Sportas

2021.06.14 16:48

Futbolo šventė vos nevirto tragedija: Erikseno nelaimė priminė skaudžias istorijas

LRT.lt2021.06.14 16:48

Penktadienį prasidėjusią futbolo šventę galėjo aptemdyti Danijos rinktinės žvaigždės tragedija. Per Europos čempionato rungtynes sukniubusiam Christianui Eriksenui buvo sustojusi širdis, tačiau žaibiška medikų reakcija išgelbėjo danui gyvybę.

29-erių metų futbolininkas aikštėje sukniubo sužaidus beveik visą pirmąjį kėlinį. Kaip teigė Danijos rinktinės gydytojas, Ch. Eriksenas iš pradžių dar kvėpavo, tačiau jau kitą akimirką jam sustojo plakti širdis. Jis buvo atgaivintas panaudojus defibriliatorių.

Nuo šeštadienio ligoninėje gulinčio Ch. Erikseno būklė yra stabili, jis jau bendrauja su artimaisiais ir laukia išvadų apie tai, kas įvyko tą lemiamą rungtynių akimirką.

Iki tol sveikatos problemomis nesiskundęs danas po savo nelaimės priminė kitus skaudžius atvejus, užfiksuotus futbolo aikštėje.

„Dieve, prašau“

Šią žinutę iškart po Ch. Erikseno nelaimės savo socialinio tinklo paskyroje parašė buvęs futbolininkas Fabrice`as Muamba, kurio gyvenimas 2012-ųjų kovo mėnesį taip pat apsivertė aukštyn kojomis.

Rungtynėse, kurios taip pat buvo transliuojamas per televiziją ir kurias stebėjo tūkstančiai sirgalių, tuomet „Bolton Wanderers“ komandos garbę gynęs F. Muamba patyrė infarktą. Dėl jo gyvybės medikai kovojo 78 minutes.

Būtent tiek laiko neplakė F. Muambos širdis. Jis buvo gaivinimas tiek aikštėje, tiek greitosios pagalbos automobilyje. Nors futbolininkas išgyveno, jam dar ilgai teko gydytis ligoninėje, o netrukus ir atsisveikinti su profesionalo karjera.

„Labai daug verkiau, man tai viską priminė, – Anglijos žiniasklaidoje cituojamas F. Muamba, kuris tiesiogiai per televiziją matė, kaip buvo gaivinamas Ch. Eriksenas. – Pamačiau ant žemės gulintį Erikseną ir negalėjau patikėti, kad tai vyksta. Kuo toliau, tuo atrodė baisiau.“

„Tai yra jausmas, kurio niekada nenori išgyventi iš naujo. Nori tai tiesiog ištrinti iš savo atminties. Pamatęs, kad tai nutiko kažkam kitam, prašai, jog jis tai išgyventų“, – „Sky Sports“ citavo buvusį futbolininką.

Dėl širdies problemų 2010-aisiais su futbolininko karjera taip pat teko atsisveikinti Madrido „Real“ klubo ir Ispanijos rinktinės nariui Rubenui de la Redui, kuris aikštėje sukniubo 2008-ųjų spalį. Itin perspektyviu futbolininku laikytas ispanas dar metus laiko buvo atidžiai stebimas gydytojų, sekė savo sveikatos būklę, tačiau po daugiau nei vienerių metu nusprendė nebegrįžti į aikštę.

Futbolo visuomenę ne kartą rimtai yra išgąsdinęs Prancūzijos futbolininkas Bafetimbi Gomisas. Vis dar profesionalo karjerą tęsiantis futbolininkas yra nualpęs aikštėje rungtyniaudamas trijuose klubuose – „Swansea City“, Stambulo „Galatasaray“ ir „Al-Hilal“, taip pat Prancūzijos rinktinės stovykloje. Jo sąmonės praradimai siejami su stresu. Tiesa, prancūzui tęsti karjeros tai netrukdo.

2019-ųjų gegužę gyvenimo dramą išgyveno ir vienas geriausių visų laikų vartininkų Ikeras Casillasas, kuris treniruotės metu patyrė širdies smūgį. Greitai į ligoninę nuvežtas I. Casillasas išgyveno, tačiau turėjo atsisveikinti su karjera. Kaip viename iš interviu teigė pats ispanas, jam pasisekė, kad širdies smūgį jis patyrė būdamas „Porto“ komandos bazėje, kur jam pirmąją pagalbą suteikė klubo gydytojai.

Skaudžios netektys

Ne visos istorijos turi laimingas pabaigas. Futbolo visuomenę yra sukrėtusios netikėtos futbolininkų mirtys.

Prieš ketverius metus treniruotės metu mirė 30-ies metų buvęs Dramblio Kaulo Kranto rinktinės ir „Newcastle United“ futbolininkas Cheickas Tiote. Jam sustojo širdis.

Kinijoje rungtyniavęs futbolininkas buvo nugabentas į ligoninę, tačiau medikai konstatavo jo mirtį.

2003-aisiais futbolo bendruomenę sukrėtė Marco-Vivieno Foe mirtis. FIFA Konfederacijų taurės turnyro metu, gindamas Kamerūno rinktinės garbę, žaidėjas sukniubo 72-ąją minutę. Jis buvo ilgai gaivinamas aikštėje, tačiau medikų pastangos buvo bevaisės. Jo mirties priežastis – hipertrofinė kardiomiopatija.

Nepraėjus nė metams Portugalijoje netikėtai užgeso 24-erių vengro Mikloso Feherio gyvybė. 2004-ųjų sausį, žaisdamas Lisabonos „Benfica“ komandoje, vengras pasirodė po keitimo ir rezultatyviu perdavimu prisidėjo prie pergalės. Visgi jau pridėto laiko metu žaidėjas po pražangos sukniubo aikštėje, jį puolė gaivinti komandos draugai ir gydytojai, tačiau po daugiau nei 90 minučių trukusių pastangų buvo pranešta apie žaidėjo mirtį. Jam, kaip ir M-F. Foe, sutriko širdies raumens veikla.

2007-ųjų rugpjūtį Ispanijos futbolą sukrėtė tuomet vieno talentingiausių „Sevilla“ klubo žaidėjų Antonio Puertos mirtis. Vos 22-ejų metų futbolininkas pirmose sezono rungtynėse patyrė du infarktus, tris dienas buvo gydomas ligoninėje, tačiau neišgyveno.

Futbolininkas pirmąjį širdies smūgį patyrė sužaidus pusvalandį. Jam buvo suteikta pirmoji medicininė pagalba. A. Puerta, padedamas komandos draugų ir medikų, pats paliko aikštę, tačiau rūbinėje vėl prarado sąmonę ir iškart buvo nugabentas į ligoninę.

Jaunas futbolininkas po patirtų širdies smūgių buvo prijungtas prie dirbinio plaučių ventiliavimo aparato. Medikai iškart nerimavo, kad A. Puerto širdis buvo sustojusi pernelyg ilgai ir dėl to jam buvo pažeisti kiti vidaus organai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.