Sportas

2016.08.02 14:47

Likus dviem savaitėms iki olimpiados, Brazilija skuba baigti pasirengimo darbus

Laura Tautvaišaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.02 14:47

Jau kitą penktadienį Rio de Žaneire prasidės vasaros olimpinės žaidynės. Laukimą temdo susirūpinimas, ar Brazilijai pavyks laiku baigti pasirengimo darbus, ar tikrai Zikos virusas nekelia pavojaus sportininkams bei turistams ir, svarbiausia, ar bus užtikrintas saugumas, kai Rio de Žaneiro gatvėse smurtas įprastas, o praėjusią savaitę net suimta brazilų grupelė, simpatizavusi islamo valstybei ir aptarinėjusi galimybę surengti išpuolį per olimpines žaidynes.

Ipanemos ir Copacabanos paplūdimiai ir, rodos, nesibaigiantis karnavalas. Toks Rio de Žaneiro įvaizdis pasaulyje – gyvenimą švenčiančio miesto. Bet artėjant didžiausiai šventei mieste – olimpinėms žaidynėms – daugelis pamiršo nerūpestingą gyvenimą. Pasirengti viso pasaulio laukiamai sporto šventei Brazilijai, kurios ekonomika smukusi į gilią recesiją, buvo didelis iššūkis. Ir daug kas kelia susirūpinimą – saugumo padėtis, vandens užterštumas, skubėjimas laiku baigti infrastruktūros darbus ir jau seniai Braziliją kankinantis Zikos virusas.

„Rio de Žaneiras nėra Zikos paplitimo centre. Tikimybė turistui užsikrėsti Zika čia, Brazilijoje, per olimpines žaidynes, yra mažiau nei 1 iš pusės milijono, praktiškai nulinė“, – tikino Brazilijos sveikatos apsaugos ministras Ricardo Barrosas.

Ir dar vienas skaudulys. Gvanabaros įlankos vandens užterštumas – stulbinamo masto, juk čia pastebėta net plūduriuojančių sofų.

„Buvome užsibrėžę tikslą išvalyti 80 proc. į Gvanabaros įlanką patenkančių nuotekų. Rezultatai pakilo nuo, atrodo, 15 iki 48 proc. Turėjome pasiekti 80, nepavyko išpildyti 32 procentinių punktų. Ar tai blogai? Taip. Būtų buvę idealu pasiekti 80 procentų, bet nėra taip, kad nieko nepadarėme“, – teigė Rio de Žaneiro meras Eduardo Paesas.

Nors nuogąstauta, kad užteršto vandens bakterijos gali kelti grėsmę net sportininkų sveikatai, patys sportininkai dabar labiau rūpinasi, kad per varžybas reikės prisitaikyti ne tik prie oro sąlygų, bet ir įveikti plaukiojančių šiukšlių kliūtis. Aktyvistai sako, kad įlanką išvalyti galima nebent per ketvirtį amžiaus.                

O kitą darbą Brazilija spėjo laiku. Visos arenos ir stadionai jau baigti, teliko vienas rūpestis – ar bus baigta metro linija, didžiausias infrastruktūros projektas. Ją atidaryti ketinama paskutinę minutę – likus vos keturioms dienoms iki žaidynių pradžios. Naujoji linija turi palengvinti susisiekimą aukštų kalvų, lūšnynų ir transporto užkimštų gatvių padalytame mieste.              

O kad mieste sportininkai, turistai ir vietos gyventojai būtų saugūs, Brazilija žada, dirbs 85 tūkst. policininkų ir karių – dvigubai daugiau nei prieš ketverius metus Londone.

„Raginu jus atvykti čia, ar esate brazilas, ar užsienietis, sportininkas ar turistas. Nes, kai atvyksite į Rio, pamatysite, kad buvome pasiryžę ir mieste smarkiai sustiprinome saugumą“, – kvietė Brazilijos prezidentas Michelas Temeras.

Ir tai ne tik dėl terorizmo grėsmių, bet ir Rio de Žaneirui būdingo smurto gatvėse.             

Pirmą kartą Pietų Amerikoje olimpines žaidynes rengianti šalis ir pats miestas ramina dėl visų daugiausiai nerimo keliančių klausimų. Bet ar viskas išties pavyks taip sklandžiai, pavyzdžiui, ar bus užtikrintas saugumas, kai policininkai streikuoja, ir ar nekils sumaištis, jei trūks transporto, kuriuo žmonės galėtų keliauti į varžybų vietas, galima bus atsakyti tik pasibaigus olimpinėms žaidynėms.