Sportas

2016.06.23 09:46

Smūgis sunkiajai atletikai – Rio nebus Rusijos ir Kazachstano sportininkų

15min.lt 2016.06.23 09:46

Tarptautinė sunkiosios atletikos federacija (IWF) po savo susirinkimo Gruzijos sostinėje Tbilisyje pritarė griežtoms sankcijoms, kurios smogs dopingo vartotojams. Iš Rio olimpinių žaidynių išmesta Bulgarija, Kazachstanas ir Baltarusija, o Rusijai liko tik plonytis vilties šiaudas.

Pagal IWF taisykles, šalis, kurios keturi ar daugiau sportininkų per dviejų metų atrankos į olimpinių žaidynių periodą pažeidžia antidopingo taisykles, pašalinama iš ateinančių žaidynių. Jeigu pažeidimų mažiau – atimamos kvotos žaidynėse.

Primename, kad visai neseniai vykusiame pasaulio sunkiosios atletikos čempionate pagauti net 24 dopingą vartoję sportininkai. Tarp jų buvo keturi rusai, po tris Azerbaidžano ir Kazachtano atstovus, po du Moldovos, Baltarusijos ir Šiaurės Korėjos sportininką bei vienas graikas.

Bulgarija tokių sportininkų turėjo net 11, tad jau anksčiau buvo pašalinta iš Rio žaidynių. Tas pats laukia ir Kazachstano, Rusijos ir Baltarusijos sunkiaatlečių. Neseniai tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) ėmė iš naujo testuoti daugybę 2008 ir 2012 metų olimpinių žaidynių dopingo testų. IWF nusprendė, kad jei kurios nors šalies trys sportininkai per šias peržiūras bus pagauti, tos valstybės federacija bus metams nušalinta nuo visų tarptautinių varžybų. Pagauti trys rusai – 2008 m. Pekino žaidynėse bronzą iškovojusi Marina Šainova, sidabrą pelniusi Nadežda Evstiuchina bei 2012 metų Londono žaidynių vicečempionas Apti Aukchadovas. Visi jie vartojo steroidus.

Tiesa, rusams liko paskutinis vilties šiaudas. Dar neaiškus A. Aukchadovo mėginio B rezultatas. Jeigu jis bus neigiamas, Rusijos sunkiaatlečiai Rio galės varžytis. Tai jau nutiko du kartus. Po pakartotinių patikrinimų pagauti Denisas Nižegorodovas ir Aleksandras Kornilovas išvengė bausmių, nes jų B mėginiai buvo neigiami. Taip pat iš naujo atlikus tyrimus pagauti ir trys mažiau žinomi Baltarusijos sunkiaatlečiai. IWF išreiškė nusivylimą ir Rusijos sunkiosios atletikos federacijos prezidento Sergejaus Syrcovo paskyrimu vadovauti Europos sunkiosios atletikos federacijos (EWF) antidopingo komisijai. IWF pasiūlė tokį sprendimą peržiūrėti.

Kazachstano tragedija Visiškas kolapsas ištiko Kazachstano sunkiąją atletiką – šalis netenka net penkių olimpinių aukso medalių. Populiariausias pasaulio sunkiaatletis Ilja Iljinas iš Kazachstano neteks 2008 ir 2012 m. žaidynėse iškovotų aukso medalių (vyrų 94 kg). Abu kazacho olimpiniai testai po pakartotinių tyrimų buvo teigiami. I. Iljinas yra pagarsėjęs savo mitybos įpročiais. Iki 2012-ųjų jis savo jėgos šaltiniu vadino arklieną, tačiau po to tapo vegetaru, „Facebook“ jis turi net 400 tūkst. sekėjų. Kazachas žadėjo Rio žaidynėse varžytis laikydamasis vegetarizmo. Iš Kazachstano bus atimti dar trys 2012 m. žaidynių aukso medaliai, iškovoti Svetlanos Podobedovos (moterų 75 kg), Zulfijos Činšajlos (moterų 53 kg) ir Majos Manezos (moterų 63 kg). Rusija bent čia sulaukė gerų žinių. Trys kazachų aukso medaliai iš 2012-ųjų žaidynių atiteks rusams – Aleksandrui Ivanovui (vyrų 94 kg), Svetlanai Carukajevai (moterų 63 kg) ir Natalijai Zabolotnajai (moterų 75 kg).

Sumažintos kvotos IWF taip pat sumažino olimpines kvotas kitoms dopingo taisykles pažeidusioms valstybėms. Po vieną vietą Rio žaidynėse atimta iš Baltarusijos, Rumunijos ir Uzbekistano, po dvi – iš Kazachstano, Rusijos, Šiaurės Korėjos, Moldovos ir Azerbaidžano. Tiesa, rusų, baltarusių ir kazachų sportininkų skaičiui šis sprendimas įtakos jau nebeturės.