Sportas

2021.06.10 13:06

UEFA reikalauja Ukrainos pakoreguoti „politinius marškinėlius“

atnaujinta 15.03
BNS2021.06.10 13:06

Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) ketvirtadienį pareikalavo Ukrainos pakoreguoti savo 2020 metų Europos futbolo čempionato uniformą ir pašalinti Rusijos protestą išprovokavusį „politinį šūkį“.

Pasak UEFA, ant marškinėlių užrašytas šūkis „Šlovė didvyriams!“, naudotas per 2014 metų protestus Ukrainoje, yra „aiškiai politinio pobūdžio“.

Antradienį Rusija nusiuntė skundą UEFA dėl Ukrainos „politinės“ penktadienį startuosiančio 2020 metų Europos futbolo čempionato uniformos, ant kurios taip pat yra Ukrainos su Rusijos 2014 metais aneksuotu Krymu kontūrai.

Marškinėlius demonstravo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, skubėjęs pagirti šiuos drabužius, pasirodžius žiniai apie Rusijos laišką.

V. Zelenskis paskelbė platformoje „Instagram“ dvi nuotraukas kuriose jis laiko marškinėlius su 95-uoju numeriu, pasak valstybės vadovo, turinčių „daug svarbių simbolių, vienijančių Ukrainos žmones“.

„Naujieji Ukrainos futbolo rinktinės marškinėliai tikrai nėra panašūs į kitus“, – parašė prezidentas.

Prezidentūra taip pat paskelbė šiuos marškinėlius dėvinčio V. Zelenskio asmenukę.

Vis dėlto UEFA sakė, kad žemėlapio ant ukrainiečių marškinėlių keisti nereikia, nes Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos rezoliucija „pripažįstamos tokios sienos, kaip... pavaizduota“.

UEFA taip pat patvirtino ant marškinėlių užrašytą šūkį „Šlovė Ukrainai!“, nes „pats savaime jis gali būti laikomas bendra, nepolitine fraze, turinčia bendrą nacionalinę reikšmę“.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova savo ruožtu ketvirtadienį pasveikino minimą UEFA reikalavimą dėl ukrainiečių komandos aprangos.

„Sportas – ne mūšio laukas, o varžybų laukas... Tapkite sporto herojais ir turėsite šlovę. Būtent taip, o ne nacionalistiniais šūkiais dera šlovinti tėvynę“, – parašė ji platformoje „Telegram“.

Šūkis „Šlovė Ukrainai!“ ir atsakomasis šūkis „Šlovė didvyriams!“ yra patriotiškas devizas, dažnai naudotas Kremliaus remtą lyderį Viktorą Janukovyčių nuvertusių protestų dalyvių per 2014 metų revoliuciją, taip pat jie siejami su ne vieną dešimtmetį trukusia Ukrainos kova už nepriklausomybę.

Po to sukilimo, kurį Maskva pasmerkė, Rusija aneksavo Krymą ir pradėjo remti prorusiškus separatistus Ukrainos rytuose. Besitęsiantis konfliktas nuo 2014 metų pareikalavo daugiau nei 13 tūkst. žmonių gyvybių.

Tarptautinė bendrija Krymo aneksiją laiko neteisėta ir jos nepripažįsta. Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga dėl to paskelbė sankcijų Rusijai.

Ukraina savo pasirodymą Europos čempionate pradės sekmadienį, kuomet varžysis su olandais Amsterdame. Į C grupę patekusi ukrainiečių rinktinė taip pat žais su Austrija ir Šiaurės Makedonija.

Rusija pateko į B grupę kartu su Belgija, Danija ir Suomija. Per savo pirmąsias varžybas rusų komanda šeštadienį rungtyniaus su belgais Sankt Peterburge.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.