Sportas

2021.05.08 12:46

Po skandalą sukėlusių frazių Drukarovas mintis dėl Šveicarijos pilietybės veja šalin: aš esu lietuvis

Rokas Suslavičius, LRT.lt2021.05.08 12:46

„Aš tikrai nesu tas žmogus, kuris ieško dėmesio, noriu tik gero tiek Lietuvai, tiek kalnų slidinėjimui“, – bendraudamas su LRT.lt teigė olimpietis Andrejus Drukarovas.

22-ejų kalnų slidininkas Lietuvoje sulaukė kritikos po to, kai viename Šveicarijos laikraštyje pasirodė straipsnis apie jį.

Lietuviams užkliuvo tai, kad iš publikacijos buvo galima susidaryti klaidingą įspūdį apie kontrastus tarp Šveicarijos ir Lietuvos, o pačiam A. Drukarovui neva darosi per sunku nešioti užrašą „Lietuva“ ant aprangos. Kritikos lavinos užkluptas sportininkas turėjo atsiprašyti.

„Manau, kad parašyta frazė daugiausia įžeidė lietuvius, tačiau aš ne tai norėjau pasakyti. Aš paprasčiausiai bandžiau paaiškinti, kad Šveicarijoje prisitaikiau prie vietinės kultūros, virtuvės“, – situaciją paaiškino A. Drukarovas.

Sportininkas pastarąjį dešimtmetį gyvena Šveicarijoje, į šią šalį persikėlė 2009 metais. Įsibėgėjant ekonomikos krizei tuomet dar vaikas A. Drukarovas čia atsikraustė su mama. Be tėčio užaugusio kalnų slidininko įsiliejimas į naują aplinką nebuvo sklandus, tam prireikė laiko.

„Į Šveicariją persikėliau 2009 metais. Žinoma, aš Šveicarijoje baigiau mokyklą, bet nepasakyčiau, kad užaugau būtent ten. Aš užaugau Vilniuje, sostinėje gyvenau iki dešimties metų. Mums persikėlus gyventi į Šveicariją grįždavau į Lietuvą kas tris mėnesius. Galbūt galiu sakyti, kad mano sportinė karjera čia išsirutuliojo, tačiau jokių nuoskaudų Lietuvai neturiu.

Kalbėdamas apie tai, kad su mama palikome gimtąją šalį, aš tiesiog apgailestavau dėl šitos situacijos, nes Lietuvoje liko visi draugai, visa šeima. Šveicarijoje mes esame tik su mama. Man teko susitaikyti su nauja kultūra, su nauju gyvenimo būdu. Gal atrodo, kad lengva, bet pabandyk pradėti iš esmės kitaip valgyti, kitaip bendrauti. Man pirmi metai buvo labai sunkūs, aš nesuprasdavau juokų, būdavo daug pykčių.

Dabar jau pripratau, bet tam prireikė trejų metų. Vis dėlto noriu pabrėžti, kad mano gimtinė yra Lietuva, ten mano šeima, draugai. Galbūt iš sportinės pusės galiu sakyti, kad esu labiau susietas su Šveicarija dėl kalnų, dėl galimybių treniruotis, tačiau tai yra natūralu“, – atviravo A. Drukarovas.

Niūrokas pasirodė ir sportininko nupieštas Vilniaus vaizdas, bet tai lėmė vaikystės prisiminimai. Kad jų būta ne pačių geriausių, nieko keisto, jei atsižvelgsime į tai, kad A. Drukarovas augo netoli dabartinio Priklausomybių ligų centro filialo Vilniuje.

Vis dėlto kalnų slidininkas pripažįsta, kad apie sostinę atmintyje išliko nė vienas puikus prisiminimas, o ir dabar progai pasitaikius jis čia apsilanko.

„Vilniuje užaugau šalia Gerosios Vilties stotelės. Aš apie Vilnių prisimenu ir daug gerų dalykų, bet buvo išsakyti tik blogesni vaikystės prisiminimai. Sostinė tikrai keičiasi į gera, tampa modernesniu, švaresniu, gražesniu miestu.

Su kolegomis iš užsienio po stovyklų Druskininkuose visuomet užsukame į Vilnių. Jie visada sako, kad tai labai žalias miestas, turintis daugybę parkų. Taip pat visus žavi senamiestis“, – teigė A. Drukarovas.

Sportininkas sutinka, kad ši situacija jam tapo gera pamoka, o koją pakišo patirties stoka bendraujant su žurnalistais.

„Manau, pritrūko patirties. Jeigu paimsime biatlonininką Tomą Kaukėną, kuris dalyvavo jau keleriose olimpinėse žaidynėse, yra davęs šimtus interviu, jis tikrai tokių klaidų nepadaro. Man reikėjo bent perskaityti publikaciją prieš jai atsirandant viešumoje.

Net nebuvo minties, kad taip gali nutikti, juolab kad buvo įtemptas laikotarpis dėl slidžių testavimo, mokslų, fizinio pasirengimo treniruočių“, – pasakojo 2018 metų Pjongčango olimpinių žaidynių dalyvis.

Lietuvoje straipsnis apie A. Drukarovą sulaukė tikrai nemažai dėmesio, o sportininkas nėra iš tų, kurie neskaito komentarų. Jie toli gražu nebuvo patys švelniausi.

Tačiau visai tai yra neišvengiama sporto dalis.

„Po publikacijų Lietuvoje sulaukiau dėmesio ir jis buvo ne visai gražus. Aš tikrai nesu tas žmogus, kuris ieško dėmesio, noriu tik gero tiek Lietuvai, tiek kalnų slidinėjimui. Linkiu šiam sportui rasti daugiau palaikymo Lietuvoje, jo aš vis daugiau sulaukiu gerėjant rezultatams.

Nuskambėjus šiai istorijai teko sulaukti piktų komentarų. Problema ta, kad dauguma žmonių net neperskaitė straipsnio.

Paskaitau žmonių atsiliepimus. Būna skaudu, kai turistu pavadina, bet čia neišvengiamas dalykas. Tokių dalykų pilna ir Šveicarijoje. Natūralu, kad kai sportininkui nepasiseka, atsiranda tokių nuomonių. Tai yra sportas, tokių dalykų buvo ir bus, tad reikia su tuo gyventi“, – teigė A. Drukarovas.

Po šveicariškos publikacijos bene dažniausiai viešojoje erdvėje ir komentaruose buvo keliamas klausimas dėl A. Drukarovo pilietybės. Neva sportininkas mieliau rinktųsi atstovauti Šveicarijai, bet to nedaro tik dėl to, kad su Lietuvos vėliava gali varžytis svarbiausiose kalnų slidinėjimo varžybose. A. Drukarovas šiuo klausimu yra kategoriškas.

Aš atstovauju Lietuvai ir noriu tai daryti, nes esu lietuvis.

„Prieš ketverius metus galėjau gauti Šveicarijos pilietybę, ji buvo mano rankose, bet aš atsisakiau. Pagal įstatymus pilietybė man priklausė, bet aš jos nepriėmiau ir nepriimsiu. Aš norėjau atstovauti Lietuvai ir tai net ne su sportu susiję.

Šiuo metu esu įvykdęs kriterijus, pagal kuriuos galėčiau startuoti pasaulio taurėje ir priklausyti Šveicarijos komandai. Mano reitingo tam pakanka, bet man viso to nereikia, aš atstovauju Lietuvai ir noriu tai daryti, nes esu lietuvis“, – teigė A. Drukarovas.

Juolab kad pastaruoju metu sąlygos treniruotis mūsų šalyje yra žymiai geresnės, nei buvo anksčiau. Paradoksas, tačiau kalnų slidininkai ne tik iš Lietuvos važiuoja treniruotis į Italiją, bet ir atvirkščiai.

„Anksčiau Lietuvoje buvo mažai galimybių treniruotis, bet atsiradus arenai Druskininkuose viskas pasikeitė. Dabar čia treniruotis atvažiuoja net ir Italijos rinktinė. Taip pat Lietuvoje ne pirmus metus treniruojasi pasaulio čempionė slovakė Petra Vlhova.

Tai svarbi vieta ruošiantis sezonui, italai apie ją labai gerai atsiliepia ir kasmet noriai grįžta. Pats vasarą Druskininkuose praleidžiu mažiausiai dvi savaites. Labai geras dalykas, kad arenoje per trumpą laiką galima labai daug kartų nusileisti nuo kalno. Čia gali dėliotis viską pagal save, nereikia anksti keltis kaip Alpėse, kur kyli su dešimt keltuvų ir vienam nusileidimui sugaišti daug laiko“, – kalbėjo kalnų slidininkas.

Sportininkas vasarį Kortina d'Ampece (Italija) vykusiose planetos pirmenybėse didžiojo slalomo lenktynėse užėmė 23-ią vietą tarp 100 startavusių dalyvių. Šis rezultatas – geriausias Lietuvos kalnų slidinėjimo istorijoje.

Dabar jo taikinys – nauji tikslai ir užduotys su 2022 metų Pekino olimpinėmis žaidynėmis priešakyje.

„Visą balandžio mėnesį praleidau ant slidžių Italijoje. Bandžiau naujas slides, nes kitą sezoną ketinu startuoti visuose pasaulio taurės etapuose. Turėjau išsirinkti naujas slidžių poras, išbandžiau naujus batus. Be to, teko universitete laikyti egzaminą, nes trečiame kurse studijuoju teisę.

Gegužę toliau stiprinsiu fizinį pasirengimą, po mėnesio vėl stosiu ant slidžių Italijoje. Turiu tikslų ir noriu pasaulio taurėje pakliūti į pirmą trisdešimtuką, o olimpinėse žaidynėse būti arti penkioliktuko“, – pokalbį užbaigė pajėgiausias Lietuvos kalnų slidininkas A. Drukarovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.