Sportas

2016.07.14 11:32

Penktasis testas rinktinei: nykštukas, primenantis didžiulę Lietuvos krepšinio gėdą

Donatas Urbonas, 15min.lt2016.07.14 11:32

Baltarusija – negirdėta šalis krepšinio žemėlapyje. Visi žino, kad tokioje kažkas žaidžia krepšinį, bet sekundę pagalvoję papasakokite ką nors apie rimtesnius Baltarusijos krepšinio laimėjimus. Tokių nėra. Ir nevarkite ieškoti baltarusių FIBA reitinge. Jų ten paprasčiausiai nerasite. Štai toks penktasis Lietuvos rinktinės išbandymas pakeliui į Rio. Kita vertus, Baltarusija siejama su viena didžiausių Lietuvos krepšinio gėdų istorijoje.

Ko verti baltarusiai, ko gero, dar nežino ir jie patys.

„Tiems vaikinams, kurie dvejus metus apskritai nežaidė tarptautinių rungtynių, tai didžiulė patirtis, kai prieš tave išeina Valančiūnas, tas pats Sabonis arba Kalnietis. Tai tiesiog fantastika“, – vien galimybe žaisti prieš lietuvius žavėjosi Baltarusijos rinktinės treneris Aleksandras Krutikovas. Maždaug taip, kaip mes santūriai džiūgavome žaisdami prieš amerikiečius atsukus laiką maždaug 20 metų atgal.

Ko verti baltarusiai, ko gero, dar nežino ir jie patys. „Tiems vaikinams, kurie dvejus metus apskritai nežaidė tarptautinių rungtynių, tai didžiulė patirtis, kai prieš tave išeina Valančiūnas, tas pats Sabonis arba Kalnietis. Tai tiesiog fantastika“, – vien galimybe žaisti prieš lietuvius žavėjosi Baltarusijos rinktinės treneris Aleksandras Krutikovas. Maždaug taip, kaip mes santūriai džiūgavome žaisdami prieš amerikiečius maždaug prieš 20 metų.

Beveik visi į Lietuvą atvykę Baltarusijos rinktinės nariai rungtyniauja gimtinėje. Vienintelis Mikita Meščiarakou žaidžia Švedijoje. Galima išskirti du krepšininkus – gynėjus Vitalijų Liutychą ir Maksimą Šustau.

Abu jie praeityje yra trumpai rungtyniavę Lietuvoje. M. Šustau neįsitvirtino antros pagal pajėgumą Lietuvos krepšinio lygos (NKL) Marijampolės „Sūduvos“ klube, o V. Liutychas taip ir nepriaugo „Šiaulių“ klubo marškinėlių LKL. Ką tokia komanda čia veikia? Baltarusiai ruošiasi 2017-ųjų Europos čempionato atrankai. Atrankos grupėje jie susitiks su Estija, Portugalija ir Lenkija. Atrankos kovos prasidės dar tik rugpjūčio 31-ąją.

Europos čempionato atrankoje prie Baltarusijos rinktinės turėtų prisidėti ryškiausia šalies krepšinio žvaigždė Artiomas Parachovskis, atstovaujantis Kazanės UNIKS. Taip pat – dar keturi branduolio žaidėjai: Vladimiras Veremejenka (Emilijos Redžio „Grissin Bon“), Aleksandras Kudriavcevas ir Aleksejus Trostineckis (abu Minsko „Cmoki“). Baltarusija taip pat pasirengusi natūralizuoti kokį nors įžaidėją iš JAV. Bet net ir su tokiais varžovais baltarusių misija žaisti Europos čempionate atrodo beveik neįmanoma.

Vienintelis Baltarusijos krepšinio šviesulys – Minsko „Cmoki“ klubas, žaidžiantis VTB Jungtinėje lygoje. Praėjusį sezoną Minsko krepšininkai 16 komandų turnyre liko 12-i, bet aplenkė tik Gruzijos, Švedijos, Kazachstano ir Estijos komandas.

Beje, nė vienas Baltarusijos krepšininkas nepateko į rezultatyviausių „Cmoki“ žaidėjų penketuką. Įdomu, kad šiame Minsko klube kitą sezoną vienas Prienų-Birštono „Vytauto“ lyderių Laimonas Kisielius. Baltarusija dar nė karto nedalyvavo finaliniame Europos čempionato etape, nors, atrodo, taip arti jo buvo 1993-aisiais – per garsųjį Vroclavo fiasko Lietuvai.

Lietuvos krepšinio košmaras

Vis dėlto Baltarusijos ir Lenkijos dvikovos rezultatas nustūmė lietuvius į trečiąją grupės vietą. Lenkai nugalėjo baltarusius 81:75. Lyg tyčia, abiem komandoms parankiu 6 taškų skirtumu, kuris abi rinktines išvedė į kitą etapą. Aišku, Lietuva pasiuto ir Vroclave kėlė bangas. Baltarusius su lenkais jie kaltino sąmokslu. Beje, Baltarusijos ir Lenkijos rinktinės vėliau krito antrajame atrankos etape ir į Europos čempionatą Vokietijoje taip ir nepateko.

Tačiau Lietuva tada pralaimėjo ne dėl varžovų sąmokslo, o dėl savo kaltės. Ir vėl į lenktynes su Lietuvos krepšinio mašina stoja lėtas baltarusiškas traktorius. „Reikia stengtis sužaisti gerą krepšinį, aišku, jei tai leis varžovai“, – prieš ketvirtadienio dvikovą su Lietuva sakė baltarusių treneris Aleksandras Krutikovas. Panašu, kad ketvirtadienį baltarusiai išsiveš pergalę iš Kėdainių tik tuo atveju, jei Lietuva tiesiog nežais krepšinio.