja policininkas Alexandre`as Neto.

Tad sunku tikėti Brazilijos politikų žodžiais, kad jie yra tikri galintys apsaugoti pusę milijono turistų ir sportininkų. Protestuojantys policininkai ne tik skundžiasi negaunantys atlyginimų, sako, trūksta lėšų kurui ar tiesiog tualetiniam popieriui nuovadose. Gniuždo juos ir tai, kad penkios dešimtys jų kolegų Rio de Žaneire šiemet buvo nužudyti.

Kovojant su kasdieniu smurtu tenka kliautis savo jėgomis, o mėgindama užkirsti kelią terorizmui, Brazilija kliaujasi ir tarptautiniu bendradarbiavimu. Šalyje veikiantis saugumo koordinavimo centras esą keičiasi informacija su 250 pareigūnų iš 55 šalių. Praėjusią savaitę, gavusi duomenų iš amerikiečių, policija suėmė 10 brazilų, kurie esą simpatizavo „Islamo valstybei“ ir aptarinėjo galimybę surengti išpuolį per Olimpines žaidynes. Tačiau jie nevertinti kaip rimta grėsmė.

Brazilijos gynybos ministras Raulis Jungmannas sako, kad kitų šalių žvalgybos nėra pranešusios apie realią ar galimą teroristinės atakos Brazilijoje grėsmę.

Sekmadienį atidarius olimpinį kaimelį Rio de Žaneire žengta ir į kitą saugumo lygį – ėmė patruliuoti Brazilijos ginkluotosios pajėgos. Tačiau saugus tikrai nebesijaučia Naujosios Zelandijos sportininkas, tiesa, ne olimpinės komandos narys, kuris socialiniuose tinkluose pranešė, kad mieste ji pagrobė policijos uniformas vilkėję vyrai, nuvežė prie bankomato ir privertė išgryninti pinigų.

Dar birželį Rio de Žaneire užpulta Australijos parolimpietė sakė, kad kai tai nutinka tau pačiam, supranti, koks tai pavojingas miestas. Ir net jei pavyks milžiniškomis saugumo pajėgomis išbaidyti užpuolikus iš gatvių, retas viliasi, kad jie negrįš žaidynėms pasibaigus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt