Naujienų srautas

Sportas2016.08.02 14:47

Oficialu: Rusijos vėliava Rio plazdės, bet J. Jefimova išmesta už borto

DELFI.lt, BNS 2016.08.02 14:47

Rusijos valdžia, 387-i šios šalies olimpiečiai (68-i lengvaatlečiai ir 319 kitų sporto šakų atstovų) bei visas sporto pasaulis, sulaikęs kvėpavimą, sekmadienį laukė, kokia bus skandalingosios dopingo istorijos atomazga – ką Lozanoje nuspręs Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK).

Rusija švenčia – dvi su puse valandos posėdžiavusiam TOK Vykdomajam komitetui neužteko drąsos išmesti rusų olimpiečių už borto.

Bent jau taip iš anksto teigė trys skirtingi rusų šaltiniai: Rusijos rinktinių sportinio pasirengimo centro spaudos centro atstovas Andrejus Mitkovas, „Mač TV“ kanalo generalinė prodiuserė Tina Kandelaki ir Rusijos olimpinio komiteto vadovas Dmitrijus Smirnovas.

Kiek vėliau šią pirminę informaciją patvirtino TOK prezidentas Th. Bachas ir žurnalistams išdalinti keturi puslapiai su sprendimu ir jo paaiškinamais.

Rusijos sportininkams leista vykti ir dalyvauti Rio olimpinėse žaidynėse, bet jiems iškelta daug reikalavimų, o bet kada anksčiau dėl dopingo baustiems atletams startuoti uždrausta. Taigi tai reiškia, kad 24-erių metų plaukikei Julijai Jefimovai į Braziliją skristi veikiausiai nereikės.

Punktas iš TOK sprendimo:

„The ROC is not allowed to enter any athlete for the Olympic Games Rio 2016 who has ever been sanctioned for doping, even if he or she has served the sanction.“

Tuo metu, rusų leidinys „Sovetskij sport“, rėmęsis savo neįvardytu šaltiniu, pateikė kategoriškai priešingą medžiagą, anot kurios, TOK nepašalins Rusijos iš Rio, o pasirinks tarpinį variantą – perleisti viską atskirų sporto šakų federacijoms, kurios turėtų suformuoti savo reikalavimus ir pačios nutarti, ar rusai juos atitinka.

„Negalima tiesiog pareikšti, kad visose 28-iose skirtingose olimpinėse sporto šakose situacija – vienoda. Ir kad, tarkime, gimnastikoje egzistuoja tos pačios problemos, kaip ir lengvojoje atletikoje ar plaukime“, – sekmadienį pasisakė Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) prezidentas Craigas Reedie.

Tuo metu TOK Vykdomojo komiteto narys britas Adamas Lairdas Pengilly buvo griežtesnis ir reikalavo kolektyvinės atsakomybės.

„Deja, priėjau prie išvados, kad kito kelio nėra – Rusijos rinktinė turi būti pašalinta iš olimpiados dalyvių. Kalbu apie tai su gailesčiu. Tikėtina, kad yra švarių rusų atletų, kurie nukentės, ir tai blogai. Bet idealaus sprendimo nėra. Rusijos vėliava neturi būti pakelta Rio“, – tvirtino jis.

Iš viso balso teisę turėjo 15-a TOK Vykdomojo komiteto narių: prezidentas vokietis Th. Bachas, keturi viceprezidentai – marokietė Nawal El Moutawakel, britas C. Reedie, australas Johnas Coatesas, kinas Zaiqingas Yu ir dešimt atstovų iš Taivano, Šveicarijos, Airijos, Vokietijos, Ispanijos, Ukrainos, Gvatemalos, JAV, Turkijos ir Švedijos.

Bendra Rusijos olimpinės rinktinės diskvalifikacija būtų reiškusi, kad Rio olimpiadoje negalėtų dalyvauti ir rusų vyrų tinklinio bei moterų rankinio, vandensvydžio ir tinklinio komandos, nors jos net sulaukė tarptautinių šių šakų federacijų ir net savo konkurentų palaikymo.

TOK buvo spaudžiamas imtis pačių griežčiausių priemonių prieš Rusiją ir uždrausti visiems rusų atletams dalyvauti Rio de Žaneiro olimpiadoje po to, kai buvo atskleista valstybės mastu vykdyta dopingo programa, leidusi šalies sportininkams laimėti daugybę medalių.

Pirmas smūgis dopingą propagavusiam Rusijai sportui suduotas jau anksčiau – Rio neleista startuoti visai Rusijos lengvosios atletikos rinktinei, išskyrus 800 metrų bėgikei Julijai Stepanovai ir šuolininkei į tolį Darijai Klišinai.

Artėjant lemiamam TOK sprendimui užsienio spaudoje pasirodė itin prieštaringa informacija.

Britų „Daily Mail“ tvirtino, kad patikimas jų šaltinis TOK viduje pranešė, jog iš olimpiados Brazilijoje bus diskvalifikuoti visi Rusijos atstovai. Maža to, norima rusus nubausti dar skaudžiau ir neprileisti jų ir prie 2018-ųjų žiemos olimpinių žaidynių Pietų Korėjoje. Tiesa, TOK prezidentas Th. Bachas galėtų suteikti galimybę reabilituotis atskiriems sportininkams, jei šie įrodys, kad yra švarūs nuo dopingo, tačiau tai spręstų jau tarptautinės konkrečių sporto šakų federacijos.

Tuo metu, rusų leidinys „Sovetskij sport“, rėmęsis savo neįvardytu šaltiniu, pateikė kategoriškai priešingą medžiagą, anot kurios, TOK nepašalins Rusijos iš Rio, o pasirinks tarpinį variantą – perleisti viską atskirų sporto šakų federacijoms, kurios turėtų suformuoti savo reikalavimus ir pačios nutarti, ar rusai juos atitinka.

Bet kokiu atveju, TOK verdiktas veikiausiai įsiutins Rusijos Federacijos prezidentą Vladimirą Putiną ir lieka neaišku, ar jis ir kiti aukšti šios šalies pareigūnai neboikotuos žaidynių.

Jau anksčiau pranešta, kad Rusijos sporto ministrui Vitalijui Mutko, ant kurio taip pat krenta dopingo istorijos šešėlis, nebus suteikta akreditacija į Rio.

Pastarąją savaitę tikrą audrą sukėlė nepriklausomas WADA pasamdytas tyrėjas Richardas McLarenas ir jo ataskaita, kurioje skelbiama, kad nuo 2011 m. pabaigos iki 2015 m. rugpjūčio rusų sportininkų šlapimo mėginiai vasaros ir žiemos olimpinėms žaidynėms buvo klastojami masiškai, o tai buvo toleruojama ir netgi skatinama daryti valstybiniu mastu.

Daktaro R. McLareno ataskaitoje rašoma, kad buvo suklastoti 580 šlapimo mėginių 30-yje sportinių kategorijų. Klastoti mėginiai buvo pateikti ir 2012 m. Londono žaidynėms, ir 2014 m. Sočio žiemos žaidynėms, o tai buvo daroma įvairiose sporto šakose – pradedant lengvąja atletika, baigiant slidinėjimu.

Taip pat klastoti sunkiaatlečių, kanojininkų, plaukikų, ledo ritulininkų ir net parolimpinėse žaidynėse dalyvavusių sportininkų dopingo mėginiai. Kaip teigia pats R. McLarenas, „per 57-ias tyrimui skirtas dienas jis tik praskleidė uždangą, o WADA nori, kad jis tirtų toliau ir išsiaiškintų, kokie sportininkai buvo remiami valstybės“.

Štai, kaip viskas vyko 2014-ųjų Sočio olimpinių žaidynių metu. Visų pirma, prieš žaidynes sportininkas duodavo šlapimo mėginį, kol kraujyje dar nebūdavo pajėgumą didinančių preparatų. Tuomet šlapimo mėginiai būdavo užšaldomi, o sportininkas tuo metu jau pradėdavo vartoti draudžiamus preparatus.

Per žaidynes, stebint nepriklausomam kontroliuojančiam pareigūnui, sportininkas pateikia šlapimo mėginį, o naktį Federalinės saugumo tarnybos agentas, persirengęs inžinieriumi, slapčia paima mėginius iš laboratorijos.

Mėginių buteliukai atidaromi nepažeidžiant antspaudo, šlapimas sukeičiamas, o mėginių buteliukai su švariu šlapimu pastatomi laboratorijoje laukti tyrimų.

Grupė pasaulio šalių ir WADA oficialiai paragino T. Bachą nušalinti iš Rio de Žaneiro visą Rusijos rinktinę, savo sprendimą komitetas turi paskelbti šį savaitgalį.

Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės startuos jau po mažiau nei dviejų savaičių – rugpjūčio 5-ąją Brazilijoje.

Sprendimas naudingas sąžiningiems sportininkams

Sekmadienį paskelbtas Rusijai palankus Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sprendimas leisti „švariems“ sportininkams dalyvauti olimpinėse žaidynėse su šalies rinktinės vėliava yra naudingas sąžiningiems sportininkams, sako Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) vadovė Daina Gudzinevičiūtė.

„Tikrai pripažįstu, žinau, kad Rusijoje yra ir ne vienas „švarus“ atletas, todėl tas masinis pašalinimas nebūtų buvęs sąžiningas kitų sportininkų atžvilgiu. Pati esu buvusi sportininkė ir žinau, kaip jausčiausi, jei dėl kažkieno kito klaidos aš netekčiau galimybės dalyvaui“, – sakė ji.

„Patiems sportininkams sprendimas yra labai į naudą, nes yra labai daug sportininkų, kurie būtų nuskriausti nekaltai“, – pridūrė LTOK prezidentė.

Šaudymo į skriejančius taikinius Olimpinė čempionė taip pat ragino visus „būti sąžiningais prieš save“.

„Jei tai būtų ne Rusijos rinktinė, o, sakykime, Vengrijos ar kitos šalies, mažiau artimos mums ir gerąja, ir blogąja prasme, tai tikrai tokio ažiotažo, susidomėjimo nebūtų“, – neabejojo ji.

Pasak D.Gudzinevičiūtės, Lozanoje sekmadienį priimtas TOK sprendimas remiasi žmogaus teisėmis ir nekaltumo prezumpcija, kad visi atletai negali būti pašalinti dėl dalies kolegų, kurie dalyvavo nešvariuose sporto užkulisuose. Ji sako, kad TOK sprendime  pažymi, jog laiko iki Vasaros olimpinių žaidynių likę nedaug laiko, o nepriklausomų ekspertų, tikrinusių Pasaulinę antidopingo agentūrą (WADA), išvados pačių ekspertų teigimu „pakankamai neišsamios ir paviršutinės“ dėl labai trumpo tikrinimams skirto laiko.

Atsižvelgiant į TOK sprendimą, dalyvauti Olimpinėse žaidynėse Brazilijoje galės visi Rusijos olimpinės rinktinės atstovai, „išskyrus tuos, kurie bus turėję nuobaudų, bus neatidavę testų“.

„Iš tikrųjų, kontrolė bus labai griežta“, – sakė ji.

Anot LTOK vadovės, Lietuvos antidopingo agentūra nepalaikė keturiolikos valstybių atitinkamų nacionalinių agentūrų šią savaitę išplatintos rezoliucijos, raginusios uždrausti Rusijai dalyvauti žaidynėse, tačiau tokios Lietuvos pozicijos ji negalėjo pakomentuoti sakydama, kad tai – Kūno kultūros ir sporto departamento viešoji įstaiga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi