Sportas

2015.02.14 17:32

S. Blatteris pripažino FIFA klaidas

Iki 2014-ųjų pasaulio futbolo čempionato lieka 446 dienos. 2018-ųjų pirmenybių šeimininkė Rusija greitina pasirengimo darbus. O aistros dėl 2022 metais čempionatą rengsiančio Kataro tebekunkuliuoja, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Iki 2014-ųjų pasaulio futbolo čempionato lieka 446 dienos. 2018-ųjų pirmenybių šeimininkė Rusija greitina pasirengimo darbus. O aistros dėl 2022 metais čempionatą rengsiančio Kataro tebekunkuliuoja, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Šaršalas kilo 2010-ųjų pabaigoje, kai Kataras buvo paskelbtas 2022-ųjų čempionato šeimininku. Dar niekada pasaulio pirmenybių šeimininkė nebuvo nustatoma iki jų likus net 12 metų. Katarui laimėjus paskui jį iš karto nutįso įtarinėjimų korupcija šleifas. Toks žingsnis Tarptautinei futbolo federacijai (FIFA) buvo naudinga pamoka. Tai šią savaitę duodamas interviu ispanų dienraščiui AS pripažino FIFA prezidentas Seppas Blatteris.

Nuo 1998-ųjų pasaulio futbolui vadovaujantis 77-erių S. Blatteris atskleidė, kad rinkdama čempionatų šeimininkus FIFA patiria didžiulį suinteresuotų valstybių vyriausybių spaudimą. „Taip buvo visada nuo 1974 metų, kai pradėjau dirbti FIFA“, – sakė jis.

2010 metų gruodžio 2 dieną FIFA išrinko dviejų čempionatų – 2018-ųjų ir 2022-ųjų – rengėjus.

„Tai buvo mūsų klaida. FIFA daugiau niekada nerinks iš karto dviejų čempionato organizatorių“, – prisipažino S. Blatteris.

Pirma padarė, paskui pagalvojo. Tokia išvada peršasi po rinkimų pasigirdus nuogąstavimams dėl itin karšto Arabijos pusiasalio klimato. Pasaulio čempionatai tradiciškai rengiami birželį–liepą. Tokiu metu Katare oro temperatūra neretai pakyla iki 50 laipsnių karščio. Pasaulinė žaidėjų asociacija (FIFPro) iš karto sunerimo dėl futbolininkų sveikatos.

Organizatoriai juos ramina ir žada revoliucines naujoves. Esą turtinga Kataro valstybė pastatys tokius stadionus, kurie saulės energiją konvertuos į elektros, o ši suks galingus ventiliatorius. Taip tikimasi temperatūrą sumažinti 20 laipsnių. Vėsinimas žadamas ne tik stadionuose, bet ir treniruočių aikštėse, aistruolių zonose ir specialiuose tuneliuose nuo metro stotelių iki stadiono. Tačiau tokia milžiniška aušinimo sistema dar niekur nebuvo išbandyta. Be to, neaišku, kaip žmonėms teks gaivintis nuo alinančio karščio kitose vietose.

Kaip viena alternatyvų minima galimybė čempionatą perkelti į žiemos mėnesius, tačiau ši idėja prasilenkia su FIFA ideologija.

„Pasaulio čempionatai visada rengiami birželį ir liepą, antraip šis sumanymas kirstųsi su mūsų principais. Apie tai kalbėta ir per rinkimus. Jei Kataras nori rengti varžybas žiemą, privalo pateikti oficialų prašymą. Tačiau tuomet kitos šalys protestuos ir gali tekti rengti naujus rinkimus“, – aiškino S. Blatteris.

Balsavime dėl teisės rengti planetos pirmenybes Kataras nukonkuravo Australiją, Pietų Korėją, Japoniją ir JAV.

Išlieka galimybė rengti naujus rinkimus ir dėl kitų priežasčių. 2011-aisiais pasirodė kaltinimai korupcija FIFA vykdomajam komitetui, priėmusiam lemiamą sprendimą dėl 2022 metų čempionato. Tuo metu į viešumą ėmė kilti skandalingi faktai. Neva Trinidado ir Tobago atstovas Jackas Warneris Taiga gavo 4 mln. dolerių futbolo mokymo centrui įrengti, nors negalėjo paaiškinti paramos priežasčių. Įtarimai pareikšti ir paragvajiečiui Nicolasui Leozui, kuris žadėjo paremti Anglijos kandidatūrą, jei ši savo Futbolo asociacijos taurės turnyrą pavadins jo vardu! Britų spaudos teigimu, kamerūnietis Issa Hayatou ir Jacquesas Anouma iš Dramblio Kaulo Kranto už palankų balsavimą galėjo gauti po 1,5 mln. dolerių. Daugiausia įtarimų pateikta katariečiui, Azijos futbolo konfederacijos prezidentui Mohammedui bin Hammamui. Jis ir kaltinamas vykdomojo komiteto narių papirkimu. Kol vyksta tyrimas, M. bin Hammamas ir J. Warneris yra nušalinti nuo pareigų FIFA.

Siekiant išvengti panašių skandalų ateityje, FIFA įjungė dar vieną saugiklį.

„Nuo šiol pasaulio čempionato rengėją rinks nebe 25 narių vykdomasis komitetas, o kongresas – visų 209 FIFA narių federacijų prezidentai. Vykdomasis komitetas kongresui tik pateiks ne daugiau kaip tris kandidatūras“, – sakė S. Blatteris.