Sportas

2016.07.13 14:34

Prisimindamas britus sukrėtusias šaudynes, A. Murray ragina JAV imtis pokyčių

LRT.lt 2016.07.13 14:34

Ką tik antrąkart Vimbldono čempionu tapęs Andy Murray prisijungė prie žinomų pasaulio sportininkų, išsakančių nuomonę apie ginkluotą smurtą po pastarųjų incidentų Jungtinėse Valstijose.

Dalase praėjusią savaitę penki pareigūnai žuvo, o dar šeši buvo sužeisti, snaiperiui ėmus šaudyti per protestus, išprovokuotus Jungtinėse Valstijose dviejų incidentų, kai policininkai kontroversiškomis aplinkybėmis nušovė juodaodžius vyrus.

Šie įvykiai vėl įplieskė diskusijas apie tai, kaip galima būtų sustabdyti ginkluotą smurtą JAV, taip pat apie žmogaus teises ir rasinį profiliavimą.

A. Murray, kilęs iš Škotijos Danbleino miesto, būdamas aštuonerių metų netiesiogiai tapo liudininku vienų žiauriausių masinių šaudynių Didžiosios Britanijos istorijoje. 1996-ųjų kovą 43 metų Thomas Hamiltonas Danbleino pradinės mokyklos sporto salėje nušovė 16 moksleivių ir jų mokytoją, o vėliau nusišovė pats. Tuo metu dar tik būsima teniso žvaigždė kartu su broliu Jamie saugiai sėdėjo netoli esančioje klasėje. Apie šaudynes jie sužinojo tik vėliau.

1997 metais britų vyriausybė buvo priversta reaguoti į visuomenės pasipiktinimo bangą, kilusią po tragedijos. Buvo įvesta nauja politika, po kurios Didžiosios Britanijos piliečiams buvo uždrausta laikyti pistoletus su dėtuvėmis. A. Murray tikisi, kad diskusijos apie tokius dalykus įsižiebs ir JAV.

„Tai tikrai šokiruoja. Tiesiog sunku tai stebėti ar skaityti apie tai. Aš mokiausi pradinėje mokykloje Danbleine, kai visa tai įvyko. Nuo tada atsirado ginklų kontrolė“, – tenisininkas sakė interviu CNN.

Po tragiškų 1996-ųjų įvykių Didžiojoje Britanijoje buvo tik vienerios panašaus masto šaudynės – 2010 m. Kambrijos regione, Anglijoje, kruvino incidento metu žuvo 12 žmonių. Iki tol britų salyne tokios šaudynės buvo išimtis.

Palyginimui – Jungtinėse Valstijose vien per šiuos metus jau įvyko 181 masinės šaudynės, o 2015-aisiais – 332. Anot Ginkluoto smurto archyvo (Gun Violence Archive), masinėmis šaudynėmis laikomas incidentas, kai nužudomi keturi ar daugiau žmonių.

„Aš nežinau, kokią išeitį siūlyti Jungtinėms Valstijoms, tik žinau, kad kažkas turi pasikeisti, nes visai tai negali tęstis. Matydamas, kad tai nutinka ir mažiems vaikams, aš, kaip tėvas, net negaliu įsivaizduoti, kaip man reikėtų visa tai pakelti. <...> Tu neprivalai atimti absoliučiai visų ginklų, bet turi ką nors pakeisti, kad tokių įvykių nebebūtų“, – sako britų sportininkas.