Sportas

2021.06.15 05:30

Europos futbolo čempionato nykštukai: šlovingais atsiminimais gyvenanti Vengrija, žaisianti be didžiausios žvaigždės

Paulius Cubera, LRT.lt2021.06.15 05:30

Su Europos futbolo čempionatu šiandien lankysimės Budapešte, čia ketvirtą kartą turnyre dalyvaujanti Vengrijos rinktinė pradės savo kovas su Portugalija. Portalas LRT.lt pristato vieną iš Europos čempionato mažųjų – Vengrijos rinktinę (FIFA reitingas – 37).

Futbolo vidutiniokė, nuolat atsimenanti aukso amžių

Futbolo istorija mažiau besidominčiam žmogui sunku net pagalvoti, kad dar prieš sukuriant Europos futbolo čempionatą (pirmasis vyko 1960 m.) Vengrijos rinktinė buvo viena geriausių pasaulio komandų, žaidusi įspūdingai patrauklų ir gražų futbolą.

Šeštajame dešimtmetyje Ferenco Puškaso, Sandoro Kocsis, Jozsefo Bozsiko ir Nandoro Hidegkuti vedama rinktinė keletą metų nepatyrė pralaimėjimo 49 rungtynėse iš eilės (43 perg., 6 lyg.), jeigu neskaitysime nacionaline tragedija pasibaigusio 1954 m. pasaulio čempionato finalo, dar žinomo „Berno stebuklo“ pavadinimu.

1953 m. lapkritį Vengrijos rinktinė net 6:3 išvykoje „Wembley“ stadione sudaužė Anglijos rinktinę – tai buvo pirmas anglų pralaimėjimas namie per 90 metų. Šis mačas iki šiol vadinamas „Šimtmečio rungtynėmis“.

Vėliau dėl komunistinio režimo didžiausioms šalies žvaigždėms pabėgus į Vakarus vengrų futbolas pamažu prarado savo šlovę. Vengrijos rinktinė iki šiol žaidė tik 1964, 1972 ir 2016 m. Europos čempionatuose, o nuo 1986-ųjų nėra dalyvavusi pasaulio čempionate.

2016 m. pirmenybėse vengrai laimėjo grupę su būsimais čempionais portugalais, islandais ir austrais, bet aštuntfinalyje 0:4 buvo sutriuškinti Belgijos futbolininkų.

Treneris ir kelias į Europos čempionatą

56-erių Marco Rossi treniruoja Vengrijos rinktinę nuo 2018 m. ir per šį laiką iš viso yra pralaimėjęs tik 9 rungtynes iš 27.

Tiesa, atranka į „Euro 2020“ vengrams buvo labai sunki. Į atrankos grupę su Kroatija, Velsu, Slovakija ir Azerbaidžanu patekę vengrai abu sykius įveikė tik pastaruosius, namie nugalėjo Kroatiją, tačiau išvykose pralaimėjo tiek kroatams, tiek slovakams, tiek Velsui ir liko ketvirti.

Tačiau čia vėl pasitarnavo UEFA tautų lyga, joje vengrai pateko į „play-off“ etapą ir galėjo varžytis dėl bilieto į „Euro 2020“. Pusfinalyje M. Rossi auklėtiniai lengvai 3:1 įveikė Bulgariją, o finale po Dominiko Szoboszlai įvarčio 90+2 min. įveikė Islandiją 2:1 ir iškovojo išsvajotąjį bilietą.

Pats M. Rossi buvo futbolininkas, be tėvynės Italijos, rungtyniavęs Meksikoje ir Vokietijoje, tačiau pačiame aukščiausiame lygyje kalnų jis nenuvertė. Treneriu dirba nuo 2004 metų, o karjerą pradėjo žemesnių lygų Italijos klubuose.

2012 m. jis atvyko į Vengriją, legendinį Budapešto „Honved“ klubą, su juo 2016–2017 m. sezone laimėjo Vengrijos čempionatą, vėliau sezoną dar dirbo Slovakijoje.

Tiesa „Euro 2020“ vengrų laukia labai sunki grupė su Prancūzija, Vokietija ir Portugalija, tad niekas šalyje trenerio už nesėkmingą turnyrą tikrai neteistų.

Žaidimo stilius ir geriausi žaidėjai

Didžiausias vengrų praradimas – rinktinės didvyrio D. Szoboszlai trauma, dėl jos Leipcigo „Red Bull“ saugas praleis Europos čempionatą. Brangiausias visų laikų Vengrijos futbolininkas šį sezoną Vokietijoje taip ir nesužaidė dėl traumų, tačiau rinktinei būtų buvęs labai svarbus. 20 metų futbolininkui belieka laukti ir tikėtis, kad tai nebus vienintelis Vengrijos čempionatas jo karjeroje.

Vengrų rinktinės vartuose – dar vienas „Red Bull“ sistemoje jau nuo 2013 metų žaidžiantis futbolininkas. Po dviejų puikių sezonų Austrijoje 2015-aisiais Peteris Gulacsi persikėlė į Leipcigą, čia pastaruosius penkis sezonus jis yra nepakeičiamas pirmasis numeris, dažnai įtraukiamas į įvairius geriausių Europos vartininkų „topus“.

Tai puikus lyderis, pasižymintis įtaka komandai ir už aikštės ribų. Vartuose tai proaktyvus vartininkas, puikiai stabdantis smūgius, turintis gerą reakciją, o 191 cm ūgis daro jį labai patikimą ir antrajame aukšte. Žinant, kokios rinktinės ir kokie puolėjai laukia vengrų grupėje, nuo P. Gulacsi labai priklausys jų sėkmė „Euro 2020“.

Pagrindinis gynybos ramstis – taip pat „Red Bull“ rungtyniaujantis vidurio gynėjas Willi Orbanas, Leipcige irgi žaidžiantis nuo 2015 metų. Puikiai su kamuoliu besijaučiantis 185 cm ūgio gynėjas iš pirmo žvilgsnio atrodo dramblotas ir nerangus, bet yra techniškas ir pasižymi šaltais nervais. Nuo jo ir vartininko lyderystės gynyboje priklausys vengrų rodikliai gynyboje, tačiau aukštas ūgis ir fizinė jėga padeda W. Orbanui būti pavojingam ir puolime – bent jau standartinių situacijų metu.

Vengrai greičiausiai žais trijų vidurio gynėjų linija 3-5-2 formacija, tad W. Orbanas bus pagrindiniu žmogumi, atsakingu už darbą gynyboje. Šalia jo žaisiantys Adamas Langas ir Attila Szalai atitinkamai žaidžia Kipre ir Turkijoje, tad jų lygis akivaizdžiai žemesnis. Tiesa, 23 metų A. Szalai šis čempionatas yra proga parodyti save Europai ir „Fenerbahče“ marškinėlius artimiausiu metu iškeisti į kur kas ryškesnės komandos aprangą. Būtent A. Szalai galime laikyti talentingiausiu šios rinktinės gynybiniu žaidėju, tačiau apie jį dar mažai kas žinoma.

Kone pagrindinis žaidėjas aikštės viduryje – 25-erių Adamas Nagy, žaidęs rinktinėje ir 2016 metų čempionate. Nors dar tikrai jaunas, A. Nagy, vertinant rinktinėje sužaistus mačus (47), yra antras pagal patyrimą žaidėjas iš sudėties, kuri važiuoja į „Euro 2020“. Anksčiau laikytas dideliu Vengrijos talentu, visų į jį dėtų vilčių A. Nagy nepateisino ir rungtyniauja „Bristol“ klube antrajame Anglijos divizione.

Būtent A. Szoboszlai iškritimas paliko vengrus be kūrybiškiausio žaidėjo aikštės viduryje, tad nenustebkite, jeigu vengrų atakoms trūks tikslumo ir drąsos. Žinoma, tokioje grupėje visų pirma vis tiek reikės galvoti apie gynybą.

Vis dėlto įvarčių reikia, norint galvoti apie kokią nors sėkmę čempionate, o tikrų aukšto lygio 9-ųjų numerių vengrai neturi. Atakos priekyje tikrai matysime Rolandą Sallai, 24-erių krašto puolėją, kuris buvo vienas paskutinių, „atkabintų“ nuo rinktinės prieš 2016 m. čempionatą. Nuo 2018 m. Bundeslygos klube „Freiburg“ rungtyniaujantis puolėjas sužaidė geriausią asmeninį sezoną Vokietijoje – pelnė 8 įvarčius ir buvo iš esmės nekeičiamas komandos starto žaidėjas.

Kitas puolėjas – Adamas Szalai. Tai taip pat kone visą karjerą Vokietijoje rungtyniaujantis žaidėjas, per pastaruosius 3 sezonus Bundeslygoje sukrapštęs vos 1 įvartį. Tiesa, 33 metų veteranas yra tikras rinktinės lyderis, siela ir kapitonas, užvedantis komandą įkvepiančiomis kalbomis.

Jo užduotis aikštėje bus ne tik ieškoti įvarčių pačiam, bet ir sujungti ataką su aikštės vidurio žaidėjais. A. Szalai gali palaikyti kamuolį ir palaukti komandos draugų kontratakose, yra pavojingas antrajame aukšte.

Įdomūs faktai

Vengrija yra viena dažniausių Lietuvos rinktinės varžovių iš šio čempionato dalyvių. Su vengrais esame žaidę penkis mačus (neskaitant vieno dar 1938 m.), patyrėme keturias nesėkmes ir kartą sužaidėme lygiosiomis.

Lietuvos rinktinę yra treniravęs vengras Czaba Laszlo, dirbęs čia nuo 2012 m. sausio iki 2013 m. rugsėjo, pasižymėjęs ilgomis gražiomis kalbomis, bet ne tokiais gražiais rezultatais.

Nuo 1950 iki 1956 metų Vengrijos „auksinė“ komanda pasiekė 42 pergales, 7 kartus sužaidė lygiosiomis ir tik kartą pralaimėjo, bet tai buvo garsusis 1956 m. pasaulio čempionato finalas. Pagal „Elo“ reitingą Vengrijos rinktinė tada surinko 2231 tašką – tai iki šiol yra nepagerintas rekordas.

Krašto žaidėjas Loicas Nego yra tapęs Europos čempionu su Prancūzijos U-19 rinktine 2010 metais. Joje žaidė Antoine`as Griezmannas. Paryžiuje gimęs 30-metis žaidėjas su Vengrija neturi nieko bendro, jo tėvai kilę iš Gvadelupės, tačiau jis pats nuo 2013 m. rungtyniauja Vengrijos klubuose ir į rinktinę pateko natūralizacijos būdu.

12 iš 26 Vengrijos rinktinės žaidėjų žaidžia vietiniame šalies čempionate, iš jų penki – „Ferencvaros“ gretose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.