Sportas

2021.06.18 10:53

JAV teisingumo departamentas: draudimas translyčiams sportininkams dalyvauti varžybose pažeidžia įstatymus

LRT.lt2021.06.18 10:53

JAV teisingumo departamentas griežtai sukritikavo naują Vakarų Virdžinijos įstatymą, draudžiantį translyčiams sportininkams varžytis moterų sporto varžybose – kaip teigiama ketvirtadienį pateiktame teisminiame skunde, toks draudimas pažeidžia federalinius įstatymus, rašo ESPN.

Departamentas pateikė vadinamąjį pareiškimą apie suinteresuotumą Amerikos piliečių laisvių sąjungos Vakarų Virdžinijos skyriaus ir LGBTQ interesų grupės „Lambda Legal“ ieškinyje, ginčijančiame minėtą draudimą. Teisingumo departamento teigimu, įstatymas pažeidžia Federalinio pilietinių teisių įstatymo, Švietimo pataisų skyriaus IX dalį, draudžiančią diskriminaciją dėl lyties bet kurioje federalinį finansavimą gaunančioje švietimo programoje ar veikloje, taip pat 14-osios pataisos lygių apsaugos galimybių sąlygą.

„Jungtinės Valstijos yra labai suinteresuotos užtikrinti, kad visi besimokantieji, įskaitant ir translyčius studentus, galėtų dalyvauti švietimo programose, nepatirdami neteisėtos diskriminacijos, ir kad ieškiniams pagal IX dalį ir lygių apsaugos galimybių sąlygą būtų taikomi tinkami teisiniai standartai, – rašoma pareiškime. – Valstijos įstatymas, ribojantis arba paneigiantis tam tikros klasės žmonių galimybes dalyvauti viešose, federalinį finansavimą gaunančiose švietimo programose ar kitoje veikloje vien dėl to, kad jų lytinė tapatybė neatitinka įgimtos lyties, pažeidžia ir IX dalį, ir lygių apsaugos galimybių sąlygą.“ Kaip nurodė departamentas, šis valstijos įstatymas „būtent tai ir daro“.

Ieškinys translytės merginos, kuri tikėjosi varžytis Harisono apygardos vidurinės mokyklos organizuojamame krose, vardu praėjusį mėnesį buvo pateiktas JAV apygardos teismui Vakarų Virdžinijos pietinėje apygardoje. Ieškinyje atsakovais įvardijami valstijos ir Harisono apygardos švietimo tarybos ir jų vadovai.

Keletas kitų valstijų šiais metais taip pat priėmė įstatymus dėl draudimo dalyvauti sporto varžybose. Pietų Dakotos gubernatorė Kristi Noem tokį įstatymą patvirtino, išleisdama vykdomąjį įsakymą. Kitos valstijos, įskaitant Kanzasą ir Šiaurės Dakotą, priėmė draudimus, tačiau gubernatoriai juos vetavo.

Vasarį Joe Bideno administracija atšaukė Vyriausybės paramą federaliniam ieškiniui Konektikute, kuriuo siekiama uždrausti translyčių sportininkų dalyvavimą mergaičių sporto varžybose vidurinėse mokyklose. Balandį federalinis teisėjas šį ieškinį atmetė.

2017 m. Kalifornijos universiteto teisės mokyklos Williamso instituto atlikto tyrimo metu, panaudojus valstybinio lygio gyventojų apklausas, buvo apskaičiuota, kad Vakarų Virdžinijoje didžiausias procentas (1,04 proc.) 13–17 metų asmenų identifikuoja save kaip translyčiai. Tai yra maždaug 1150 paauglių.

Vakarų Virdžinijos vidurinių mokyklų veiklos komisija, prižiūrinti mokyklose propaguojamas sporto šakas, kiek anksčiau šiais metais teigė nesulaukusi jokių skundų dėl translyčių sportininkų mergaičių komandose.

Keletas demokratų teigė, kad įstatymo projektas yra diskriminacinis, tačiau jo šalininkai aiškino, kad translyčiai sportininkai turėtų fizinių pranašumų moterų sporte. Kai kurie respublikonai teigė, kad įstatymo projektas skirtas apsaugoti moteris sportininkes.

„Nei faktai, nei įstatymai nepatvirtina šio teiginio. Be abejo, yra nemenkų kliūčių, trukdančių užtikrinti visišką lygybę moksleivėms sportininkėms“, – sakoma Teisingumo departamento pareiškime. Tačiau leidimas dalyvauti translyčiams asmenims, kurie sudaro mažiau nei 1 proc. JAV gyventojų, „nėra viena iš jų“.

Teisingumo departamentas taip pat teigė, kad naujasis įstatymas gali sukelti nesusipratimų.

„Nors pagal įstatymą siekiama uždrausti mergaičių komandose dalyvauti tik translyčiams asmenims, praktikoje gali būti taip, kad bet kurios Vakarų Virdžinijos merginos teise varžytis vienos lyties komandoje gali būti suabejota vien dėl to, kad kažkam gali pasirodyti, jog ji nėra „tikra“ mergina“, – svarstoma pareiškime.

Respublikonas gubernatorius Jimas Justice`as pasirašė įstatymo projektą, nepaisydamas kai kurių įstatymų leidėjų perspėjimų, kad Nacionalinė koledžų atletų asociacija (NCAA) gali nuspręsti šioje valstijoje nerengti koledžų sporto pirmenybių. J. Justice`as teigė esąs sunerimęs dėl to, kad valstijoje gali nelikti koledžų sporto renginių, tačiau manąs, jog įstatymo nauda „nusveria neigiamus jo aspektus“.

Kovo mėnesį šimtai koledžų sportininkų pasirašė laišką NCAA valdybai, prašydami organizacijos atsisakyti rengti sporto pirmenybes tose valstijose, kurios draudžia translyčiams asmenims jose dalyvauti.

2016 m. NCAA, reaguodama į įstatymo projektą, numatantį, kaip translyčiai asmenys turėtų naudotis viešaisiais tualetais, perkėlė Šiaurės Karolinoje turėjusias vykti sporto varžybas į kitą vietą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.