Sportas

2016.08.02 14:49

Sočio apgaulė: Rusijos valdžia dopingu maitino sportininkus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, 15min.lt2016.08.02 14:49

Pirmadienį Rusijos olimpinė rinktinė su nerimu laukė Pasaulinės antidopingo organizacijos (WADA) išvadų, kurios gali visiems šios šalies sportininkams užkirsti kelią į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes. Būgštavimai pasitvirtino. Skandalingoje ataskaitoje patvirtina, kad Rusijos valdžia toleravo ir skatino dopingo vartojimo atvejus Sočio olimpinėse žaidynėse.

Po šios WADA ataskaitos Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių veikiausiai pašalins visą Rusijos olimpinę rinktinę.

WADA subūrė nepriklausomą ekspertų tarybą, kuri aiškinosi kaltinimus Rusijai dėl Sočio olimpinių žaidynių. Išsiaiškinta, kad jų metu Rusijos valdžia reguliavo dopingo vartojimą olimpiečių rinktinėje.

Pasitvirtinus šiems kaltinimams, neabejojama, kad visiems Rusijos sportininkams bus užtrenktos durys į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes. Jau kuris laikas buvo aišku, kad Brazilijoje tikrai nebus Rusijos lengvosios atletikos rinktinės.

Taryba, kuriai vadovavo Richardas McLarenas tyrė įtarimus, kuriuos pareiškė buvęs Rusijos antidopingo vadovas Grigorijus Rodčenkovas. Jis teigė, kad Sočyje dopingu buvo maitinami beveik visi Rusijos sportininkai.

Pasak R.McLareno, tyrimas truko 57 dienas, buvo konsultuojamasi su daugybe specialistų ir jo rezultatai yra visiškai patikimi.

97 puslapių ataskaitoje Rusijai metami rimti kaltinimai. Kaip ir tikėtasi, nustatyta, kad Maskvos antidopingo laboratorija RUSADA dangstė draudžiamus preparatus vartojusius Rusijos sportininkus.

Maža to, Sočio laboratorija slėpė teigiamus rusų sportininkų dopingo testus. Teigiama, jog čia vykusių žiemos olimpinių žaidynių metu laboratorijose buvo sukurta unikali mėginių perdavimo sistema, leidusi nešvariems Rusijos sportininkams neįkliūti.

Rusijos Federacijos federalinė saugumo tarnyba (FSB), sporto ministerija, bei RUSADA su šalies specialiųjų tarnybų žinia, kontroliavo ir manipuliavo dopingo testų rezultatais. Kuriuos dopingo testus reikia nuslėpti, nurodinėjo šalies sporto viceministras Jurijus Nagornychas. Būtent jam buvo perdavinėjami visi teigiami mėginiai.

Kanadiečio tyrimas patvirtino, kad tokia pačia technika Rusija galėjo naudotis ir kitų tarptautinių renginių, kurie vyko Rusijoje metu, pavyzdžiui, Kazanėje surengtoje Universiadoje ir pasaulio plaukimo čempionate.

Tiesa, visa R.McLareno paskelbta ataskaita yra rekomendacinio pobūdžio. Pats ekspertas pirmadienį atsisakė bet kokių rekomendacijų dėl to, ar Rusijos sportininkams turėtų būti leista dalyvauti 2016 ir 2018 m. olimpinėse žaidynėse. Savo sprendimą Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) turėtų paskelbti artimiausiu metu.

Sočio olimpinėse žaidynėse Rusijos rinktinė laimėjo 15 medalių.

Niūrias prognozes dėl Rusijos sportininkų artimiausios ateities dar sustiprino ir savaitgalį nutekintas JAV antidopingo agentūros (USADA) vadovo Traviso Tygarto laiškas, kuriame kreiptasi IOC Thomasą Bachą ir prašyta pašalinti Rusiją iš žaidynių.

Manoma, kad tokius laiškus IOC vadovas yra gavęs ir iš kitų svarbiausių planetos šalių sporto olimpinių komitetų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt